Pribudlo 47 úmrtí na Covid. Kompletne zaočkovaní seniori končia v nemocnici približne 10-krát menej často ako nezaočkovaní

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 221
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 995
pandémia, covid
TASR/AP/Andrew Milligan
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 221
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4 995

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 734 731, za predchádzajúci deň pribudlo 552 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 221 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 042 238, pričom takto bolo pozitívne testovaných 826 850 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 619 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 47 prípadov. Celkový počet úmrtí je 16 445.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pripomína, že kompletne zaočkovaní seniori končia v nemocnici približne 10-krát menej často ako nezaočkovaní. Tento fakt platí v priemere, avšak v závislosti od viacerých faktorov nemusí byť úroveň ochrany u každého identická.

„Podľa aktuálnych štúdií závisí najmä od času, ktorý uplynie od podania druhej dávky, veku očkovaného a pridružených ochorení. Obzvlášť ohrozenou skupinou sú seniori, nakoľko boli vo všeobecnosti očkovaní medzi prvými. Čím vyšší vek a dlhšie obdobie od podania druhej dávky, tým je podanie tretej dávky významnejšie.“

Podľa odborníkov je preto mimoriadne dôležité, aby si osoby so zvýšeným rizikom ťažkého priebehu COVID-19 zvýšili svoju imunitnú ochranu zaočkovaním treťou dávkou.

„Táto môže byť podaná už 3 mesiace po druhej dávke (pri imunokompromitovaných osobách aj skôr). Tretia dávka dokázateľne zásadným spôsobom zvyšuje účinnosť ochrany voči delta variantu. Viacero laboratórnych výskumov taktiež potvrdilo vysoké navýšenie počtu neutralizačných protilátok aj proti variantu omikron.“

Odporúčajú pozrieť si tiež archívne video, v ktorom infektológ Peter Sabaka a primár Július Hodosy vysvetľujú, prečo by starší a chronicky chorí ľudia nemali očkovanie proti COVID-19 zbytočne odkladať.

Omikron v Rakúsku

Nový omikron variant koronavírusu už od nedele prevláda medzi infekčnými prípadmi nákazy, ktoré testy potvrdili vo Viedni. Správu priniesol denník Der Standard, pre ktorý túto informáciu popoludní potvrdilo vedenie rakúskej metropoly.

„Vychádzali sme z toho, že sa omikron presadí okolo vianočných sviatkov. To sa teraz aj stalo,“ uviedol hovorca člena mestskej rady zodpovedného za rezort zdravotníctva Petra Hackera.

V nedeľu zaregistrovali vo Viedni 552 nových aktívnych prípadov infekcie variantom omikron, čo je mierne nad polovicou celkového počtu. Podľa údajov mesta bol ich podiel medzi infekčnými prípadmi nákazy pred týždňom ešte približne 30 %. Vedenie mesta sa domnieva, že je takýchto prípadov v skutočnosti viac, keďže počas sviatkov sú údaje nahlasované aj s dvojdňovým oneskorením.

Vo Viedni tiež predpokladajú, že napriek chýbajúcim oficiálnym číslam je variant omikron už dominantným v celom Rakúsku. Vývoj v súvislosti s jeho šírením môže podľa Der Standard znamenať, že krajina už dosiahla spodnú časť infekčnej krivky a prvé známky očakávanej piatej vlny epidémie by sa mohli objaviť ešte pred koncom roka.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

V nedeľu zaznamenali v Rakúsku celkovo len 1 717 nových prípadov nákazy, čo súvisí aj s výrazne nižším počtom testov počas vianočných sviatkov. Sedemdňová incidencia sa znížila na 166,9 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Vo Viedni a v spolkovej krajine Burgenland tento ukazovateľ však už znova mierne stúpa.

V krajine súčasne klesajú počty hospitalizovaných. V nedeľu bolo v rakúskych nemocniciach 823 pacientov s Covidom na „normálnych“ lôžkach, čo je o 1 946 menej ako 30. novembra, a 383 na jednotkách intenzívnej starostlivosti, teda o 287 menej než na vrchole štvrtej vlny pred približne troma týždňami.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, Der Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie