Pribudlo 589 nakazených a 78 úmrtí. Dáta bez pátosu kritizujú riadenie pandémie, málo testujeme

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 589
  • Pribudlo 78 úmrtí
koronavirus, PCR test
TASR/AP/Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 589
  • Pribudlo 78 úmrtí

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 837 725 , za predchádzajúci deň pribudlo 7 656 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 286 598 ľudí. Informuje MZ SR a NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 589 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 526 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 7,88 % z 7 470 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,27 % z 555 212 antigénnych testov.

Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť znížil, v nemocniciach je o 108 ľudí menej. Hospitalizovaných je 2 396 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 243 ľudí. Na JIS je 214 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 296 osôb. 

💉 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 837 725 , za predchádzajúci deň pribudlo 7 656 zaočkovaných….

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Nedeľa 11. apríla 2021

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (138), nasleduje Žilinský kraj (111), Prešovský (94), Trenčiansky (81), Trnavský (60), Banskobystrický (56), Nitriansky (35) a Bratislavský (14).

Je medzi nimi 283 mužov a 306 žien. Celkový počet nakazených mužov je 177 013 a žien 194 049.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 78 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 10 487 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 976.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 439 970, pričom takto bolo pozitívne testovaných 371 062 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 26 262 917, z čoho bolo pozitívne testovaných 361 735 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 609 398. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Analytici považujú vedenie pandémie za zlé

Analytici opäť kritizujú vedenie pandémie – zlý postup podmieňujú mizernými výsledkami. Práve úspešné krajiny podľa nich dávajú zvýšenú pozornosť testovaniu PCR testami, pričom Slovensko robí opak.

„My vždy, keď sú plné noviny očakávaní, že to môže dopadnúť zle, že sa nám zdvihnú čísla, že krivky poskočia, prestaneme testovať, len aby sa nezaplnili nemocnice,“ konštatujú Dáta bez pátosu v príspevku.

Ako ďalej uvádzajú, za posledných 7 dní máme menej ako 50-tisíc PCR testov. Pozornosť upriamujú na Dánsko a na fakt, že aj napriek Veľkej noci Dánsko počas Veľkej noci urobilo rekordných 214-tisíc testov, pričom pred 2 dňami sa počet PCR testov vyšplhal na 183-tisíc.

„Nemajú plné nemocnice, zas našli iba 1400 infikovaných za oba dni spolu, ale robia tie testy, aby zistili, že sú OK,“ konštatujú Dáta bez pátosu. Dánsko má v nemocniciach 200 ľudí a na ventilátore 24 ľudí.

NEPOUČITEĽNÉ VEDENIE PANDÉMIE – ZAS TEN ISTÝ ZLÝ POSTUP A MIZERNÉ VÝSLEDKY Úspešné krajiny píšu: testovat, testovať,…

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Sobota 10. apríla 2021

Slovensko po Veľkej noci

Za najväčší kameň úrazu analytici považujú práve nízke testovanie. Dokazuje to aj situácia na Kysuciach, Orave a pod Tatrami, kde je incidencia okolo 250. Problém je v tom, že číslo je vysoké už viac ako mesiac.

Ak sa už netestovalo na Veľký piatok, Bielu sobotu a Veľkonočnú nedeľu, tak treba každému v okolí akéhokoľvek infikovaného dať časenku na PCR test, aby sme ho poslali včas na test a nevolali mu o týždeň záchranku,“ píšu Dáta bez pátosu.

Ako pokračujú, Slovensko má dokonca 10 okresov, kde rastie počet hospitalizovaných v nemocniciach. Sú to opäť Kysuce, Orava, Poprad, ale aj Lučenec.

Analytici vedeniu pandémie odkazujú, že v prvom rade je potrebné zistiť ako na tom sme: „Mali ste PCR otestovať aspoň niekoľko stredných škôl alebo 30 tried deviatakov, urobiť tých 15-20 tisíc PCR denne od utorka. Možno by sme konečne začali pandémiu riadiť ako problém.“

Aj napriek tomu, že máme 85 úmrtí denne, od septembra sa na Slovensku vykonalo najmenej testov. Za 7 dní Slovensko spravilo 47 284 PCR testov. „Za posledný týždeň bol počet pozitívnych 12 %. Viete koľko % pozitívnych majú v tom DÁNSKU? Majú pozitivitu PCR testov presne 0,347 %,“ upriamujú pozornosť opäť na Dánsko, ktoré robia PCR testy práve pre otvorenie škôl.

korona covid Dánsko prípady
zdroj: Worldometers

„My nie sme vaše pokusné zvieratká,“ píšu Dáta bez pátosu

Analytici kritizujú aj situáciu so Sputnikom V. „Naháňame Sputnik po susedných krajinách, kde sa nevieme ani dohovoriť, ale nevieme spustiť rezervačný systém na objednanie pár tisíc ľudí na vakcínu. Vieme otestovať pol milióna tých istých ľudí za JEDEN BOŽÍ DEŇ, ale nevieme zaočkovať 25 tisíc. Míňame prachy na 25 miliónov testov a ideme pekelným tempom ďalej, ale nevieme vyočkovať to, čo máme v skladoch,“ píšu.

Aj napriek tomu, že máme 100 tisíc vakcín na sklade, analytici kritizujú fakt, že nevieme zaočkovať ani Popudlivé Močidlany. Ako konštatujú, v televízii dávajú večer voľné miesta na očkovanie ako predpoveď počasie v tabuľkách a v mapách. „Aké 3 dní pán financmajster, ani za 3 mesiace to neviete dať. Zas len reči, čísla nepustia!“ odkazujú.

Zhodujú sa, že je dôležité testovať PCR testami, je potrebné pustiť deti športovať a nedržať nás doma ako škrečky: „My nie sme vaše pokusné zvieratká,“

Zdroje: Dáta bez pátosu, NCZI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech