Pribudlo 80 nakazených a 29 úmrtí. Na Slovensku sa rušia hodiny pre seniorov, v Taliansku chcú zrušiť karanténu pre turistov

  • Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, konkrétne 39
  • Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 29 osôb
  • Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji, konkrétne 39
  • Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 29 osôb

Za sobotu pribudlo na Slovensku po 3 666 vykonaných PCR testoch 80 nakazených koronavírusom. Hospitalizácie opäť klesli, v nemocniciach je o 43 pacientov menej. V sobotu zaočkovali 16 603 ľudí. Pribudlo ďalších 29 obetí ochorenia COVID-19.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 209 044, za predchádzajúci deň pribudlo 16 603 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 583 630 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 468 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (39), nasledujú Košický kraj (18), Banskobystrický (11), Bratislavský (5), Trnavský (4) a Trenčiansky (3). Je medzi nimi 34 mužov a 46 žien. Celkový počet nakazených mužov je 184 003 a žien 201 472.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 035 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 937 ľudí. Na JIS je 110 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 141 osôb.

Rušia sa nákupné hodiny pre seniorov

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR sa od 9. mája sa rušia vyhradené nákupné hodiny (od 9.00 do 11.00 hod. od pondelka do piatka) pre osoby nad 65 rokov a pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo ich sprievodcov. Obchodné domy musia zabezpečiť uzavretie sedacích sekcií a detských kútikov.

Zariadenia prevádzok starostlivosti o ľudské telo musia po každom zákazníkovi dezinfikovať pracovné miesto, čomu majú prispôsobiť aj časový harmonogram prevádzky. Toalety budú musieť byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

Zákaz vychádzania vo večerných hodinách stále nekončí, aj keď sa od pondelka 10. mája opäť zmierňujú niektoré opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. 

zdroj: TASR/ Roman Hanc

V Taliansku bez karantény

V snahe podporiť cestovný ruch chce Taliansko umožniť turistom z EÚ pricestovať do krajiny bez absolvovania povinnej karantény, a to v priebehu mája, informovala v nedeľu agentúra DPA. Cestovanie do Talianska by malo byť jednoduchšie pre turistov, ktorí boli plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, napísal taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio na svojom profile na Facebooku. 

Il turismo è una chiave importante della ripartenza dell’Italia, e dobbiamo pianificare bene l’estate, affinché salute,…

Uverejnil používateľ Luigi Di Maio Sobota 8. mája 2021

Uviedol, že pracuje s ministrom zdravotníctva na zrušení minikarantény pre občanov Európskej únie, Británie a Izraela, ktorí boli negatívne testovaní na koronavírus, zaočkovaní alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19.

Koniec červeným zónam

Turisti, ktorí pricestujú do Talianska z krajín EÚ, musia v súčasnosti pred vycestovaním absolvovať test na koronavírus, stráviť päť dní po príchode do Talianska v karanténe a následne absolvovať druhý test.

Di Maio oznámil, že v júni by sa mali zmierniť pravidlá aj pre turistov prichádzajúcich do Talianska zo Spojených štátov. „Turizmus je dôležitým stavebným prvkom oživenia Talianska,“ uviedol. Presné pravidlá a dátumy nových nariadení ešte nie sú zakotvené v legislatíve. 

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku v poslednej dobe klesá a očkovacia kampaň v krajine napreduje. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo viac ako 27 % populácie. Od pondelka sa podľa vyhlášky podpísanej ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom nebudú žiadne regióny Talianska nachádzať v červenej zóne, čo je najvyšší stupeň rizika v trojstupňovom systéme krajiny.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech