Pribudlo 841 nakazených a 53 úmrtí. Európska komisia verí, že do júla bude zaočkovaných 70 % dospelých

  • Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 53
  • Laboratóriá vykonali 14 312 PCR testov
Aktualne SIU
  • Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 53
  • Laboratóriá vykonali 14 312 PCR testov

Za piatok na Slovensku pribudlo 841 nových prípadov nákazy koronavírusu, laboratóriá vykonali 14 312 PCR testov. Pľúcnej forme ochorenia COVID-19 podľahlo 53 ľudí. Hospitalizácie pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň opäť klesli, ich počet sa znížil o 63. Pribudlo 7 392 zaočkovaných. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 004 097, za predchádzajúci deň pribudlo 7 392 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 409 923 ľudí, uplynulý deň sa ňou zaočkovalo 13 435 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (171), nasleduje Žilinský (144), Trenčiansky (143), Košický (110), Banskobystrický (78), Trnavský (71), Bratislavský (70) a Nitriansky (54).

Je medzi nimi 413 mužov a 428 žien. Celkový počet nakazených mužov je 181 078 a žien 198 398.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 578 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 443 ľudí. Na JIS je 146 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 211 osôb.

Do Európy poputuje 1,8 miliardy dávok

Európska komisia očakáva, že do niekoľkých dní uzavrie so spoločnosťami Pfizer-BioNTech najväčšiu dohodu o dodávkach vakcín na svete, ktorou si na najbližších pár rokov zaistí 1,8 miliardy dávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vakcíny od amerického výrobcu liekov Pfizer a jeho nemeckého partnera BioNTech budú dodané v rokoch 2021-23, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas návštevy továrne na výrobu vakcín Pfizer v meste Puurs v Belgicku.

Von der Leyenová spresnila, že takto budú zabezpečené dávky vakcíny potrebné na preočkovanie ľudí na posilnenie imunity proti Covidu.
Toto je v poradí už tretia zmluva uzavretá Úniou s týmito dvoma spoločnosťami. Na základe dvoch predchádzajúcich zmlúv bude do Európskej únie dodaných 600 miliónov dávok vakcíny spoločností Pfizer-BioNTech.

Nespravodlivý prístup

Oznámenie o uzavretí zmluvy medzi Pfizer-BioNTech a EÚ sa objavilo v čase, keď sa čoraz intenzívnejšie diskutuje o nespravodlivom prístupe najchudobnejších ľudí sveta k vakcínam. Spravodajská stanica Deutsche Welle  poznamenala, že táto najnovšia dohoda svedčí o tom, že Brusel stavil na technológiu s využitím molekuly mRNA, ktorú používajú viacerí dodávatelia vakcín, ako napríklad spoločnosť BioNTech-Pfizer.

Iné spoločnosti, ako napríklad AstraZeneca a Johnson & Johnson, sa spoliehajú na typickejšiu technológiu adenovírusových vektorov vo vakcínach. Tie však boli spojené s extrémne zriedkavými prípadmi vzniku krvných zrazenín.

Von der Leyenová podľa DW posunula termín pre zaočkovanie 70 percent dospelej populácie Európskej únie, keď uviedla, že tento cieľ by mohol byť dosiahnutý do konca júla, nie do septembra, ako predkladala pred tým.

 „Som si istá, že už v júli budeme mať dostatok dávok vakcín na zaočkovanie 70 percent všetkých dospelých v Európskej únie,“ povedala šéfka EK a poďakovala sa spoločnosti Pfizer a jej partnerom za obrovské úsilie vynaložené pri podpore výroby a dodávania vakcín. 

Zdroje: TASR, SITA, korona.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech