Dôvod dnešného vysokého počtu pozitívnych testov už vysvetlilo ministerstvo. Hlásených je viac ako 15 000 nakazených

  • Dôvodom dnešného vysokého počtu pozitívnych PCR testov, je doplnenie dát, ktoré dňa 30.11. neprešli od laboratórií do informačného systému, ktorý je v gescii ÚVZ SR
  • Na základe aktuálnych informácií zo strany ÚVZ SR je daný proces zasielania už v štandardnom režime, avšak nevylučujeme ešte dobeh vzniknutej situácie na reporting v nasledujúcich dňoch
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Evgeniy Maloletka
  • Dôvodom dnešného vysokého počtu pozitívnych PCR testov, je doplnenie dát, ktoré dňa 30.11. neprešli od laboratórií do informačného systému, ktorý je v gescii ÚVZ SR
  • Na základe aktuálnych informácií zo strany ÚVZ SR je daný proces zasielania už v štandardnom režime, avšak nevylučujeme ešte dobeh vzniknutej situácie na reporting v nasledujúcich dňoch

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 651 767 za predchádzajúci deň pribudlo 3 719 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 349 713 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 448 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 13 216 ľudí, dohromady 446 295. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 15 278 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 73 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1 344 pozitívnych, takmer 70 % z nich nebolo zaočkovaných. Včera bolo ukončených 42 403 RT-PCR vyšetrení a 26 890 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (2 255), nasleduje Košický (2 209), Bratislavský (2 053), Trenčiansky (2 007), Žilinský (1 847), Trnavský (1 809), Banskobystrický (1 710) a Nitriansky (1 388).

Je medzi nimi 7 362 mužov a 7 916 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 339 349 a žien 373 400. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 404 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 82,43 %.

Na JIS je 630 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 302 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 90 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 14 696 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 733.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 678 940 pričom takto bolo pozitívne testovaných 712 749. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 40 361 994 z čoho bolo pozitívne testovaných 497 228 osôb.

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že v mnohých krajinách zostali otvorené školy aj počas tvrdých lockdownov.

„Ako som čítal v jednej z diskusií, Slovensko je asi jediná krajina na svete, kde nemôže ísť do školy úplne alebo takmer úplne zaočkovaná trieda, ale do práce môžu chodiť nezaočkovaní ľudia bez prekonaného ochorenia s týždňovým antigénovým testom akéhokoľvek typu.“

Tvrdí, že deti sú pritom počas pandémie najmenej ohrozené ťažkým priebehom ochorenia a majú menej kontaktov mimo školu/pracovisko ako dospelí.

„Asi neexistuje lepšie svedectvo o tom, aké hodnoty Slovensko dlhodobo zdieľa, a ani o tom, aká bude jeho budúcnosť.“

Kollár dlhodobo tvrdí, že najhoršie rozhodnutia robia politici pod tlakom a na rýchlo. „A tak sme len za pár posledných dní videli trojdňový COVID automat, následne vyhlásenie šalátu (akože lockdown), zatváranie škôl hygienikmi na podnet zhora napriek neposlušnému ministrovi, dokonca v rozpore s odporúčaním konzília, či 500 eurové dôkladne otestované bonusy.“

Takmer maximá druhej vlny

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je k dnešnému dňu hospitalizovaných 106 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, z toho 14 sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje, počet pacientov sa v utorok tento týždeň priblížil počtu na vrchole druhej vlny v marci tohto roka. Pozitívni na ochorenie COVID-19 sú 48 členovia personálu a v karanténe sú štyria zamestnanci.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

„V priebehu tohto týždňa sme sa s počtom pacientov s COVID-19 dostali takmer na maximum druhej vlny. V rámci celej nemocnice sme mali 30. novembra 124 pacientov, pričom o niečo vyššie číslo sme mali naposledy počas druhej vlny v marci, keď sme 1. marca mali 127 hospitalizovaných s COVID-19,“ popísala hovorkyňa.

Vláda už dnes rozmýšľa o spoluúčasti neočkovaných COVID pacientov na financovaní ich liečby. Povedala to vo štvrtkovej večernej relácii televízie Joj Na hrane predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

zdroj: Unsplash/ SJ Objio

Reagovala tak na informácie, ktoré zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR o tom, koľko stála za posledné tri mesiace liečba zaočkovaných a nezaočkovaných COVID pacientov. Suma pri nezaočkovaných pacientoch sa vyšplhala na 37,5 milióna eur, zatiaľ čo liečba zaočkovaných stála 2,53 miliónov eur.

„Je úplne na mieste baviť sa o spoluúčasti. Ja som to dnes navrhovala klubu SaS v spojitosti aj s ministerským klubom, aby sme toto navrhli koalícii,” povedala Cigániková.

Potvrdila, že takýto krok by bol právne vymáhateľný. Neznamená to, že by si nezaočkovaný COVID pacient musel zaplatiť celú sumu ani podstatnú časť, ktorá by mohla byť pre jednotlivca likvidačná, ale chcú sa inšpirovať tým, ako je je nastavená spoluúčasť napríklad pri dopravných nehodách. Cigániková považuje takúto diskusiu za férovú.

Zdroje: NCZI, MZSR, Joj/Na hrane, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie