Pribudlo takmer 4 000 nakazených. Nová pandémia omikronu zrejme vyžaduje novú vakcínu, viacerí budeme infikovaní

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3 900
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 498
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 34,84 %
pandemia, koronavirus, covid
TASR/AP/The Canadian Press
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 3 900
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 498
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 34,84 %

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 747 338, za predchádzajúci deň pribudlo 1 745 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 900 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 143 948, pričom takto bolo pozitívne testovaných 853 416 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 230 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 36 prípadov. Celkový počet úmrtí je 16 824.

Omikron ako nová pandémia

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti pripomína slová Vladimíra Krčméryho. Ten každú vlnu koronavírusu SARS-CoV-2 nazýva novou pandémiu.

„Nie je to jeho výmysel, podobne sa vyjadruje viacero medzinárodných expertov. Aj tak sa na to dá pozerať. Avšak až doteraz boli tieto jednotlivé vlny, či pandémie veľmi podobné,“ vysvetľuje matematik.

Tvrdí, že omikron zásadne veci mení a je jednoducho iný. Vieme, že zrejme vznikol priamo z pôvodného variantu vírusu a nie ako odnož delty. Čo ho ale robí takým iným?

Práve touto otázkou sa zaoberá úplne čerstvá, no zatiaľ nerecenzovaná vedecká štúdia vedcov z Amsterdamu. Tí sa pozerali na podobnosť protilátok vytvorených predchádzajúcim ochorením jednotlivými variantami a tiež vakcínami.

Vedci ich porovnávali s tým, ktoré protilátky neutralizujú jednotlivé varianty vírusu. Zistili, že všetky doterajšie varianty tvorili jeden veľký klaster.

„Beta bola trochu vedľa, ale len trochu. Ale omikron je úplne, ale že úplne inde. Ak by to boli kmene chrípky, nastupuje čas na novú vakcínu. Preto je omikron skutočne nová pandémia, aj keď tie varianty predtým možno považovať za dostatočne podobné pandemické vlny či podobné samostatné pandémie.“

„Nová pandémia omikronu zrejme vyžaduje novú vakcínu, nový prístup v opatreniach a najmä nové nastavenie v hlave. Len či to ešte dokážeme po tej dlhej pandemickej únave. A či to dokážu unavení lekári a zdravotníci v nemocniciach či zamestnanci zariadení sociálnych služieb.“

Inakosť omikronu je podľa Kollára možno aj mierne pozitívna. Vieme však, že stále spôsobuje netriviálne symptómy, aj keď v menšej miere ako doteraz vážnejšie stavy.

Omikron taktiež spôsobuje hospitalizácie, aj keď v menšej miere. Je stále otázne, kde by sme boli bez imunizácie vakcináciou a doterajším premorením. Navyše ešte máme veľa ľudí, ktorí ju vôbec nemajú, vrátane mnohých ohrozených.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Podľa matematika nie je teraz dôvod prepadať strachu, skôr ide o to zmeniť myslenie. Infekcii v krátkom čase sa asi nevyhneme. Ale opakované zaočkovanie či zníženie virálnej nálože pri infekcii môžu podľa neho pomôcť, aby bol priebeh čo najmiernejší.

Kollár vyzýva k tomu, aby sme sa v najbližšom čase vyvarovali rizikovému správaniu, ale bežné veci v našich životoch už asi nemá zmysel obmedzovať. Kde a kedy u nás bude omikron? Expert dáva do pozornosti stránku News Nodes, ktorá zbiera dáta práve o omikrone.

Nie sú tam všetky štúdie, chýbajú tam najnovšie výsledky o viac ako 50 % prevalencii omikronu v Rakúsku, 30 % v Olomouci či 11 % v Maďarsku. Slovensko je podľa matematika zrejme niekde v strede tohto klastra a nárast nevidíme, kvôli ustupujúcej stále silne prítomnej delta vlne na Slovensku.

Rast je však rýchly a rozdiel medzi 30 % a 50 % je len pár dní navyše. A takisto medzi 50 % a 90 %. „Za pár dní či možno pár týždňov sme tam aj my. Pripravte sa teda doma a v práci na to, že budete viacerí naraz infikovaní s miernymi príznakmi (bolesť hlavy, hrdla, nočné potenie, teplota), ale len pár dní.“

Odporúča, aby sa ľudia zariadili tak, aby ich to neprekvapilo nepripravených. „Bude to pomerne krátke, ale výpadky čohokoľvek môžu byť veľké. Chce to len minimum prípravy a premyslenia, čo všetko si potrebujete zariadiť.“

Konštatuje, že s veľkým počtom infikovaných ľudí na svete (ide o zatiaľ najväčšiu globálnu vlnu) rastie aj počet vírusových častíc a tým aj šanca na vznik nových mutácií.

„Nové varianty vznikajú po svete každý deň, či každú hodinu častejšie ako kedykoľvek doteraz. Nebuďte prekvapení, ak sa o nich bude písať. Prídu určite, a nik dnes nevie, čo prinesú. Po každej ďalšej pandemickej vlne má ľudstvo vyššiu úroveň imunity a je na tú ďalšiu lepšie pripravené.“

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá