Pribudlo viac ako 100 úmrtí na Covid. Lekár, ktorý sa venuje ťažko chorým s koronavírusom, má pre Slovákov dôležitý odkaz

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 049
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 24 952
covid
TASR/AP/Paul White
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 049
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 24 952

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 668 033 za predchádzajúci deň pribudlo 1 737 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 049 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 757 235, pričom takto bolo pozitívne testovaných 739 544 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 503 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 104 prípadov. Celkový počet úmrtí je 15 004.

Otvorený list

Primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici Milan Kulkovský zdieľa na sociálnej sieti otvorený list občanom od jeho kolegu, anesteziológa.

Ide o lekára so špecializáciou v odbore anestéziológia a intenzívna medicína, ktorý má 25 ročnú prax, pracuje striedavo na Slovensku a vo Švédsku. V oboch krajinách pracuje vo väčších okresných nemocniciach.

Tvrdí, že vo Švédsku nemajú v celej nemocnici žiadneho pacienta s Covidom. Iba občas sú tam jeden až dvaja ľahší pacienti.

„Vo Švédsku je omnoho väčšia preočkovanosť obyvateľstva ako u nás. Tu na Slovensku pracujem na OAIM (ARO) aj na reprofilizovanom internom Covid oddelení. V období pandémie sa venujem najmä ťažko chorým pacientom s Covidom, čiže s ťažkým obojstranným zápalom pľúc,“ objasňuje anesteziológ.

Na Covid oddelení sa denno-denne stretáva s pacientami, ktorí majú taký ťažký zápal pľúc, že im už nestačí liečba kyslíkovou maskou, ale potrebujú veľmi vysoké dávky kyslíka cez vysokovýkonné prístroje.

Tých je však k dispozícii 10 a trvale sú v obehu, všetky napojené na pacientoch. Všetci títo pacienti sú podľa slov skúseného lekára veľmi vyčerpaní, nevládzu dýchať, doslova sa dusia a sú na pokraji života.

„Ak už ani tieto vysoké dávky kyslíka nebudú stačiť na okysličenie tela, človeku hrozí zadusenie. V takom prípade musím pacientovi vysvetliť, že jediným riešením je, že ho musím uspať a napojiť na ventilátor. Takého pacienta preložíme na OAIM (ARO), kde máme 6 takýchto lôžok s ventilátormi.“

Aj napriek maximálnej profesionálnej starostlivosti u pacienta v umelom spánku a na umelej ventilácii pľúc, sa covidový zápal pľúc ďalej zhoršuje a väčšina pacientov po niekoľkých dňoch až týždňoch zomiera.

zdroj: MZSR

Takmer všetci títo pacienti, u ktorých sa takto veľmi rozšíril zápal pľúc, boli nezaočkovaní. „Počas celej tejto jesennej pandemickej vlny v nemocnici už zomrelo niekoľko desiatok nezaočkovaných pacientov vo veku 50 a viac rokov, niektorí z nich boli dovtedy úplne zdraví.“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Zomreli tiež dvaja pacienti, ktorí boli zaočkovaní, z nich jeden bol 80-nik a druhá ťažko chorá onkologická pacientka, 70-nička.

„Na základe tejto mojej praxe, v ktorej sa venujem tým najťažším pacientom s Covidom, by som sa chcel prihovoriť a poradiť všetkým vám vo veku nad 40 rokov, lebo u vás je to riziko najväčšie. Zaočkujte sa.“

Vysvetľuje, že očkovanie týmto ľuďom veľmi zväčší šancu na to, že práve im sa Covid nerozšíri v pľúcach a že neukončí predčasne ich život.

Podporujú povinné očkovanie

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) aj strana Spolu podporujú zavedenie povinného očkovania u ľudí nad 60 rokov. O povinnom očkovaní tejto vekovej kategórie hovoril cez víkend premiér Eduard Heger ako o ceste z pandémie.

zdroj: MZSR

PS súhlasí, že očkovanie je jedinou cestou z pandémie, pričom riešenie vidí v povinnom očkovaní všetkých dospelých obyvateľov, okrem tých, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov.

„Povinné zaočkovanie ľudí starších ako 60 rokov by však bol výborný prvý krok,“ vyhlásila predsedníčka hnutia Irena Bihariová. Podľa PS by mal byť zároveň schválený zákon o odškodnení poškodených prevádzok a podnikateľov.

zdroj: MZSR

S návrhom povinného očkovania súhlasí aj Spolu. Podmienkou je dobre zvládnutá logistika, pričom apeluje na spoluprácu a komunikáciu so samosprávami.

„Veríme, že treba vyskúšať všetky možnosti pozitívnej motivácie predtým, ako vyhodíme pol miliardy eur na neadresné príspevky a začneme uvažovať o represívnych opatreniach,“ skonštatovala podpredsedníčka strany Andrea Letanovská.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, PS, Facebook/ Milan Kulkovský

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie