Pribudlo viac ako 4 000 nakazených. COVID-19 bol na Slovensku druhou najčastejšou príčinou zomierania v novembri

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 736 128, za predchádzajúci deň pribudlo 1 397 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 557 733 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 806 ľudí
  • Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 15 648 ľudí, dohromady 894 917
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Cecilia Fabiano/LaPresse
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 736 128, za predchádzajúci deň pribudlo 1 397 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 557 733 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 806 ľudí
  • Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 15 648 ľudí, dohromady 894 917

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 4 243 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 68 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 802 pozitívnych, viac ako 72 % z nich nebolo zaočkovaných. Včera bolo ukončených 16 258 RT-PCR vyšetrení a 26 075 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (691), nasleduje Bratislavský (656), Prešovský (593), Trenčiansky (546), Košický (495), Trnavský (463), Nitriansky (402) a Banskobystrický (397).

Je medzi nimi 2 034 mužov a 2 209 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 396 227 a žien 434 866. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 473 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 83,62 %. Na oddeleniach JIS a OAIM je 485 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 248 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 41 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 16 486 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 919. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 058 496, pričom takto bolo pozitívne testovaných 831 093. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 41 165 373 z čoho bolo pozitívne testovaných 526 072 osôb.

COVID-19 spôsobil v novembri pätinu úmrtí

Mesačný počet zomretých štvrtýkrát v tomto roku prekročil hranicu 7-tisíc osôb. Najvyššie rasty počtu zomretých v novembri voči rovnakému mesiacu v predošlých rokoch sa prejavili v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. Výrazné zhoršenie situácie sa prejavilo tiež v skupine osôb v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov). COVID-19 stúpol v smutnom rebríčku príčin úmrtí na druhú priečku.

„Celková nadúmrtnosť v novembri 2021 prekonala hranicu 50 %, je to štvrté najvyššie číslo tento rok a piate najvyššie číslo od začiatku pandémie. Na uvedený rast počtu úmrtí mala rozhodujúci vplyv infekcia COVID-19. Celkovo na jej následky zomrelo v novembri 1 443 ľudí, čo bolo trojnásobne viac ako v októbri a zároveň o vyše 15 % vyšší počet ako vlani v novembri,“ povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Spomedzi príčin úmrtí aj v jedenástom mesiaci dominovali na Slovensku choroby obehovej sústavy, ktoré sú dlhodobo najčastejšou príčinou zomierania v SR. Aktuálne v novembri sa podpísali pod 36 % úmrtí. Oproti priemeru predchádzajúcich piatich rokov ich počet bol vyšší o pätinu (o 20 %) a výraznejšie ako v predošlých rokoch sa táto príčina prejavila vo všetkých vekových kategóriách.

Počet zomretých na COVID-19 sa medzimesačne strojnásobil, každé piate úmrtie v novembri spôsobil priamo nový vírus. Chorobe súčasne podľahlo o takmer 200 osôb viac ako v novembri pred rokom,“ konštatovala Z. Podmanická.

Najvýraznejší, takmer 90 % medziročný nárast počtu úmrtí na infekciu COVID-19 zaznamenali ľudia v produktívnom veku (15 – 64 rokov). O niečo lepšia situácia ako pred rokom bola vo vekovej skupine starších seniorov nad 75 rokov. Kým vlani v novembri predstavovali starší seniori väčšinu zo všetkých obetí tohto vírusu, v novembri 2021 predstavoval ich podiel necelú polovicu (48 %).

Z regionálneho hľadiska mala infekcia COVID-19 najvýznamnejší podiel na všetkých úmrtiach v Trenčianskom kraji (27 %). Najlepšie na tom boli Nitriansky a Trnavský kraj, v ktorých nový vírus spôsobil len každé šieste úmrtie a v oboch týchto regiónoch klesol až na tretiu priečku v zozname najčastejších príčin zomierania. 

Treťou najčastejšou príčinou zomierania v SR boli choroby dýchacej sústavy, na ktoré zomrelo 1 123 ľudí a tvorili takmer 16 % podiel z celkového počtu zomretých.

Táto skupina chorôb ako príčina úmrtí mala najdynamickejší nárast spomedzi všetkých príčin úmrtí a urobila najvyšší skok v porovnaní s predošlými piatimi rokmi – aktuálny novembrový počet zomretých bol štvornásobne vyšší. Vysoká dynamika rastu sa tak prejavila v tejto skupine príčin už druhý mesiac po sebe.

Na štvrtom mieste boli nádory, na ktoré s výnimkou septembra a októbra zomieralo od začiatku roka 2021 menej ľudí, ako je päťročný priemer. Na túto príčinu podľahlo vyše tisíc ľudí (14 % zo všetkých úmrtí). Súčasne teda rakovina v rôznych formách zabila o takmer 11 % menej ľudí ako v novembri v predošlých rokoch. A platilo to vo vekových skupinách produktívny a poproduktívny vek.

Záujem o očkovanie

Lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay sa na sociálnej sieti rozhodol zareagovať na polemiku o tom, ako veľmi pomáhajú finančné stimuly k tomu, aby sa ľudia zaočkovali.

„Naša vzorka očkovancov nie je plne reprezentatívna. Ale starší ľudia boli u nás očkovaní predovšetkým v novembri. Šiesteho novembra tvorili 80 % zaočkovaných osoby vo veku 75+. 20. decembra to boli 3 %.“

Konštatuje, že počet ľudí 60+ na tretiu dávku v rámci BSK na chvíľu narástol, keď sa prijímal očkovací stimul pre seniorov. „Ale ktovie, možno je to len koincidencia, v tom čase sme tiež spustili objednávkový systém s možnosťou výberu termínu očkovania a bez potreby rozmýšľať nad PIN-om.“

Objasňuje, že prednostne poslal prihlasovaciu linku najstarším z náhradníkov. „Prvé (a druhé) dávky dávame poriedko. Najviac pre to spravila diskusia, že ide byť lockdown pre neočkovaných a že Rakúšania ho fakt zavádzajú. To nám prinieslo najviac prvoočkovancov.“

Keď sa ukázalo, že je to u nás len taký „lockdowník“, záujem poklesol. Nasledujúce grafy obsahujú silné dni očkovania na štadióne a na Poliklinike Karlova Ves, nie sú tam dávky z Auparku ani výjazdy do obcí a DSSiek. Podľa lekára však skreslenie nie je veľké.

„Prvé dávky sme očkovali naozaj najmä v novembri. Aj s Auparkom a výjazdami do obcí sme 75 % prvých dávok za posledné dva mesiace podali práve v novembri. Ani v našom náhradníckom zozname nevidím nárast počtu starších záujemcov o očkovanie. Asi 7  % osôb prihlásených teraz cez sviatky cez náš systém je vo veku 60+, to zvládneme na štadióne zaočkovať za necelú hodinu.“

V zoznamoch NCZI na tento týždeň tvorili títo ľudia 10 %. Dodáva, že bratislavskí seniori, ktorí sa chceli dať zaočkovať, sú alebo budú v najbližšom týždni zaočkovaní.

Pripomína, že ak poznáš nejakého nezaočkovaného 75+ so záujmom o očkovanie, stačí ho priviesť v utorok/stredu/štvrtok na štadión. Bude zaočkovaný aj bez registrácie a bez čakania. Všetkým ostatným dôrazne odporúča zaregistrovať sa a získať termín.

V rozhovore pre TASR premiér Eduard Heger povedal, že vláda robí predvídateľné opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19. Heger pripomenul, že na Slovensku od februára do novembra platil COVID automat, kde nastavili pravidlá na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

Problém podľa predsedu vlády nastal vtedy, keď niektoré okresy „sčerneli“ a ľudia v nich nedodržiavali nastavené opatrenia. „COVID automat sa nemusel meniť, ak by sa pravidlá dodržiavali,“ podotkol Heger.

Premiér naznačil, že po tom, čo čísla pozitívnych začnú klesať, Slovensko sa vráti naspäť ku COVID automatu. Ten by po novom mohol zvýhodňovať očkovaných. V čiernych okresoch by napríklad mohli navštevovať reštaurácie.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá