Pribudlo viac ako 7 000 nakazených. Dve dávky vakcíny pri omikrone už neposkytujú úplnú ochranu pred bežnou hospitalizáciou, tvrdí Kollár

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 796
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 798
covid
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 796
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 798

V nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 7 796 ľudí nakazených koronavírusom, pričom laboratóriá vykonali 15 798 PCR testov. Za uplynulý deň pribudlo 13 obetí ochorenia COVID-19 na celkových 17 830. V nemocniciach leží 1 547 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Z údajov korona.gov.sk ďalej vyplýva, že cez antigénové testy pribudlo v uplynulom dni 1 995 pozitívne testovaných osôb. Vykonaných pritom bolo 17 449 testov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 289 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 142 osôb. Zhruba 80 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Pribudlo podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej 2 651 ľudí zaočkovaných treťou dávkou vakcíny, spolu ju má na Slovensku už 1,47 milióna osôb. Druhú dávku očkovacej látky dostalo v uplynulom dni 2 201 ľudí, túto má už 2,66 milióna osôb. Prvú dávku vakcíny dostalo 350 osôb, a teda celkový počet zaočkovaných aspoň jednou dávkou je na Slovensku 2,8 milióna ľudí. K 60-percentnej zaočkovanosti chýba takmer 503-tisíc ľudí.

Omikron a Slovensko

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti konštatuje, že čísla novoinfikovaných prudko rastú a nič iné sme ani nečakali. Očakáva ešte ďalší rast, čo znamená, že aj okolo väčšiny z nás bude počet infikovaných ešte chvíľu rýchlo rásť. Informuje, že pozitivita PCR testov sa nielen prehupne ponad hranicu 50 %, ale bude ešte pravdepodobne ďalej rásť napriek zvyšujúcemu sa počtu testov.

„Najzásadnejšou zmenou, ktorú sme ale na Slovensku pozorovali v poslednom týždni – dvoch, je zmena správania ľudí. Opatrenia sa síce nemenia, ale školy v rýchlo rastúcich regiónoch sa samé zatvárajú, do reštaurácie sa už odváži menej a menej ľudí, aj do nákupných centier prichádzajú poskromnejšie.“

Všíma si, že čoraz viac ľudí zostáva doma s deťmi napríklad na OČR, a tak sa znižuje aj ich sociálna aktivita. „Jednoducho spoločnosť sama spomaľuje. Tento typ opatrenia bude možno hrať kľúčovú rolu v ďalších vlnách, keď sa náhodou ešte objavia. Tak budeme do veľkej miery reagovať na vlny a budeme sa už menej spoliehať na eventuálne opatrenia.“

Rast príjmov do nemocníc ide podľa matematika zatiaľ hore celkom rýchlo, dáta z posledných dní sú navyše skreslené „nedotečením všetkých dát“, nápor začína.

„V susedných krajinách, ktoré sú pár týždňov pred nami, to vyzerá zatiaľ OK, ale ani oni nie sú ešte na vrchole a sú tiež lepšie zaočkované, najmä v rizikových skupinách. Držme si v tomto palce.“

Upozorňuje, že v nemocniciach sa deje aj niečo iné, čo sme tiež čakali. „Percento plne zaočkovaných v nemocniciach stúplo zo svojho minima okolo Vianoc na úrovni 16 % na dnešných viac ako 20 %. Tam sa prejavuje to, že dve dávky vakcíny pri omikrone už neposkytujú úplnú ochranu pred bežnou hospitalizáciou (a to najmä krátkou a pomerne jednoduchou).“

Posun len o 4 % pri zaočkovaní väčšiny populácie a najmä výraznej väčšiny v rizikových skupinách hovorí však o tom, že vakcína naďalej výrazne pomáha aj proti mierne vážnejšiemu priebehu. Rolu v tom podľa Kollára hrá aj veľký počet ľudí s booster dávkou. „Bez nich by to percento dnes bolo zrejme principiálne vyššie ako 20 %.“

Vysvetľuje, že výrazné trendy vidno aj na intenzivistických lôžkach. Minimálne percento dvakrát očkovaných tam bolo 17. januára, keď ich bolo menej ako 9 %. Len o týždeň neskôr je to už viac ako 12 %, čo je veľký nárast.

Podobne je to s umelými ventiláciami, ešte 16. januára bolo na ventiláciu pripojených len 6 % plne zaočkovaných, pred týmto víkendom ich však bolo už takmer 10 %. „Tie čísla sú stále malé a naznačujú, ako zle by sme na tom boli bez očkovania.“

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Richard Kollár, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá