STRMO RASTIEME: Pribudlo viac ako 7 000 nakazených. Kvôli omikronu sa môžeme dostať k 15-tisíc infikovaným denne

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 035
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 19 274
covid, pandemia
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7 035
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 19 274

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 786 053, za predchádzajúci deň pribudlo 2 823 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 035 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 333 793, pričom takto bolo pozitívne testovaných 903 833 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 566 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 57 prípadov. Celkový počet úmrtí je 17 577.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu v najnovšom príspevku na sociálnej sieti popisujú šírenie omikronu v Dánsku. V tejto krajine sa šíri po jednotlivých oblastiach postupne a prvá bola Kodaň.

„Aj na Slovensku sa omikron šíri postupne a prvé sú oblasti s turistickým ruchom a s príchodom zahraničných pracovníkov na sviatky. Plus metropola, samozrejme.“

V Dánsku sa dostali z počtov 10-tisíc pri 66 % zastúpení omikronu na dnešné trojnásobky.

„To veľmi pravdepodobne čaká aj Slovensko. Pri počte testov denne cez 30-tisíc sa asi vieme dostať ku 15-tisíc prípadom len z PCR testov. A nemusí to dlho trvať, špička príde čoskoro, rast bude strmý a počty vysoké.“

Upozorňujú však, že pôjde o pozitívnych ľudí, nie o chorých. Ťažší priebeh majú nechránení, a teda buď neočkovaní a tí, ktorí Covid neprekonali, pričom vieme, že reinfikovaní ľudia sa v nemocniciach objavujú zriedka, násobne menej ako zaočkovaní. Vyplýva to z robustných dát z Českej republiky.

„V nemocnici v Čechách nájdete 2 % reinfikovaných a 98 % neočkovaných a očkovaných (bez prekonania). Násobne viac neočkovaných ako očkovaných, presne ako u nás.“

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Analytici tvrdia, že to bude rýchle a pôjde to po okresoch. „Stropkov môže byť na budúci týždeň na špičke, ale Detva, Poltár, Gelnica, Topoľčany sa s omikronom len začnú zoznamovať. O 2 až 3 týždne môže byť Stropkov v zostupe a väčšina Slovenska bude len rásť. A o mesiac bude Stropkov naspäť po poklese na bezpečných číslach a väčšina Slovenska bude ešte klesať z vysokých čísiel.“

Na Slovensku budeme čakať na špičku s februárovým dátumom a následne opakovať to, čo spravila väčšina krajín pri zostupe s omikronom. „Všetko už budeme vedieť. To bude naša výhoda.“

Veľa nám napovedá aj situácia v Česku

V Česku odhalili za uplynulých 24 hodín 26 907 novoinfikovaných koronavírusom. Je to o 15 200 viac než v rovnaký deň pred týždňom. Ide o druhý najvyšší nárast tento týždeň. Počet hospitalizovaných však klesol pod hranicu 1 600. Podľa spravodajského servera iDNES.cz to vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva ČR zverejnených vo štvrtok ráno.

Šírenie vysokonákazlivého variantu omikron v Česku sa okrem vysokého počtu novoinfikovaných prejavuje aj prudkým rastom prípadov opätovnej nákazy – za štvrtok ich pribudlo 3 600, nie sú však zahrnuté do vyššie spomenutej bilancie.

Prekonanie Covidu totiž podľa odborníkov poskytuje menšiu ochranu pred nákazou novým variantom omikron než pred doteraz dominantným variantom delta.

V prvom januárovom týždni pribúdalo každý deň v priemere 6 700 novoinfikovaných, minulý týždeň už 10 000 a v prvých štyroch dňoch tohto týždňa viac než 25 400. 

K rekordným hodnotám sa však blíži aj sedemdňová incidencia, teda počet nakazených na 100 000 obyvateľov, ktorá stúpla na 1 228. Incidencia dosiahla svoje doterajšie maximum 1 234 vlani v novembri.

Vo štvrtok potrebovalo nemocničnú starostlivosť po prvý raz od konca októbra 2021 menej než 1 600 covidových pacientov. Hospitalizovaných ich bolo 1 572, z nich 221 vo vážnom stave. Celkový počet úmrtí od začiatku pandémie dosiahol v Česku číslo 36 997.

Zdroje: NCZI, TASR, MZSR, Dáta bez pátosu, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá