Pribudlo vyše 9 000 nových prípadov a 75 úmrtí. Dnes sa bude rozhodovať o predĺžení alebo uvoľnení lockownu

  • V piatok 3. decembra pribudlo 9 359 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 26 037 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 58
  • Dnes sa rozhoduje o lockdowne, či sa predĺži alebo zmierni
vianoce
TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
  • V piatok 3. decembra pribudlo 9 359 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 26 037 PCR testov
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 58
  • Dnes sa rozhoduje o lockdowne, či sa predĺži alebo zmierni

Na Slovensku v piatok 3. decembra pribudlo 9 359 nových prípadov koronavírusu, z nich viac ako 71 % nebolo zaočkovaných. Laboratóriá vyhodnotili 26 037 PCR testov.

Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1 369 pozitívnych, 70 % z nich nebolo zaočkovaných. Včera bolo ukončených 26 037 RT-PCR vyšetrení a 28 559 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (1 338), nasleduje Trenčiansky (2 272), Trnavský (1 246), Bratislavský (1 222), Žilinský (1 204), Banskobystrický (1 117), Prešovský (1 040) a Nitriansky (920).

Pribudlo 75 nových úmrtí. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 14 771 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 58. Aktuálne je hospitalizovaných 3 408 pacientov s potvrdeným koronavírusom. V štatistikách sa po novom objavujú len pacienti, ktorým bol koronavírus potvrdený PCR testom. V minulosti nemocnice reportovali aj hospitalizovaných ľudí s podozrením naň.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 82,19 %. Na JIS je 628 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 297 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 658 544 za predchádzajúci deň pribudlo 3 893 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 351 984 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 081 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 18 159 ľudí, dohromady 469 757.

O lockdowne sa rozhodne dnes

Práve dnes je 10. deň lockdownu, bude sa preto rozhodovať, či sa opatrenia uvoľnia alebo naopak sprísnia. 

„Ak nejaké uvoľňovanie prichádza do úvahy, tak len pre zaočkovaných a prekonaných. Predmetom nejakých uvoľňovaní budú preto len oni,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.

Piatkový rekord, kedy pribudlo viac ako 15 000 prípadov vznikol kvôli chybe v NCZI, systém totiž do piatku dopočítal aj pozitívnych ľudí z utorka. Dáta bez pátosu upozorňujú, že dáta sú síce rozbité, no dôvod na optimizmus tu stále je.

SPRÁVA ČÍSLO 8️⃣ Z LOCKDOWNU – TMATie vysoké počty testov, ktoré sme začali robiť (1/4 milióna týždenne) zahltili…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, December 3, 2021

Na základe nekompletných dát robili rozhodnutia regionálni hygienici a mnohí ich neurobili a celé to pripomína Černobyľ, ktorý nebol, až kým vo Švédsku nezachytili mrak ako po Hirošime,“ upozorňujú analytici.

Rekord teda ešte nič neznamená, podľa analytikov je trend nových pozitívnych prípadov tak či tak klesajúci. Dokonca klesá počet výjazdov sanitiek, čo bude onedlho znamenať menej hospitalizácií. „Nižšie výjazdy by sa mali prejaviť o 1 – 2 dni v nižších vykazovaných príjmoch do nemocníc, čo by malo byť v piatok a tento víkend,“ uvádzajú analytici.

Lockdown, teda jeho slovenská mäkká verzia podľa nich zabrala a na Slovensku sa výrazne znížila mobilita. „Lockdown by mal od soboty byť vidieť aj v dátach pozitívnych, ktorí sa dávajú včera/dnes/cez víkend testovať a tak by mal byť BOOSTROM na fundamentálny predlockdovnový pokles/stabilizáciu/osciláciu,“ vysvetľujú.

Podobné dáta mobility má aj Rakúsko, ktoré zaviedlo lockdown pre neočkovaných. Ten sa po dvoch týždňoch prejavil tým, že krivka pozitívnych zamierila strmo nadol.

zdroj: worldometers

Ďalším krokom má byť podľa premiéra Eduarda Hegera povinné očkovanie, o ktorom rokoval aj s ministrom zdravotníctva. Rakúsko ho zavedie v januári a v pláne ho majú aj v Česku.

Zdroj: NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie