Celoštátny lockdown a povinné očkovanie. Rakúsko už nemieni čakať, chce razantné opatrenia

  • Oznámil to rakúsky kancelár Alexander Schallenberg
  • Chcú tak znížiť vysoké počty infikovaných a pomôcť nemocniciam
  • Tvrdohlavým antivaxerom bude hroziť aj pobyt za mrežami
Vakcína
TASR/AP Photo/Matt Slocum
  • Oznámil to rakúsky kancelár Alexander Schallenberg
  • Chcú tak znížiť vysoké počty infikovaných a pomôcť nemocniciam
  • Tvrdohlavým antivaxerom bude hroziť aj pobyt za mrežami

Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg na tlačovej konferencii oznámil, že Rakúsko smeruje do lockdownu. Ráznym krokom chcú znížiť vysoké počty infikovaných. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.

Aktuality.sk dopĺňajú, že nová vlna koronavírusu zasiahla Rakúsko podobnou silou, ako aj nás. V súčasnosti čelia rekordným prírastkom infikovaných a na viacerých miestach kolabujú nemocnice.

Ľudia, ktorí pracujú, by mali zvoliť prácu z domu a na dištančné štúdium sa presúvajú aj študenti.

Ide o nevyhnutné opatrenia 

Konzervatívny kancelár Schallenberg nové opatrenia oznámil v piatok predpoludním počas tlačovej konferencie po rokovaní s predstaviteľmi jednotlivých spolkových krajín. „Toto rozhodnutie nie je pre nás ľahké. Ale vzhľadom na počet infekcií musíme takéto opatrenia prijať,“ vyhlásil Schallenberg.

Lockdown podľa agentúry AFP znamená, že ľudia nesmú opustiť svoje domovy až na niekoľko výnimiek, ako je nakupovanie základných potrieb či športovanie. Podľa agentúry AP sa rakúski študenti budú musieť vrátiť k dištančnému vzdelávaniu. Reštaurácie budú zatvorené a kultúrne podujatia budú zrušené.

Kancelár podľa agentúry AP najprv povedal, že všetci študenti sa budú musieť vrátiť k dištančnému vzdelávaniu. Minister zdravotníctva neskôr spresnil, že školy zostanú otvorené pre tých, ktorí tam potrebujú ísť, ale že žiada všetkých rodičov, aby svoje deti nechali doma, ak je to možné. „Nie je to populárne rozhodnutie, ale je nevyhnutné,“ dodal minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein. 

Očkovať sa ide povinne, čakali už dlho

Rakúska vláda zároveň oznámila, že od 1. februára 2022 začne v krajine platiť povinnosť byť zaočkovaný proti COVID-19 pre všetkých obyvateľov. Očkovanie treťou dávkou bude možné už po štyroch mesiacoch.

„Dlho, možno až príliš dlho, sa predpokladalo, že bude možné dosiahnuť vysokú zaočkovanosť aj bez povinného očkovania. Teraz sa však musíme realite pozrieť do očí,“ vyhlásil Schallenberg.

Podľa agentúry Reuters sa Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá túto jeseň znovu zavedie úplnú uzáveru s cieľom čeliť novej vlne pandémie, a zároveň pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať. Túto povinnosť si občania budú musieť splniť do februára 2022.

Miera zaočkovanosti v Rakúsku patrí k najnižším spomedzi krajín západnej Európy — plne očkovaných je tam okolo 66 percent populácie.

Neoblomným antivaxerom bude hroziť až pobyt za mrežami

Tým občanom, ktorí budú aj naďalej odmietať očkovanie, budú hroziť pokuty, prípadne až trest odňatia slobody. Podrobnosti nového nariadenia majú byť zverejnené v najbližších týždňoch.

Nechceme piatu vlnu, nechceme šiestu a siedmu vlnu,“ obhajoval rozhodnutie o povinnej vakcinácii rakúsky kancelár.

Miera zaočkovanosti v Rakúsku patrí k najnižším spomedzi krajín západnej Európy — plne očkovaných je tam okolo 66 percent populácie. Za uplynulých sedem dní krajina hlásila viac ako 10.000 nových prípadov nákazy denne. Nemocnice aktuálne čelia náporu pacientov a počet obetí naďalej stúpa.

Zdroje: Aktuality.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie