Prídeme a všetkých vás zabijeme, vyhrážal sa ruský poslanec Nemcom v priamom prenose

  • Ruský politik Alexej Žuravlev sa opäť vyhrážal v televíznej relácii 60 minút
  • Terčom jeho vyhrážok bol nemecký novinár Björn Stritzel
urvlev
Na snímke Alexej Žuravlev, reprofoto: Twitter/Julia Daves
  • Ruský politik Alexej Žuravlev sa opäť vyhrážal v televíznej relácii 60 minút
  • Terčom jeho vyhrážok bol nemecký novinár Björn Stritzel

Poslanec ruskej dumy a predseda nacionalistickej strany Rodina Alexej Žuravlev sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už stihol „neslávne“ presláviť. Zákonodarca v minulosti ukazoval mapku, ako by ruská armáda zničila pomocou jadrových striel Európu.

Najväčší problém má ale očividne s Nemcami. V minulosti nazval nemeckého kancelára Olafa Scholza „bastardom“. Odkázal mu tiež, že „zhorí na popol“, pričom sa Nemecku a Európe vyhrážal použitím jadrových zbraní.

Teraz má opätovne problém s nemeckým občanom. Je ním novinár nemeckého denníku Bild Björn Stritzel.

„Je mi to jedno, chcem tomu nacistovi povedať toto: nacistická sviňa, prídeme a všetkých zabijeme,“ povedal Žuravlev v programe.

Novinárova reportáž o nemeckých húfniciach rozčúlila Rusov 

Nemecký novinár sa do sporu s ruskými propagandistami dostal kvôli svojej práci. Pokrýva ruskú vojnu na Ukrajine, pričom v reportáži ukazoval ako ukrajinská armáda pracuje s nemeckými húfnicami PzH 2000.

To rozhorčilo ruskú propagandu a spustilo vlnu útokov voči Stritzelovi. Na útoky sa sťažoval aj samotný Bild.

„Zľakli sme sa tu, keď sme videli, čo robia ruskí propagandisti a ako hovoria o našom úžasnom korešpondentovi,“ uviedli moderátori Bildu.

Práve to ešte viac rozhorčilo ruských propagandistov v relácii 60 minút na Prvom kanáli. Moderátor programu Jevgenij Popov uviedol, že ide o opakovanie histórie, keď nacistické Nemecko bojovalo proti Sovietskemu zväzu.

„Na rozdiel od vás, potomkov Goebbelsa a nacistických agitátorov, pracujú naši reportéri na Donbase a Ukrajine od začiatku chaosu, ktorý ste vy vytvorili,“ reagoval Popov.

Následne sa k slovu dostal ruský zákonodarca Žuravlev, ktorý sa novinárovi vyhrážal smrťou. Moderátor sa ho snažil upokojiť a pokarhal ho, že sa „vyhrážal ľuďom v našom programe“.

„To sú novinári. To sú propagandisti, ale nebuďme takí. Nezabíjajme nikoho,“ povedal.

Vyhrážky smrťou zopakoval i neskôr 

Žuravlev odpovedal, že „mu to môže byť jedno“ a odmietal ustúpiť od slov o zabíjaní. Novinári sa pritom považujú za civilistov, preto by šlo o porušenie medzinárodného práva.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zahynulo už minimálne 15 novinárov, medzi nimi napríklad novinári americkej Fox News alebo francúzskej BFM TV.

Ruský zákonodarca, ktorý sa často zvečňuje pri návšteve Donbasu, kde separatistom nosí zbrane, odmietol zmierniť svoje slová i neskôr. Keď ho konfrontoval denník Podyom odmietol, že by povedal niečo nevhodné.

russian tv
zdroj: Twitter/SITA/AP, Julia Davis, Russian Ministry Press Service

„Zobudili ruského medveďa, ktorý do konca ani nevyšiel z brlohu. Nech si pozbierajú svoje veci a odfúknu do Berlína a vyvesia svoje homosexuálne vlajky na Reichstag (budova Ríšskeho snemu pozn. red.). Ak tam zostanú, hovorím za seba, toto sú vaše problémy. Nebudem s nimi hovoriť diplomatickým jazykom. Novinár tam s potešením rozpráva, ako dodávajú nacistické húfnice. Áno, toto je propaganda. Pamätáte si, ako skončil Goebbels? Tu by mali skončiť. Hovorte pravdu, k***y. Prídeme a všetkých vás zabijeme. To nie je hrozba, to je realita života,“ vyhrážal sa opäť.

Je to výpoveď, v akom stave je ruská spoločnosť, tvrdí nemecký novinár 

Samotný novinár, ktorému sa predseda Rodiny vyhrážal, uviedol, že Žuravlevove vyhrážky a ruská relácia svedčia o stave, v akom sa ruská spoločnosť nachádza.

„Veľa o ruskej spoločnosti vypovedá, že majú takéto šialené predstavenia ako svoje hlavné správy. Aj keď vyhrážky voči ľuďom zo Západu, ako som ja, sú dobré na smiech, je dôležitejšie pamätať na to, že režim, ktorý zamestnáva týchto úbohých klaunov, mučí a zabíja Ukrajincov na dennej báze a väzní statočných ruských novinárov ako Vladimir Kara-Murza alebo ich vraždí, ako to urobili s Annou Politkovskou,“ uviedol Stritzel pre Newsweek.

Žuravlev sa však nevyhráža iba Nemcom. Pri minulotýždňovej návšteve šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane odporučil Číne, aby zostrelila jej lietadlo.

„Pre nás by bolo dôležité, keby bolo toto lietadlo buď zachytené, alebo bolo zostrelené,“ povedal Žuravlev o lietadle predsedníčky Snemovne reprezentantov, uvádza Newsweek.

„Pre nás je otvorenie druhého frontu dobré. Bez ohľadu na to, ako sa situácia s ostrovom (Taiwan) vyvinie, aj tak vyhráme. Celý svet chápe, že jediná krajina, ktorá môže odolať USA, je Rusko,“ dodal.

Zdroje: Newsweek, Newsweek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá