Priekopník spoplatneného obsahu Piano ohlásil svoj koniec na Slovensku

  • Či už ho miluješ alebo nenávidíš, Piano pred piatimi rokmi prišlo s niečím, čo na Slovensku predtým neexistovalo.
collage
  • Či už ho miluješ alebo nenávidíš, Piano pred piatimi rokmi prišlo s niečím, čo na Slovensku predtým neexistovalo.

Tomáš Bella a Marcel Vass v máji 2011 spustili platobný systém Piano Media a navždy zmenili slovenský mediálny svet. Dnes po piatich rokoch, počas ktorých sa z Piana stal najväčší poskytovateľ paywallových služieb na svete, spoločnosť ohlásila svoj odchod zo Slovenska. Informoval o tom portál Stratégie.sk.

„Po piatich úspešných rokoch sme sa rozhodli uzavrieť národný paywall na Slovensku a dovoliť tak vydavateľom lepšie zamerať úsilie na vlastné platobné brány, ako i stratégie monetizácie,“ uviedol pre Stratégie technický riaditeľ spoločnosti Piano Media Stuart Ashford.

Pôvodná myšlienka jednotného platobného systému pre rôzne médiá spočiatku zabodovala svojou jednoduchosťou. Aj keď ľuďom zamknuté články veľmi nevoňali, jednotná platba ich prilákala určite viac ako keby rôzne stránky začali používať rôzne systémy.

piano-6-02-2015-1800x1200pix-031

foto: firminside.com

Ako produkt, ktorý mal Slovensko uviesť do plateného obsahu to fungovalo. No médiá si po čase začali uvedomovať aj nedostatky jednotného systému.

Piano si v prvom rade bralo 30% z predplatného. Samotné médiá mali taktiež relatívne malú kontrolu nad samotným systémom a nemohli si ho priamo prispôsobovať, či komunikovať s predplatiteľmi.

Postupne sa teda jednotlivé médiá začali odčleňovať a vytvárať vlastné systémy. Poslednými vydavateľstvami pod Pianom sú dnes Petit Press (SME) a W PRESS (Týždeň). Tie budú do konca roka musieť vymyslieť nový spôsob riešenia svojho plateného obsahu.

piano

foto: firminside.com

„Ako dnes vidíme, ľudia sú ochotní platiť za kvalitnú žurnalistiku. Domnievame sa, že teraz je čas z pozície národného poskytovateľa paywallu ustúpiť a odovzdať ho späť do rúk vydavateľov,“ hovorí Ashford.

Národný paywall spoločnosť považuje za úspech. Nakoniec, naučil Slovákov, že aj za digitálny obsah sa oplatí platiť. No vydavateľstvá očividne preferujú individuálne riešenia a koniec zjednoteného slovenského paywallu je bezpochyby správnym rozhodnutím.

main-illustrationbkgd

foto: piano.io

Kancelária Piano v Bratislave bude pokračovať ako súčasť globálnej organizácie Piano. Tá sa po kúpe firmy Press+ a zlúčení s americkým konkurentom Tinypass stala najväčším hráčom na paywallovom trhu.

Pôvodne slovenský startup dnes poskytuje svoje služby vyše 1 200 klientom vrátane NBC Universal, Time Inc, News Corp alebo The Economist.

zdroj titulnej fotografie: firminside.com / piano.io

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK