Priemerný človek vlastní 10 000 vecí. Nový film upozorňuje na aktuálne problémy

  • Téma filmu 100 vecí poukazuje na aktuálny problém konzumu, ale aj na to, ako nás ovládajú sociálne siete
  • Dvaja priatelia, ktorí sú kúsok od predaja svojej aplikácie, uzavrú stávku, ktorá kompletne zmení ich životy
  • Na film sa prišli pozrieť aj známe tváre
100 vecí/ Media Box
  • Téma filmu 100 vecí poukazuje na aktuálny problém konzumu, ale aj na to, ako nás ovládajú sociálne siete
  • Dvaja priatelia, ktorí sú kúsok od predaja svojej aplikácie, uzavrú stávku, ktorá kompletne zmení ich životy
  • Na film sa prišli pozrieť aj známe tváre

Film 100 vecí sa stal jedným z najdiskutovanejších filmov tohto leta. Upozorňuje nielen na problém konzumu, ale aj na to, ako nami manipulujú sociálne siete. Vďaka aktuálnej snímke od nemeckých tvorcov, si aj ty položíš otázku, čo je v živote naozaj dôležité. Posolstvo filmovej novinky podporila aj slovenská minimalistka Mirka Čechová na svojom blogu Minimalisti.sk.

Komediálne spracovaný príbeh o priateľstve, láske, vzťahoch a hľadaní šťastia v dnešnej konzumnej dobe, keď sa bez svojich veci cítime ako bez časti seba samého. Pri filme som sa zasmiala, poplakala som si, zamyslela som sa. Mne sa veľmi páčil a vám ho odporúčam vidieť tiež,” vyjadrila sa na konto filmu.

zdroj: 100 vecí/ Media Box

Vlastníme 10 000 vecí, našim prastarým rodičom stačilo 57

Téma konzumu sa nachádza dlhodobo v popredí a na zbytočné plytvanie upozorňujú organizácie, ale aj jednotlivci. Minimalizmus a bezodpadovosť si pomaly hľadajú miesto v našich životoch, ale stále sa nám ťažko zrieka najmä pohodlia, na ktoré sme si zvykli. Plytváme potravinami, hoci vieme, že ich produkcia je pre populáciu náročná a nechávame sa manipulovať, aby sme kupovali čo nepotrebujeme.

Dokážeš si predstaviť život bez telefónu? Bez donášky jedla? Bez pračky a chladničky? Predstav si, že by všetko čo máš zmizlo.

 

Telefón, sveter, alebo banán?

Hlavnými hrdinami príbehu sú Toni (Matthias Schweighöfer) a Paul (Florian David Fitz), ktorí sú kamaráti od detstva. Spoločne vedú mega úspešný startup, ktorý im umožňuje nadštandardný život. Vďaka výzve, ktorú v opitosti uzavrú si uvedomia, že sú závislí od vecí bežnej spotreby – Toni miluje svoj kávovar a Paul svoj smartfón. Toni by sa rozhodne neobišiel bez tabletiek na rast vlasov a Paul nedokáže existovať bez Amazonu, Siri a svojich supermódnych tenisiek. Každý deň medzi sebou bojujú o to, kto je väčší frajer.

Po stávke sa v jedno ráno zobudia ležiac nahí na zemi v úplne prázdnom byte. Okolo krku majú na šnúrke iba kľúče.  Začína sa prvý deň stávky, ktorú uzavreli počas divokej párty. Na 100 dní sa vzdali všetkého, čo vlastnili. Každý deň si môžu vziať len jednu zo svojich vecí, ktoré im kolegovia nasťahovali do dvoch skladov. Ten, ktorý sa vzdá alebo bude podvádzať, musí rozdať 50 % svojho podielu vo firme zamestnancom.

Scenáristom a režisérom komédie je Florian David Fitz, ktorý si zároveň zahral jedného z hlavných hrdinov, Paula. Na konte má úspešné filmy Najkrajší deň a Vincent ide k moru. V úlohe Toniho uvidíme  Matthiasa Schweighöfera, ktorého  poznáme z drámy Kursk, či krimi komédie Ako napáliť BankuFlorian David Fitz sa pri písaní scenára snímky 100 vecí inšpiroval experimentom, ktorý postúpil fínsky filmár Petri Luukkainen pri nakrúcaní svojho dokumentárneho filmu „My Stuff“(2013). Do slovenských kín uviedla film s českým dabingom 18. júla distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Film, ktorý sa oplatí vidieť

100 vecí má skvelý námet, ktorý vás bude lákať do kina a v súčasnej fáze kapitalizmu bude pre mnohých veľmi aktuálny a dôležitý. Šikovne zostrihaný prológ porovnáva koľko vecí majú jednotlivé generácie pre svoje živobytie a končí na hrozitánskom čísle 10 tisíc. Otázka filmu znie: ako sa dokážu dvaja hrdinovia zaobísť bez nich? Pointa je jednoduchá: vzdať sa úplne všetkých vecí v živote (t.j. deň 1 začať doslova s holým zadkom) a mať možnosť zobrať si iba jednu denne (tú si už možno ponechať). A to všetko po celý čas 100 dní…” vyjadril sa Michal Korec z portálu www.kinema.sk.

zdroj: 100 vecí/ Media Box

Nie je jediný, nakoľko pozornosť mu venoval aj najobľúbenejší portál www.csfd.cz. Podľa portálu film stojí za videnie: „Prináša veľmi zaujímavý pohľad na dnešný svet, vzťahy, hĺbku a priority. Sme to naozaj my, kto ovláda veci alebo veci ovládajú nás?”

Komediálnu novinku odporúča aj Erik Binder z Filmpress.sk. „100 vecí sú úsmevnou, príjemne ubiehajúcou ,takmer – drámou, kde však ani ten najväčší pád hrdinov na dno neznamená definitívny koniec a dôvod pre depresiu. Pokiaľ sa nepovažujete za striktného pozérskeho filmového intelektuála a viete oceniť aj kvalitnú zábavu s nejakým tým potrebným klišé, 100 vecí ponúka vo svojom jadre síce nie príliš objavnú tému kritiky všadeprítomného konzumu, ale v kontexte svojho scenára umne spracovanú,” uvádza.

Kefka, manžel, voda – čo si vybrali známe tváre?

Odkaz snímky sa začal šíriť aj medzi slovenskými známymi osobnosťami. Niektoré z nich sa pri príležitosti uvedenia filmu do slovenských kín vyjadrili, bez čoho by si nedokázali predstaviť svoj život, ak by sa mali vzdať všetkého, čo majú a mohli by si nechať iba jedinú vec.

Mária Čírová/ ANTON NOVOTNÝ - PHOTOGRAPHY
zdroj: Mária Čírová/ ANTON NOVOTNÝ - PHOTOGRAPHY

Speváčka Mária Čírová si vybrala zubnú kefku a Veronika Cifrová Ostrihoňová manžela. „Ak by som sa mala všetkého vzdať, ponechala by som si svojho manžela. Aj keď samozrejme ho nepovažujem za vec. On ale dokáže plniť množstvo funkcií naraz, nahradil by telku, rádio, aj uvarí, aj zahreje objatím, keby zima bola… S ním by sa mi žilo aj bez vecí dobre,“ hovorí.

100veci-premiera_Veronika Cifrová Ostrihoňová/ Zdroj Peter Brichta
zdroj: 100veci-premiera_Veronika Cifrová Ostrihoňová/ Zdroj Peter Brichta

„Keby som mala povedať vec, tak by to bola voda. Ak by to nemusela byť vec, tak samozrejme môj syn,” vyjadrila sa po premiére filmu ďalšia speváčka Dominika Mirgová.

Čo by si si vybral ty? Daj nám vedieť v komentároch.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech