PRIESKUM: Slováci povedali, koho by chceli za prezidenta. Pellegrini by rozdrvil aj Fica

  • Šéfa Hlasu by chceli Slováci vidieť v prezidentskom kresle
  • Peter Pellegrini sa vyjadril, či by chcel kandidovať na prezidenta
Peter Pellegrini a Robert Fico si podávajú ruky
TASR/Martin Baumann
  • Šéfa Hlasu by chceli Slováci vidieť v prezidentskom kresle
  • Peter Pellegrini sa vyjadril, či by chcel kandidovať na prezidenta

Slováci by chceli za prezidenta Petra Pellegriniho. Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS pre TV Markíza. Výsledky odzneli v relácii Na telo. 

Ak by sa ocitol v druhom kole s protikandidátom Robertom Mistríkom, jednoznačne by ho porazil so ziskom 68 %. Ak by Pellegrini v druhom kole stál proti Robertovi Ficovi, rozdrvil by ho 65-percentným volebným ziskom. Ak by jeho súperom bol Ivan Korčok, bývalý diplomat by utrpel porážku. Pellegrini by ho porazil s podporou 58 percent voličov.

Mám pocit, že treba robiť a nie sa ísť odpratať niekam na reprezentatívnu funkciu. Pre Slovensko môžem urobiť viac ako exekutívny politik,“ povedal v relácii Na telo Pellegrini s tým, že si váži podporu ľudí.

Korčok alebo Fico?

Šéf Hlasu teda za prezidenta kandidovať neplánuje. Na druhej strane, Robert Fico túto možnosť zatiaľ neodmietol. V porovnaní s už ohláseným kandidátom Ivanom Korčokom by to bolo nesmierne tesné.

Z prieskumu vyplynulo, že ak by sa v druhom kole stretli práve oni dvaja, získali po 50 percent.

V prípade súboja Korčoka a Harabina by prvý menovaný zvíťazil rozdielom 63 k 37 percentám. Ak by si sily zrovnali Pellegrini a Robert Mistrík, šéfa Hlasu by volilo 68 percent opýtaných.

Ak by sa Ivan Korčok v druhom kole volieb stretol s Jánom Kubišom, zvíťazil by s 58 percentami, Kubiša by volilo 42 percent ľudí.

Ide o výsledky prieskumu agentúry Focus, ktorý sa realizoval od 6. do 13. septembra na vzorke 1 001 respondentov.

Pellegrini si ide za premiérskym postom

Hlas-SD urobí všetko pre to, aby po voľbách do Národnej rady (NR) SR získal premiérsky post. Vyhlásil to líder strany Peter Pellegrini v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo. Predseda progresívneho Slovenska, Michal Šimečka, deklaroval ambíciu hnutia mobilizovať nerozhodnutých voličov, píše TASR

Pellegrini podčiarkol, že z povolebnej spolupráce už nebude nikoho vylučovať. Ak strana dostane silný mandát, bude sa uchádzať o post predsedu vlády. A to aj v prípade, ak by voľby nevyhral, ale dosiahol by výsledok, ktorý nebude „na sto honov od víťaza“.

Šimečka sa chce po voľbách vyhnúť situácii, keď by vládli spolu Robert Fico (Smer-SD), Milan Mazurek (Republika) a Andrej Danko (SNS). V preferenciách vidí nádej, že sa to nestane. Čo sa týka premiérskeho postu, nechcel diskutovať o nomináciách v exekutíve.

O zostavení vlády bude po voľbách PS podľa jeho slov rokovať so všetkými úspešnými stranami, ktoré sú demokratické, proeurópske a ctia si právny štát. Vylúčil Smer-SD a „fašistov“. Podčiarkol potrebu nezávislosti kľúčových orgánov, aby sa vyšetrili „všetky smerácke kauzy“.

Fica označil za hrozbu pre Slovensko. Smeru-SD a Hlasu-SD vyčítal, že Slovensko dlhé roky neposunuli dopredu.

Líder Hlasu-SD sa pýta, s kým chce teda Šimečka vytvárať budúcnosť Slovenska. Tvrdí, že za jeho vlády sa Slovensko približovalo úrovni iných krajín, no trend sa zastavil pri vládach Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati). Poukázal na zložitý stav na Slovensku i vo svete.

Nový premiér bude podľa Pellegriniho čeliť vážnym výzvam a nemyslí si, že Šimečka túto úlohu zvládne. Zároveň potvrdil, že nechce sedieť v jednej vláde s Ficom. Dvaja expremiéri tam podľa neho nemajú čo robiť. Nateraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre. Myslí si, že ešte má čo ponúknuť ako výkonný politik.

Zdroje: TV Markíza/Na telo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá