PRIESKUM: Nie sme takí nedisciplinovaní, ako tvrdí vláda. Opatrenia dodržiavame, za horšími číslami je iný dôvod

  • Siedma vlna prieskumu realizovaného SAV upozorňuje, že strach z koronavírusu na Slovensku prekročil maximá z jari
  • Obmedzili sme svoje kontakty, stiahli sa do bytov a dodržiavame opatrenia, home office už však nechceme
  • Siedma vlna prieskumu realizovaného SAV upozorňuje, že strach z koronavírusu na Slovensku prekročil maximá z jari
  • Obmedzili sme svoje kontakty, stiahli sa do bytov a dodržiavame opatrenia, home office už však nechceme

Už takmer rok prispôsobujeme každú činnosť pandémii. Pracujeme z domu, študujeme z domu, jeme doma a z vlastného bytu sa prostredníctvom online hovorov snažíme aj socializovať. Nová vlna prieskumu vedeného Slovenskou akadémiou vied upozorňuje na fakt, že miera strachu z koronavírusu presahuje výsledky z jari 2020. Na druhej strane, menej ľudí využíva home office.

Počet dobrovoľne izolovaných sa zvýšil o štvrtinu

Počet ľudí, ktorí úplne obmedzili svoje kontakty, je o štvrtinu vyšší ako v čase jesenného celoplošného testovania. Home office však využíva výrazne menej ľudí ako počas prvej vlny. To sú ďalšie zo zistení siedmej vlny výskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a Seesame, informuje TASR.

Obávaš sa koronavírusu viac ako v jari 2020?

Zber dát sa realizoval od 28. januára do 2. februára na vzorke 1000 ľudí. Z výsledkov výskumu vyplýva, že pocit ohrozenia z epidémie prekonal obavy, ktoré mala slovenská verejnosť v apríli 2020 a je už takmer taký vysoký, ako bol v prvom výskume Ako sa máte Slovensko? v marci 2020. Silnejúce obavy sa výrazne prejavili aj v miere, v akej respondenti obmedzili kontakty s ľuďmi mimo svojej domácnosti.

Na prelome januára a februára 39,3 percent respondentov uviedlo, že tieto kontakty obmedzili úplne. To je skoro o deväť percentuálnych bodov vyššie obmedzenie kontaktov ako počas lockdownu v čase prvého celoplošného testovania. Svoje kontakty menej často obmedzili muži.

zdroj: FOTO: TASR/AFP - Angela Weiss

Až 72 % opýtaných dodržiava opatrenia

V minulom mesiaci sa minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej besedy vyjadril, že situácia na Slovensku nie je stabilizovaná, nakoľko ľudia nedodržiavajú zavedené opatrenia. Podľa jeho slov nám tak chýba disciplinovanosť a zodpovednosť.

Okrem toho dodal, že karty v krajine zamiešal taktiež nový infekčný kmeň koronavírusu z Británie B117. Výskum SAV však dokazuje, že respondenti vo väčšine opatrenia dodržiavajú, a tak je možné zo zhoršujúcej sa situácie objektívne viniť len nové varianty vírusu.

So zaznamenaným nárastom obáv pred epidémiou súvisí aj nárast podielu respondentov, ktorí tvrdia, že dôkladne dodržiavajú opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Takmer tri štvrtiny respondentov (72,1 percenta) uviedlo, že ich dodržiavajú vo vysokej miere.

Väčšina pracujúcich na Slovensku aj v čase januárového lockdownu naďalej chodí do práce. Situácia sa v tomto aspekte výrazne líši od situácie v apríli minulého roka, keď na začiatku pandémie z rôznych dôvodov 35,3 percenta pracujúcich respondentov do práce nechodilo.

Od pondelka prebieha na Slovensku veľká akcia. Inšpektorát práce skontroluje, či pracuješ z domu

Okrem respondentov, ktorí majú od zamestnávateľa home office počas celého týždňa, časť respondentov pracuje z domu aspoň niektoré dni. Spolu home office alebo možnosť pracovať z domu aspoň niektoré dni v týždni aktuálne využíva 26,7 percenta respondentov.

Na otázku, či respondenti používajú v práci pri stretnutiach s kolegami rúško alebo respirátor, odpovedalo „áno, vždy“ 45,8 percenta pracujúcich. Viac ako štvrtina respondentov nosí rúško alebo respirátor vo väčšine prípadov, 13,2 percenta len niekedy a 9,4 percenta respondentov priznalo, že v práci rúško alebo respirátor nenosí.

„Môžeme konštatovať, že januárový lockdown respondenti dodržiavali prísnejšie ako lockdown v čase prvého celoplošného testovania. Táto skutočnosť spolu s takmer rekordnými úrovňami obáv z nového koronavírusu a deklarovaným dodržiavaním opatrení naznačuje, že za nelepšiacu sa situáciu v krajine môže skôr nová mutácia vírusu než masové porušovanie opatrení,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá