PRIESKUM: Takmer tretina Slovákov žije na hranici chudoby, najlepšie zarábajú ľudia na týchto pozíciách

  • Spoločnosť Kruk sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov
  • Vo svojom najnovšom prieskume uvádza, že každý piaty občan má finančné prostriedky len na základné potreby
  • Tretina žije v chudobe, a lepšie finančne ohodnotení sú muži, vysokoškoláci a obyvatelia najväčších miest
peniaze
Unsplash/anniespratt, Unsplash/joshappel
  • Spoločnosť Kruk sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov
  • Vo svojom najnovšom prieskume uvádza, že každý piaty občan má finančné prostriedky len na základné potreby
  • Tretina žije v chudobe, a lepšie finančne ohodnotení sú muži, vysokoškoláci a obyvatelia najväčších miest

S vyrovnaným rodinným rozpočtom s dostatkom financií hospodári len pätina Slovákov. Rovnako 20 % domácností príjem vystačí len na najlacnejšie jedlo a oblečenie. Len 3 % Slovákov uvádzajú, že žijú v hojnosti, a takmer tretina žije na hranici chudoby. Potvrdzuje to prieskum spoločnosti Kruk, ktorý sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.

Celkovo necelé tri štvrtiny, čo je  69 % respondentov slovenských domácností, hospodári s relatívnym dostatkom peňazí. Do tejto skupiny patrí podľa prieskumu aj 46 % domácností, ktoré majú dosť peňazí na pokrytie základných potrieb a sporia si na závažnejšie výdavky.

IT-čkári a pracovníci v odbore stavebníctva sú vo výhode

Za zlepšenie finančnej situácie slovenských domácností sa v období rokov 2018 až 2020 zaslúžil ekonomický rast a veľmi nízka nezamestnanosť. Podľa generálnej riaditeľky Kruk Jaroslavy Palendalovej sú výrazne lepšie finančne ohodnotení muži, vysokoškoláci a obyvatelia najväčších miest.

„Z profesijného hľadiska uvádzajú najlepšiu finančnú situáciu ľudia pracujúci v odbore IT, priemyslu a stavebníctva,“ dodala. Zároveň však upozornila, že podľa prieskumu žije takmer tretina Slovákov na hranici chudoby alebo pod ňou.

PRIESKUM: Platy Slovákov sa počas krízy rapídne scvrkli, čísla hovoria jasnou rečou

Pre magazín Trend sa Palendalová vyjadrila: „Títo ľudia, bohužiaľ, nezriedka riešia svoju finančnú situáciu úvermi od nebankových inštitúcií či z neoficiálnych zdrojov, bojujú s neschopnosťou splácať svoje záväzky a často sa dostávajú do dlhovej pasce. V týchto prípadoch odporúčame aktívne komunikovať s veriteľom a nestrkať pred svojimi finančnými záväzkami hlavu do piesku, dlhová špirála sa tým len prehĺbi.“

Každému piatemu Slovákovi stačí príjem len na najnutnejšie výdavky

Do veľkej miery sa počas týchto dvoch rokov zmenila samotná situácia v domácnostiach. Zatiaľ čo v roku 2018 v rovnakom prieskume uviedlo 5 % Slovákov, že im peniaze nestačia ani na najlacnejšie jedlo a oblečenie, v aktuálnom prieskume svoju situáciu takto opísali 4 % respondentov.

Z týchto čísiel je jasné, že môžeme hovoriť o rapídnej zmene situácie domácností a o tom, že im príjem vystačí len na najlacnejšie jedlo a oblečenie. V roku 2018 ich bolo 13 % a o dva roky neskôr 20 %.

Zdroje: TASR, trend.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá