PRIESKUM: Väčšina firiem avizovala v minulom roku znižovanie miezd. Ako to však bolo s platmi naozaj?

  • Väčšina firiem mzdy v roku 2020 neznížila, napriek tomu, že znižovanie bolo avizované
  • Mzdy plánuje väčšina zamestnávateľov navýšiť
  • Niektoré firmy avizujú aj navýšenie odmien
peniaze
Unsplash/ Mathieu Stern
  • Väčšina firiem mzdy v roku 2020 neznížila, napriek tomu, že znižovanie bolo avizované
  • Mzdy plánuje väčšina zamestnávateľov navýšiť
  • Niektoré firmy avizujú aj navýšenie odmien

Väčšina firiem nezmenila v minulom roku výšku miezd svojich zamestnancov. Ešte pozitívnejšou správou je, že takmer tretina firiem plánuje v roku 2021 ich zvyšovanie.

Desatina firiem okrem nárastu miezd plánuje aj zvyšovanie odmien či benefitov. Tešiť sa môžu najmä pracujúci v Bratislave, kedže tretina firiem, ktorá to hlási, sídli v Bratislave. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Grafton, o ktorom personálna agentúra informovala v tlačovej správe.

Sedem z desiatich slovenských zamestnávateľov nezmenilo počas roka 2020 výšku miezd. Len 8 % spoločností v jarných mesiacoch minulého roka znižovalo mzdy zamestnancov, ale koncom roka sa už vrátili na pôvodnú úroveň. Iba 1 % firiem v jarných mesiacoch minulého roka mzdy znížilo a na zníženej úrovni zostalo aj koncom roka. 

Rozdiely v platoch medzi Bratislavou a Košicami sú stále veľké. Ako sú na tom naši susedia?

Plánované zníženie sa neuskutočnilo

Výraznejšie znižovanie miezd koncom roka plánovali 2 % spoločností, ktoré znižovali mzdy aj počas roka 2020. „Takmer pätina však mala koncom roka 2020 mzdy zamestnancov na vyššej úrovni ako vo februári daného roka,“ uviedla spoločnosť Grafton k výsledkom mzdového prieskumu. Väčšina firiem nezmenila ani koncom minulého roka výšku miezd svojich zamestnancov, 28 % firiem dokonca plánovalo na rok 2021 ich zvyšovanie a 7 % aj zvýšenie odmien.

Štyri z desiatich firiem nečakajú v najbližších mesiacoch tohto roka žiadne zmeny v oblasti nastavenia miezd, len 10 % spoločností avizuje zmeny k horšiemu. K zníženiu finančných odmien postupne pristúpilo 31 % spoločností, 8 % z nich je už však naspäť na pôvodnej úrovni a ďalších 5 % ich opäť pomaly zvyšuje.

Mzdy na Slovensku rastú vo všetkých odvetviach. Okrem tejto jednej oblasti

Radosť môžu mať najmä Bratislavčania

V novembri minulého roka uvažovalo 10 % spoločností o znížení zamestnaneckých benefitov a takmer rovnaký podiel firiem (11 %) plánoval, naopak, zvyšovať objem poskytovaných benefitov, zároveň tiež počítal so zvyšovaním miezd a odmien zamestnancov.

Viac ako polovica zamestnávateľov neplánuje ani v tomto roku zmeny vo výške benefitov. Nadpolovičná väčšina zamestnávateľov, ktorá v novembri plánovala zvýšenie benefitov na najbližšie mesiace, pôsobí v Bratislave.

Prieskum personálnej agentúry Grafton analyzuje niekoľko rokov po sebe pracovný trh kontinuálne počas 12 mesiacov. Prvá vlna prieskumu sa uskutočnila tesne pred príchodom koronakrízy, ďalšia pred letom, následne v septembri a posledná koncom vlaňajška.

Zber dát sa uskutočnil formou online dotazníka medzi klientmi Grafton Slovakia, ale aj prostredníctvom LinkedIn a medzi HR profesionálmi, ktorí pôsobia vo firemnej sfére.

Ambiciózny študent prekvapil svet. Jeho firma vyrába papier z opadaných listov zo stromov

Personálna agentúra Grafton Slovakia pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group. Patrí medzi poskytovateľov outplacementových služieb a poradenstva, ako aj výberu zamestnancov pomocou assessment centier, špeciálnych testov a dodatočne ponúka poradenský servis v oblasti ľudských zdrojov. Grafton pôsobí v rámci CEE v 4 krajinách.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK