Produktivita vďaka psom? Príležitosti na rozvoj sú všade!

  • Určite aj ty máš spôsob, ako sa naštartuješ do práce a niečo, čo ťa pri tom inšpiruje. Asi budeš prekvapený, keď ti napíšem, že u mňa sú často inšpiráciou moje psi. Týchto 7 vecí som sa od nich naučil.
man-walking-dog-getty
  • Určite aj ty máš spôsob, ako sa naštartuješ do práce a niečo, čo ťa pri tom inšpiruje. Asi budeš prekvapený, keď ti napíšem, že u mňa sú často inšpiráciou moje psi. Týchto 7 vecí som sa od nich naučil.

Ja viem, že je to trocha netradičné, aby si sa produktivite učil od psov. No oni sú pre mňa veľký učitelia, vďaka ktorým by som si mal viac uvedomovať že život je hlavne na to, aby sa žil. Naučili ma navonok dôležité maličkosti, no v skutočnosti veľké veci.

Aj keď si to my, ľudia často nemyslíme, od zvierat sa môžeme učiť ešte mnoho. Skúsme si všímať viac prírodu a zvieratá, rešpektujme a vážme si ich viac. Veď oni nám uvoľnili svoj priestor pre naše životné potreby.

Ale späť k mojim psom. Možno si to bežne majiteľ psa ani neuvedomí, ale ja som sa pri sledovaní ich správania naučil tieto veci:

moje psi

 

1. Keď niečo chceš, choď si za tým a nepoľavuj!

V presný čas ma začnú otravovať, až kým im nedám jesť. Dokážu brechať, kvíliť a ak ich ignorujem, dlhšie proste čakajú pod chladničkou, kde majú granule. Vydržia tam dokedy ma to už neprestane baviť a to jedlo im dám. Tiež niečo chceš? Choď si za tým ísť a nevzdávaj sa a určite to vyjde. Buď neoblomný, či sa jedná o vybavovanie vecí na úradoch, alebo aktivít v podnikaní.

reno

 

2. Včera nebol dobrý deň, ale kvôli tomu sa nebudem tešiť dnes?

Majitelia psov vedia, aké to je, keď má pes vážnejší problém a nevládze ani stáť. Mám však pocit, že v momente, keď im je lepšie, už vôbec neriešia, čo bolo predtým. Deň je len dnes a existuje len teraz. Čo tam po včerajšku, minulosť ma vôbec nemusí zaujímať. Jediné, čo mi prinesie, bude bolesť a tá mi nepomôže. Treba sa pozerať vpred a tešiť sa z dneška.

 

3. Tento človek ma nemá rád, ale to je jeho problém. Mne je to jedno, príde iný

V mojom okolí je len málo ľudí, ktorým by vadil pes. Aj keď sa tak stane, tak mojim psom je to úplne jedno. Mám pocit, že si povedia: ,,Keď ma nechce pohladiť tento, príde ďalší, nebudem predsa z toho v depresii, vlastne poškrabať sa môžem aj sám.“

Ak o teba niekto nejaví záujem tak sa nezrúti svet. Okolo seba máš kopec ďalších ľudí, tak sa netráp pre jedného.

 

4. Nepodarilo sa mi dokázať toto? Nevadí! Dokážem to inde!
12088272_1136214219740523_3588636434098807213_n

Bella je profesionál v kopaní jám. Má v tom až fanatickú závislosť a kým jej radosť sa s hrabaním zvyšuje, u nás je to naopak. Preto ju nestačí privolať, ale musím ísť, zobrať ju a upokojiť. Za minútu si nájde inú jamu, ktorú musí vykopať aspoň tak, aby jej nebolo vidno hlavu.

V tomto by mohli byť súčasne dva body. Keď niečo robím, tak poriadne! Dokáže hrabať celým svojím bytím . Dá do toho absolútne všetko, dokáže hodinu hrabať a keď už nevládze leží a hrabe aspoň jednou labou. Takže keď ti nevyšla jedna vec, nevadí! Nezúfaj! Podarí sa ti niečo iné na inom mieste, len skúšaj!

 

5. Keď mám z niekoho radosť, nemám problém ju prejaviť

Prídeme domov a celý byt sa trasie radosťou. Podobne len iným štýlom by som to mal robiť ja. Keď mám niekoho rád a teším sa z jeho prítomnosti, mal by som mu to dať najavo. Nie si to len myslieť. Nakoniec majú z toho radosť obe strany a z obyčajného dňa sa rázom stane pekný.

 

6. Niečo ťa nebaví ? Tak to nerob!

Reno sa ide zabiť za palicou či gumenými hračkami. A Bella? Len keď má náladu. Ak nemá chuť, tak sa jednoducho nehrá a ja sa môžem hodiť aj o zem. Hračku vypľuje ako špinavú ponožku a nezaujíma ju to. Tak nerob to, čo ťa nebaví. Nepremáhaj sa, nemá to cenu, radosť ti to v konečnom dôsledku neurobí. Sústreď sa na veci, v ktorých si dobrý a nemusíš sa do nich nútiť.

 

7. Nehovor na všetko áno!
reno pelech

Nezdá sa ti, že je v tom kufri moc teplo? Tam ja neskočím. Do vody? Tak to určite nie, radšej chodím ako plávam. To mám ísť do toho malého pelechu? Tak dobre, ale len kvôli tomu, že chcem. Vyjadriť jednoznačné nie! S tým mám často problém a to je to, čo by som sa od mojich psov mal naučiť.

Toto je len malá časť, ktorú som si všimol na správaní mojich psov. Okolo nás je toľko živého aj neživého z čoho môžeš čerpať užitočné informácie, ktoré ti vedia ukázať smer. Tak dobre otvor oči a zistíš, že vo svojom okolí nájdeš viac učiteľov ako si tušil!

zdroj fotografií: archív autora zdroj titulnej fotografie: independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech