Primátor Bratislavy Vallo bude od decembra zarábať mesačne viac ako 6-tisíc eur

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať mesačne 6048 eur
  • Plat v takejto výške mu vo štvrtok schválili mestskí poslanci
matu
TASR – Jaroslav Novák
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude od decembra zarábať mesačne 6048 eur
  • Plat v takejto výške mu vo štvrtok schválili mestskí poslanci

Vallo od decembra 2018, keď prevzal vedenie mesta, až doteraz zarábal mesačne 5316 eur, informovala TASR. Aktuálny základný či minimálny plat primátora hlavného mesta SR je 4032 eur. Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku. 

Mestské zastupiteľstvo však na návrh starostu Vrakune a mestského poslanca Martina Kuruca rozhodlo, že Vallovi základný mesačný plat zvýšia o 50 %, a teda na sumu 6048 eur.

zdroj: TASR

Kuruc svoj návrh navýšiť primátorovi plat v takejto výške zdôvodnil, že Vallo sa ako šéf bratislavskej samosprávy chopil šance, svoju prácu robí dobre a nebál sa doteraz pustiť aj do takých problematických tém ako je parkovacia politika. Mestská poslankyňa Lenka Antalová Plavuchová poukázala na to, že poslanci vidia, koľko práce a energie vynaložil Vallo pri vykonávaní svojej funkcie a myslí si, že navýšenie o 50  % zodpovedá výsledkom jeho práce.

Ak by sme sa pozreli do neďalekej Trnavy, post primátora tu zastáva Peter Bročka, ktorého mesačný plat predstavuje 5404 eur, informuje teraz.skZákonom stanovená výška platu primátora mesta veľkosti Trnavy je 3378 eur. Na základe návrhu poslanca Juraja Fuzáka bola táto zvýšená o 60 %. Takýto plat mu chodí na účet od 1. decembra 2018, dovtedy mal  trnavský primátor plat 4566 eur.

zdroj: TASR

Verejne známy je aj plat primátora mesta Košice – Jaroslava Polačeka. Ten podľa informácií portálu SME poberá mesačný plat 5 316 eur, ktorý mu schválili aj poslanci. Polaček má k dispozícii aj dvoch námestníkov mesta. Sú nimi Marcel Gibóda s mesačnou odmenou 2 800 eur a Lucia Gurbáľová, ktorej sa plat od júna tohto roka navýšil z 2 800 eur na 3 500 eur

Koľko zarába priemerný Slovák v roku 2019?

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku dosiahla v 2. štvrťroku 2019 hodnotu 1 101 eur. V porovnaní s 2. štvrťrokom predchádzajúceho roka sa zvýšila o 9,7 %. Je to najvyšší medziročný rast priemernej mzdy od prvého štvrťroka 2008, informuje Štatistický úrad SR.

zdroj: pixabay.com

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy – a to nad úrovňou 1 890 eur bola v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, informácie a komunikácia ako aj dodávka elektriny, plynu a pary. V jedenástich odvetviach však bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali už tradične zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (657 eur), či v stavebníctve (740 eur).

Okrem Bratislavského ďalšie dva kraje nad úrovňou 1 000 eur

Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji (1 368 eur). V ostatných krajoch sa pohybovala od 832 eur v Prešovskom kraji do 1 033 eur v Trnavskom a Košickom kraji. Náskok Bratislavského kraja v absolútnej hodnote mzdy je tak vysoký, že aj napriek nižšiemu relatívnemu rastu oproti väčšine ostatných krajov dosiahol tento región najvyšší prírastok v absolútnej hodnote (o 110 eur).

zdroj: TASR, slovak.statistics.sk, teraz.sk, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK