Primátor chce vrátiť Prahu späť ľuďom a zmierniť negatívne dopady turistiky. Kto na to doplatí?

  • Praha by chcela, aby mali vlastníci nehnuteľností zakázané prenajímať celé byty
  • Podľa primátora Prahy rast Airbnb premenil mesto na „rozptýlený" hotel
BeFunky-collage-14
praha.eu/Unsplash
  • Praha by chcela, aby mali vlastníci nehnuteľností zakázané prenajímať celé byty
  • Podľa primátora Prahy rast Airbnb premenil mesto na „rozptýlený" hotel

Praha by chcela, aby mali vlastníci nehnuteľností zakázané prenajímať celé byty s výnimkou toho, keď sú jeho vlastníkmi a opustia ich len na prechodnú dobu. Turisti, ktorí by sa chceli ubytovať prostredníctvom Airbnb, by si mohli prenajímať iba jednu izbu v byte alebo dome, v ktorom býva aj jeho majiteľ. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý britskému denníku The Guardian poskytol pražský primátor Zdeněk Hřib.

Tento nápad je podľa neho hlavným bodom programu, ktorého cieľom je vrátiť Prahu späť ľuďom v Prahe a zmierniť negatívne dopady turistiky. Podľa Hřiba rast Airbnb premenil mesto na „rozptýlený“ hotel a neschopnosť obmedziť túto službu „pojedá mesto zvnútra“.

TÉMA AIR BNB. Zlo jménem Airbnb by chtěl primátor Zdeněk Hřib vyřešit regulací a možností tvorby vlastních…

Gepostet von prahazdarma.cz – akce a život v Praze am Sonntag, 2. Februar 2020

Praha musí riešiť obrovský nápor turistov

„V minulosti ste mohli obmedziť počet turistov v meste jednoducho schválením určitého počtu hotelov s určitou kapacitou pri procese udeľovania stavebného povolenia. Teraz Praha nemôže obmedziť ubytovacie kapacity pre turistov. Čísla sú naozaj kritické,“ povedal Hřib.

Prahu, ktorá má 1,3 milióna obyvateľov, v roku 2018 navštívilo osem miliónov turistov. Ešte v roku 2000 to bolo len 2,6 milióna. Počet turistov by mal ďalej rásť, infraštruktúra ani financie mesta však na to nie sú dostatočne vybavené.

Počet prenájmov ponúkaných prostredníctvom Airbnb sa medzi rokmi 2016 a 2018 strojnásobil a 80 percent ponuky tvorí prenájom celých bytov. Výsledkom je nárast hluku, zhoršenie života pre miestnych obyvateľov a prudký rast cien realít a nájmov.

zdroj: Unsplash

Hřib upozornil, že súčasná situácia je ďaleko od pôvodnej myšlienky zdieľanej ekonomiky, ktorou bolo nechať turistov bývať u vás doma, pripraviť im raňajky a povedať im niečo zaujímavé o meste. „Je to iba rozptýlený hotel, kde zneužívate pohodlie ostatných občanov mesta, miestnych obyvateľov, a snažíte sa zarobiť na ich úkor,“ povedal.

Primátor uviedol, že chce presvedčiť ministerstvo pre miestny rozvoj, aby podporilo zákony umožňujúce miestnym samosprávam vydávať vlastné zákony a vyhlášky o krátkodobých prenájmoch podľa miestnych podmienok. Podobné snahy už skôr skrachovali, primátor sa však domnieva, že vďaka zvyšujúcemu sa povedomiu o problémoch Prahy sa podarí získať dostatočnú politickú podporu pre prijatie zákona.

Čítaj viac TU>>Cesta z Bratislavy do Prahy bude trvať len dve hodiny

Európske mestá zavádzajú obmedzenia

Hřib dodal, že najlepším spôsobom by bolo regulovať Airbnb tak, aby bola zachovaná pôvodná myšlienka zdieľanej ekonomiky. To znamená, že by bol stále možný prenájom izby v dome. Nebolo by však možné prenajať celý byt, pokiaľ nie je obývaný, alebo prenajímať ho po celý rok.

Praha nie je vo svojom postoji proti Airbnb sama, uviedol The Observer. Niektoré európske mestá už zaviedli vlastné obmedzenia Airbnb a ďalších podobných služieb. Amsterdam vlani v januári sprísnil pravidlá pre prenájom celých domov na menej ako 30 dní z terajších 60 dní. Vláda na Malorke išla ešte ďalej a v roku 2018 zakázala všetky krátkodobé prenájmy bytov typu Airbnb na ostrove po tom, čo sa miestni obyvatelia sťažovali na prudký nárast nájomného.

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá