Primátor Peter Bročka spúšťa v Trnave nevídaný projekt, vďaka ktorému bude mesto plné stromov

  • Mesto Trnava na čele s primátorom Petrom Bročkom si povedalo, že stromov nie je nikdy dosť
  • Spúšťajú preto projekt, aký sa v našej krajine len tak nevidí
brocka
TASR/Lukáš Grinaj, Facebook/ Peter Bročka
  • Mesto Trnava na čele s primátorom Petrom Bročkom si povedalo, že stromov nie je nikdy dosť
  • Spúšťajú preto projekt, aký sa v našej krajine len tak nevidí

Mesto každoročne vysádza stovky nových stromov, aby bola Trnava čo najzelenšia. Možnosti výsadby často limitujú aj podzemné inžinierske siete, dopravná situácia alebo šírka ulíc.

Primátor mesta si preto s tímom položil otázku, ako ešte zvýšiť počet stromov a rozmiestňovať ich rovnomernejšie. V Trnave prichádzajú s novinkou: občanom ponúknu možnosť adoptovať si mestský strom a dať mu domov vo svojej záhrade. Peter Bročka o tom informoval na sociálnej sieti.

Miesto, na ktorom chodci padali pod električky sa zmení na nepoznanie. Vallo sľúbil, že hanba Bratislavy zmizne

Projekt nazvali „Strom do Domu“ a spustený bude už túto jeseň. Trnavčania si budú môcť zo širokej ponuky drevín vybrať strom podľa vlastných predstáv. Okrasný či ovocný v troch rôznych veľkostiach – ten pravý si tak nájde každý.

„V meste je viacero ulíc, kde z rôznych dôvodov nie je možné dreviny vysadiť, o pár metrov ďalej za plotmi súkromných záhrad by sa však miesto našlo,“ hovorí Ondrej Horváth, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave.

Prijal by si podobný projekt aj v tvojom meste?

„Strom produkuje kyslík a absorbuje CO2 bez ohľadu na to, na koho pozemku stojí. Ani vtáky a včely nepoznajú ploty či katastre. Ráta sa doslova každý strom, ktorý vysadíme, pretože prispeje k zazelenaniu Trnavy a tým aj k zlepšeniu jej klimatických podmienok,“ objasňuje Horváth.

Svoj strom môžu získať nielen obyvatelia rodinných domov so záhradami, ale aj firmy do svojich areálov. Čím viac sa podarí zasadiť, tým lepšie to bude nielen pre obyvateľov, ale aj ďalšie generácie, ktoré tu budú žiť.

Uverejnil používateľ Peter Bročka Štvrtok 19. novembra 2020

Podľa Bročku je nevyhnutné, aby sme sa čo najlepšie adaptovali na dopady zmeny klímy, ktoré sú už neodvratné. Aj preto Trnava realizuje a pripravuje množstvo zelených opatrení, ktoré majú obyvateľov čo najviac chrániť pred extrémami počasia, a je to jedna z priorít z dlhodobého hľadiska.

Priestor tu má aj manažment dažďovej vody, budovanie vodných plôch, ale aj zelené opatrenia, ktoré sa zapracujú do územného plánu. Pred spustením sú ešte veľké projekty ako obnova prírodnej krajiny na Medziháji, revitalizácia parnej a agrolesnícky systém hospodárenia na mestskej pôde. 

Uverejnil používateľ Peter Bročka Piatok 6. novembra 2020

„Toto nie je nejaký konšpiračný cover up náhradnej výsadby za výruby. V lese a aj v meste sa stromy sadia, udržiavajú a odstraňujú, to je prirodzený cyklus starostlivosti o stromy. Mesto bude celú operáciu vrátane sadenia platiť a každú žiadosť bude musieť vyhodnotiť, priestor obhliadnuť a následne žiadateľa usmerniť,“ objasňuje Bročka.

Re-use centrum

Projekt „Strom do Domu“ vďak ani zďaleka nie je jediným eko počinom, ktorý chce Trnava v blízkej budúcnosti realizovať. Skupina FCC a Mesto Trnava pripravujú spoločný projekt s názvom Back2Life.

Ide o tzv. re-use centrum, kam bude možné odovzdať veci, ktoré už doma nepotrebuješ, no stále môžu poslúžiť niekomu inému. Noví majitelia si ich budú môcť kúpiť za symbolické ceny. Centrum vznikne na mieste terajšieho zberného dvora na Ulici Jána Bottu, ktorý sa od dnes 15. marca 2021 zruší.

Uverejnil používateľ Baterkáreň – prírodná kozmetika a drogéria, kurzy, swapy a reuse centrum Štvrtok 4. februára 2021

Služba Back2Life bude v prevádzke od začiatku mája, presný termín otvorenia bude závisieť na epidemiologickej situácii. Re-use, teda opätovné využitie vecí znižuje objem vyprodukovaného odpadu i uhlíkovú stopu, ktorú vytvára výroba nových produktov.

Trnava patrí k regiónom s najvyššou životnou úrovňou na Slovensku, odvrátenou stranou tohto faktu je však vysoká miera konzumu a s tým súvisiaci veľký objem odpadu.

Slovensko by malo po vzore Škandinávie prispieť ľuďom 1 000 eur na elektrobicykel, tvrdia experti

Ak chce človek žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu.

Back2Life si určite nájde svojich verných priaznivcov na strane darcov i kupujúcich a spoločne sa tak mestu a jeho obyvateľom podarí predĺžiť životný cyklus množstva vecí.

Nábytok, športové potreby, doplnky do domácnosti, knihy, autosedačky, hračky a mnoho iného nájdu budúci návštevníci už čoskoro nielen na adrese Jána Bottu 52,a le aj v e-shope, ktorý bude centrum prevádzkovať. Aktuálnu ponuku si tak bude možné pozrieť a objednať aj online.

Zmyslom re-use centier je najmä predchádzať vzniku odpadu. Tovar sem budeš môcť bezodplatne priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo vhodné za minimálne ceny. Prevádzkovateľom centra bude tím ľudí, ktorý zastrešuje sociálny podnik a komunitné centrum Baterkáreň. 

Zdroje: Mesto Trnava, Facebook/ Peter Bročka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá