Prípad Ondreka má už Kolíková na stole. Internetom sa šíri petícia za spravodlivé tresty pre kňazov

  • Prípad farára, ktorý zneužíval dievča, vyvolal pobúrenie a obavy
  • Vyviazol s podmienkou
  • Vznikla petícia za spravodlivé tresty aj pre farárov
cirkev
Unsplash/Simran Sood, Joshua Eckstein
  • Prípad farára, ktorý zneužíval dievča, vyvolal pobúrenie a obavy
  • Vyviazol s podmienkou
  • Vznikla petícia za spravodlivé tresty aj pre farárov

O rozsudku, ktorý obdržal farár v prípade zneužívania len 13-ročného dievčaťa, sme informovali nedávno. Farár František Ondrek po tom, ako sa priznal k trestnému činu sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa, vyviazol len s podmienkou. Dohoda o vine a trestne mu zabezpečila, že väzbu ani len neuvidí.

Rozsudok, o ktorom rozhodol súd v Dolnom Kubíne, vyvolal vlnu pohoršenia a obáv. Zúčastnení nezostali bez sĺz. Trpká realita a nespravodlivosť, s ktorou sa stretli, otriasla verejnosťou. Sociálne siete však prebíjajú cestu pre spravodlivosť. Prostredníctvom Facebooku sa začala šíriť „Petícia za spravodlivé a rovnaké tresty aj pre farárov/kňazov, ktorí sexuálne zneužívajú deti“

Zneužívanie detí

Prípady zneužívania maloletých dievčat aj chlapcov cirkevnými hodnostármi sú známe desaťročia. Pred časom spôsobil rozruch francúzsky kňaz, o ktorom sme písali aj na našom webe

Po dvoch rokoch vyšetrovania prišli so štatistkou zneužívania detí vo francúzskej katolíckej cirkvi. Podľa zistení išlo najčastejšie o chlapcov, a to až v 80 % prípadoch, o nič menej dôležitejšími obeťami nie sú však ani dievčatá, ktoré tvorili 20 % prípadov. 

Cirkev nad zákon

Aj súčasný prípad farára Františka z Oravy akoby dokazoval tvrdenie francúzskeho kňaza, že „spovedné tajomstvá sú silnejšie ako zákony republiky“. Monsignor Éric de Moulins-Beaufort vtedy reagoval na novozistené informácie francúzskej vlády o najväčšom prípade zneužívania detí kňazmi.

František Ondrek však ani zďaleka nie je jediným cirkevným hodnostárom na Slovensku, ktorý obišiel s takým chabým trestom za závažný trestný.

Denník N ešte v septembri minulého roka informoval o prípade 55-ročného kňaza Ladislava Jurčíka, ktorý, podobne ako František, zo súdneho pojednávania vychádzal len s návrhom dvojročnej podmienky. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kristinakovesova (@kristinakovesova)

Prípad však neskôr nabral iný smer a podľa informácií denníka Plus 1 deň prokurátorka v prípade dohody o vine a treste výmenou za 2-ročnú podmienku vzala svoj návrh späť.

Detaily o ďalšom priebehu vyšetrovania doposiaľ neboli zverejnené. Ešte koncom minulého roka však kňaz pokračoval vo svojej činnosti práve z dôvodu, že mu nebola oficiálne dokázaná žiadna trestná činnosť.

Zvrat v prípade

Svetlo reflektorov, ktoré na prípad farára z Oravy priniesla novinárka Kristína Kövešová, síce nezmenilo prístup súdu v Dolnom Kubíne, napriek tomu sa však spoločnosť spojila aj na sociálnych sieťach, čím zahájila boj proti neprávu a privilegovanosti farárov a kňazov v prípade páchania trestnej činnosti.

Najnovší zvrat v prípade nastal práve dnes, keď novinárka uverejnila e-mailovú komunikáciu, v ktorej tlačové oddelenie ministerstva spravodlivosti potvrdilo informáciu, že spis z prípadu farára Františka si vyžiadala Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podľa poskytnutých informácií má ministerka preverovať postup súdu v Dolnom Kubíne. 

Komunikácia v prípade sexuálneho obťažovania farárom
zdroj: Instagram/@kristinakovesova

Vstup samotnej ministerky spravodlivosti do prípadu môže indikovať podozrenie z pochybenie dolno-kubínskeho súdu. Prípad tak naďalej zostáva pod drobnohľadom médií.

Zdroje: Denník N, SIU, Plus 1 deň, Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá