Prípad študentky Sone: Komora tvrdí, že nemohla robiť nič. Obvineného mal otec šikanovať

  • Sudca po výsluchu rozhodol o osude 54-ročného zdravotníka
  • Ten je obvinený zo znásilnenia študentky Sone P.
  • Policajti po nej pátrali 26 hodín
obvinený zdravotník
Zdravotník ide do väzby, Reprofoto: TV Markíza/Reportáž
  • Sudca po výsluchu rozhodol o osude 54-ročného zdravotníka
  • Ten je obvinený zo znásilnenia študentky Sone P.
  • Policajti po nej pátrali 26 hodín

Zdravotníka obvineného zo znásilnenia 22-ročnej Sone ide do väzby. Sudca o tom rozhodol po výsluchu v sobotu popoludní, informujú tvnoviny.sk.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vydala stanovisko k prípadu znásilnenia študentky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Obvineným z tohto trestného činu je 54- ročný zamestnanec záchrannej zdravotnej služby.

Komora nesúhlasí s akýmkoľvek násilným a nezákonným činom, a to najmä v prípade, keď takýto čin spáchal zdravotnícky pracovník, ktorý by mal prioritne slúžiť chorým a zraneným. Tento názor platí aj v súvislosti s aktuálnou situáciou v Bratislave. Komora verí, že orgány vyšetrovania vykonajú všetky potrebné kroky a, ak sa preukáže vina, udelia páchateľovi adekvátny trest.

Komora súcití s obeťou znásilnenia

Zároveň však zdôrazňuje, že nepodporuje „paušalizovanie z tohto prípadu na všetkých slušných záchranárov v celej krajine. Na Slovensku pracuje vo všetkých zložkách integrovaného záchranného systému viac ako 3 000 záchranárov, ktorí denne nasadzujú všetky svoje sily, aby zachraňovali životy a zdravie všetkých nás“.

Každý rok zachraňujú tisíce ľudí a zlyhanie jedného jedinca nesmie podľa komory zatieniť prácu ostatných tisícov záchranárov.

Záchranári často nezískavajú uznanie a vďaku za svoju prácu, či už v bežných situáciách, alebo v mimoriadnych situáciách, ako napríklad pandémia covid-19 alebo hromadné nehody, ktoré sú často spravodlivo medializované. Napriek tomu si podľa slov komory nezaslúžia útoky na svoju profesiu a kritiku v médiách a na sociálnych sieťach.

Komora tiež upozorňuje, že pri približne 600 000 zásahoch záchrannej zdravotnej služby ročne rieši len priemerne 5 – 8 sťažností na nevhodné správanie záchranárov alebo iné pochybenia. To predstavuje štatisticky len 0,0013 % sťažností zo všetkých zásahov ZZS.

„Tiež uvádzame, že komora môže disciplinárne konať iba v prípade, ak má zdravotnícky záchranár príslušnosť ku stavovskej organizácii (komore), a aj z tohto dôvodu komora voči osobe uvedenej v medializovanom prípade v minulosti nekonala ani v budúcnosti konať nemôže,“ píše sa v stanovisku.

Nakladanie s liekmi a ďalším zdravotníckym materiálom riadia legislatívne predpisy a internými postupmi poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Je v plnej kompetencii týchto poskytovateľov vykonávať všetky potrebné opatrenia a zabezpečiť dodržiavanie pravidiel. Podľa informácií komory sa to vo veľkej miere aj deje.

Obťažoval praktikantky

Už sme ťa informovali, že obvineného muža v práci vnímali ako nebezpečného a často agresívneho. Jeho správanie bolo problematické aj voči pacientom. Napriek tomu však venoval práci veľké množstvo času, a to až neuveriteľných 300 hodín mesačne.

V minulosti sa niekoľko praktikantiek sťažovalo vedeniu, že ich 54-ročný kolega obťažoval, no nikto sa nezaoberal ich problémami. Teraz je tento muž obvinený zo znásilnenia o viac ako 30 rokov mladšej ženy.

Tento muž si údajne požiadal o voľno v práci na víkend, keď Soňa P. zmizla. Do práce vo Vajnoroch sa vrátil až v utorok v noci, keď už bola Soňa hospitalizovaná v Petržalke.

Podľa informácií, ktoré sa podarilo zistiť TV Markíza, bol otec obvineného „veľmi zlý. Susedia o nich hovorili, že mali dvoch chlapcov. Ten jeden sa obesil. Keď prišli zo školy, tak ich veľmi drezúroval“. V dospelosti údajne prepadol hazardu a prenasledoval svoju expartnerku po tom, ako sa rozišli.

Kriminálna polícia v Bratislave zadržala podozrivého muža vo štvrtok 14. septembra. Kontrolovali opiáty v jeho pracovisku a zistili, že chýbalo určité množstvo Diazepamu a iných látok. Už v minulosti údajne dochádzalo k zmiznutiu liekov z tejto záchrannej stanice.

Kriminálna polícia dorazila na záchranársku stanicu vo Vajnoroch vo štvrtok večer okolo 22:00 hodiny a začala zbierať rôzne stopy a dôkazy. Obvineného Iva P. odviezli preč zo stanice pred 23. hodinou a zabezpečili aj biele auto, ktoré mohlo súvisieť s prípadom.

Zdroje: tvnoviny.sk, Facebook/Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, tvnoviny.sk, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá