Prípravok, ktorý máš určite doma, môže spôsobovať jeden z najrozšírenejších druhov rakoviny na svete

  • Dve nové štúdie ukázali spojenie medzi rakovinou prsníka a hliníkom
  • Kov preniká do buniek a spôsobuje nestabilitu, čo je znakom vzniku nádorov
  • Vo Francúzsku je obmedzená koncentrácia hliníku v prípravkoch
rakovina
Unspalsh/National Cancer Isntitute, Unsplash/Angiola Harry
  • Dve nové štúdie ukázali spojenie medzi rakovinou prsníka a hliníkom
  • Kov preniká do buniek a spôsobuje nestabilitu, čo je znakom vzniku nádorov
  • Vo Francúzsku je obmedzená koncentrácia hliníku v prípravkoch

Desaťročia trvajúca diskusia, či zložky v deodorante môžu viesť k rakovine prsníka, je vďaka dvom novým štúdiám ukončená, prináša správu Euronews

Problémom je najmä hliník, ktorý sa často využíva v antiperspirantoch a deodorantoch na zníženie potenia a ktorý môže v prsných receptoroch pôsobiť ako estrogén. 

Ide o prelom, pretože v minulosti štúdie uviedli, že neexistuje žiadna súvislosť medzi hliníkom používaným v dezodorantoch a rakovinou prsníka. Dve nové publikácie potvrdili toxické účinky hliníkových solí a ich karcinogénny potenciál na bunky v prsníku. 

Štúdie uskutočnila skupina vedcov z Fonation des Grangettes a Centre d’Onco-Hématologie v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Viedli ju švajčiarski vedci André-Pascal Sappino a Stefano Mandriota. 

Výsledky testov

Vedci vykonali sériu testov na bunkách škrečka a dokázali, že v cicavčích bunkách, vrátane buniek v mliečnej žľaze (nachádzajúce sa v ženských bunkách), vystavené hliníkovým soliam sa objavuje genómová nestabilita ako zmena štruktúry a počtu chromozómov. 

zdroj: Unsplash/ National Cancer Institute

Dochádza k tomu počas malígnej transformácie spôsobenej osvedčenými karcinogénmi a preto potvrdili karcinogénny potenciál hliníka. 

Najrozšírenejšia rakovina na svete

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na konci roka 2020 diagnostikovali rakovinu prsníka u 7,8 milióna žien, čo z nej robí najrozšírenejšiu rakovinu na svete. 

Rakovina prsníka nie je prenosná ani infekčná choroba a dôvody jej vzniku stále nie sú úplne objasnené. 

WHO uvádza, že približne polovica prípadov rakoviny prsníka sa vyvíja u žien, ktoré nemajú žiadny identifikovateľný rizikový faktor rakoviny prsníka iný ako pohlavie a vek. Najrizikovejšie sú ženy vo veku nad 40 rokov.

zdroj: Unsplash/NCI

Niektoré faktory zvyšujú riziko rakoviny prsníka, vrátane vyššieho veku, obezity, škodlivého požívania alkoholu, rodinnej anamnézy rakoviny prsníka, anamnézy radiačnej záťaže, fajčenie a postmenopauzálnej hormonálnej terapie. 

Nové štúdie uvádzajú, že tieto pozorovania po prvýkrát identifikujú environmentálnu chemikáliu, ktorá môže prispieť k zvýšeniu výskytu rakoviny prsníka. 

Štúdie tiež ukazujú na to, že spojenie hliníka a rakoviny prsníka pripomína históriu azbestu. Soli hliníka sa nepoužívajú len v deodorantoch proti poteniu, ale aj v iných kozmetických výrobkoch, ako sú opaľovacie krémy. 

Obmedzenia

Podľa vedcov však ešte chvíľu potrvá, kým budú môcť prísť s oficiálnym prehlásením. Výsledky testov na myšiach a škrečkoch sa nedajú ľahko aplikovať aj na ľudí, bude preto potrebné urobiť množstvo ďalších štúdií. 

Vo Francúzsku podľa RTVS už Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ASNM) obmedzila koncentráciu hliníka v kozmetických výrobkoch na 0,6 %. Takisto odporúča nepoužívať výrobky obsahujúce hliník hneď po holení alebo na poškodenú pokožku. 

Zdroje: International journal of Molecular Sciences, EuroNews, RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie