Pripravte ohňostroje a grily. Prezident dal Američanom nádej, USA sa chcú vrátiť do normálu už na Deň nezávislosti

  • Prezident Biden dal obyvateľom Spojených štátov veľkú nádej
  • Chce, aby do 1. mája bolo umožnené očkovanie všetkým dospelým
  • V príhovore Američanov vyzval, aby dodržiavali opatrenia
Biden
Instagram/potus
  • Prezident Biden dal obyvateľom Spojených štátov veľkú nádej
  • Chce, aby do 1. mája bolo umožnené očkovanie všetkým dospelým
  • V príhovore Američanov vyzval, aby dodržiavali opatrenia

Rok po tom, čo koronavírus takmer odstavil národ, prezident Joe Biden vo štvrtok v noci počas svojho prvého príhovoru v hlavnom vysielacom čase načrtol plán k porazeniu pandémie. Chce, aby do 1. mája bolo umožnené očkovanie všetkým dospelým. Týmto spôsobom má v pláne dostať krajinu do stavu „normálu“ do 4. júla. V príhovore dal Američanom nádej a zároveň ich znovu požiadal o pomoc.

Izrael už neočkuje najrýchlejšie na svete. Predbehla ho krajina, ktorá využíva najmä čínsku vakcínu

Júlové grilovačky

Prezident Biden oznámil, že nariadi všetkým štátom, aby umožnili každému obyvateľovi staršiemu, ako 18 rokov, prihlásiť sa na očkovanie proti koronavírusu najneskôr do 1. mája. Znamená to, že štáty budú musieť upustiť od prioritného očkovania na základe veku či zdravotného stavu, opisuje TASR.

Biden však pripomenul, že toto nariadenie ešte neznamená, že do začiatku mája budú skutočne zaočkovaní všetci občania, ktorí o to požiadajú. Zdôraznil ale, že americkým zdravotným úradom sa darí očkovať rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Biden uviedol, že USA je tak na dobrej ceste k podaniu 100 miliónov dávok vakcín do 60. dňa jeho úradovania. TASR vysvetľuje, že predtým sa totiž vyjadril, že jeho cieľom bude najmenej 100 miliónov občanov zaočkovaných prvou dávkou vakcíny do 100. dňa.

„Existuje dobrá šanca, že do 4. júla sa s rodinou a priateľmi budete môcť zísť na vašom dvore alebo vo vašej štvrti a budete mať grilovačky a oslávite Deň nezávislosti,“ citovala SITA amerického prezidenta, ktorý dodal, že krajina bude môcť osláviť nielen Deň nezávislosti, ale aj nezávislosť od vírusu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa President Joe Biden (@potus)

Vyhrňte rukávy

CBC uvádza, že aj napriek tomu, že Biden má optimistické vyhliadky naďalej apeloval na dodržiavanie pokynov. Uviedol, že obyvateľov prosí o spoluprácu, aj o nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov. Vyzval ich tiež ku dodržiavaniu pokynov a požiadal ľudí, aby si „vyhrnuli rukávy a dali sa zaočkovať, akonáhle budú mať na to nárok.“

Biden taktiež dodal, že boj s pandémiou stále nekončí, nakoľko v prípade objavenia nových variantov vírusu, sa môže situácia znova zhoršiť. BBC tiež uvádza, že chce Biden zvýšiť počet očkovacích miest, pričom podať ľuďom vakcínu budú môcť aj veterinári či zubári. Uviedol, že mobilné jednotky budú umiestňované v miestnych komunitách s nedostatkom dostupných služieb.

Zdroje: TASR, SITA, BBC, cbc

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK