Pripravujú sa na štvrtú dávku vakcíny. Krajina s vysokou zaočkovanosťou čelí obrovskému nárastu nových prípadov

  • Izrael zaznamenal 1. septembra viac ako 20 500 pozitívnych prípadov
  • Dávajú tým jasný signál, že aj na vysoko percentuálne zaočkované krajiny môže dôjsť ďalšia pandemická vlna
  • Najviac nezaočkovaných je však práve medzi deťmi, ktoré sa v tomto období testovali najviac
  • Krajina sa už teraz pripravuje na štvrtú dávku vakcíny
Dievča počas očkovania vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNtech proti ochoreniu Covid-19,
Dievča počas očkovania vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNtech proti ochoreniu Covid-19,, TASR/AP/Andreea Alexandru TASR/AP/Lee Jin-man
  • Izrael zaznamenal 1. septembra viac ako 20 500 pozitívnych prípadov
  • Dávajú tým jasný signál, že aj na vysoko percentuálne zaočkované krajiny môže dôjsť ďalšia pandemická vlna
  • Najviac nezaočkovaných je však práve medzi deťmi, ktoré sa v tomto období testovali najviac
  • Krajina sa už teraz pripravuje na štvrtú dávku vakcíny

Izrael sa stal opäť lídrom v počte prípadov nakazených za deň. Napriek tomu, že sú rovnako lídrami aj v očkovaní, to môže byť len znak prichádzajúcej ďalšej pandemickej vlny. Izraelský pandemický „cár“ Salman Zarka dokonca avizuje, že nie je vylúčená ani štvrtá dávka vakcíny.

Toto je teraz náš život. Vo vlnách,“ cituje Salmana Zarku The Times of Israel, pričom nešpecifikoval, kedy by sa mala štvrtá dávka podávať. Pravdepodobne to však bude pri nástupe nového variantu koronavírusu.

Dve ďalšie krajiny, ktoré disponujú vysokým percentom zaočkovanosti, akými sú Veľká Británia či USA sa tak stávajú rovnako zraniteľnými pred ďalšou vlnou. 

izrael prípady
zdroj: Worldometer

Môže za to väčší záujem o testovanie

Izraelčania však predpokladajú, že také vysoké čísla nebudú pribúdať každým dňom. Taktiež hovoria, že práve vysoký záujem o testovanie, z dôvodu znovuotvorenia škôl, zvýšilo počet nakazených. Svedčia o tom aj dáta, hneď po prvom školskom dni počet nových prípadov rapídne klesol.

Napriek tomu, že Izrael je už v štvrtej vlne pandémie, a aj napriek rekordnému vzrastu prípadov za deň, izraelskí občania netrpia ťažkými priebehmi ochorenia COVID-19. V posledných dvoch dňoch klesá aj úmrtnosť aj počet ťažkých priebehov ochorenia. Izraelský minister zdravotníctva povedal, že práve z tohto dôvodu nebude krajinu zatvárať. 

Prestaňte panikáriť. Postupujeme zodpovedne a s rozvahou. Robíme dôležité veci, aby sme znížili úmrtnosť, no zároveň chceme nechať krajinu otvorenú. Sľúbil som, že žiadny lockdown nebude a ako vidíte, ani žiadny nie je. Nechcem pripraviť tisícky ľudí o prácu“, povedal pre televíziu Channel 13, cituje ho The Times of Israel.

Najnižšie percento zaočkovanosti predstavujú najmä deti

Až 90,2 % Izraelčanov vo veku 90 rokov je zaočkovaných minimálne dvomi dávkami. Vo vekovej skupine 80-89 rokov je to 91,5 % zaočkovaných obyvateľov. 93,1 % je pri ľuďoch vo veku 70 rokov, 87,2 % je to vo veku 60 rokov. Menšie percentuálne hodnoty nachádzame pri generácii nad 50 rokov, konkrétne 84,6 % a zaočkovanosť pri ľuďoch po štyridsiatke je 81,2 %.

Veková skupina 16-19 rokov je zaočkovaná na 68 % a len 26,2 % zaočkovaných sa nachádza vo vekovom priemere 12-15 rokov.

„Nízka miera očkovania mládeže naznačuje, že rodičia, ktorí sa nechali zaočkovať, už váhajú s prijatím svojich tínedžerov na očkovanie,“ povedal pre Times of Israel štatistik Nadav Katz. Taktiež uviedol, že čím sú ľudia mladší, tým menšie riziko v ochorení COVID-19 vidia, tým pádom majú aj pre vakcínu menšie nadšenie.

Zdroje: The Guardian, The times of Israel, CNBC, The times of israel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie