Prírastok Slovákov je v zahraničí vyšší ako doma, kde nás je ale najviac?

  • Slováci sú malý národ, ktorý má vo svete množstvo ,,konárov"
  • Prírastok Slovákov je v zahraničí vyšší ako doma
  • Viac ako tretina práceschopných Slovákov je za hranicami
pexels-photo-173666
  • Slováci sú malý národ, ktorý má vo svete množstvo ,,konárov"
  • Prírastok Slovákov je v zahraničí vyšší ako doma
  • Viac ako tretina práceschopných Slovákov je za hranicami

V zahraničí žije okolo 1,5 milióna Slovákov. Mnohí z nich sa združujú v komunitách, kde nachádzajú väčšiu podporu a „kúsok domova.“

Sme malý, no veľmi roztrúsený národ. Slovákov nájdeme takmer v každej krajine sveta. Celkovo aktívne funguje 279 slovenských komunít, v ktorých sa združujú státisíce Slovákov, uvádza na svojej stránke nezisková mimovládna organizácia LEAF, zameraná na vzdelávanie a rozvoj mladých ľudí s potenciálom vyrásť na osobnosti rozvíjajúce Slovensko.

LEAF okrem iného organizuje Program expertného dobrovoľníctva, v rámci ktorého môžu Slováci v zahraničí ako dobrovoľníci poskytnúť  ostatným svoje skúsenosti a know-how. Na stránke programu môžeš nájsť až 68 projektov, na ktorých je možné pracovať aj zo zahraničia, od startupov, cez sociálne podniky až po neziskové organizácie, poprípade sa angažovať v regióne.

Najviac komunít majú Slováci vo Veľkej Británii a to 57. Nasledujú USA s 34 komunitami, v Česku ich je 24, Nemecku 21 a v Kanade 16. Ostatné sú v najrôznejších kútoch po celom svete.

Mnohí Slováci sa však v komunitách nezdružujú. Často uvádzajú, že o nich nevedia alebo sa v ich blízkosti žiadna nenachádza. Sú aj takí, ktorí si jednoducho vystačia sami alebo sa adaptujú medzi domorodcami.

Komunity sú zamerané rôznorodo, od profesionálnych networkingových podujatí až po neformálne posedenia, či hodiny slovenčiny pre deti. Výhodou komunít je najmä opora od vlastných. Niežeby sme boli bezchybní, no viac dôverujeme našincom a vieme, čo od nich môžeme čakať. Určite poznáš ten príjemný pocit, keď sa túlaš po neznámych uličkách a zrazu začuješ slovenčinu. Môžeš sa jednoducho poradiť v rodnej reči a mať takmer vždy istotu, že ťa nikto z nich nechce „obabrať.“

Ak sa chystáš do zahraničia a nevieš, ako si nájsť svoju komunitu, táto MAPA ti pomôže zorientovať sa.

Prírastok v zahraničí prevyšuje domáci

Slováci v západnej Európe netvoria len dočasnú pracovnú silu. Čoraz viac sa ich tam aj narodí a vyrastá. To znižuje pravdepodobnosť, že by mali motiváciu sa niekedy vrátiť do krajiny pôvodu, keď ich domov je od narodenia inde.

Prirodzený prírastok slovenského obyvateľstva za hranicami prevyšuje ten domáci. Podľa údajov osobitnej matriky, ktorú vedie ministerstvo vnútra, sa iba v roku 2016 (nateraz poslednom s kompletnou štatistikou) mimo Slovenska narodilo okolo 6 500 slovenských detí. V SR sa v ten istý rok síce narodilo cca 57-tisíc detí ale zároveň asi 52-tisíc ľudí zomrelo, takže prirodzene pribudlo len 5-tisíc ľudí. Informoval o tom denník Pravda.

Ako sme už vyššie spomínali, v zahraničí žije 1,5 milióna Slovákov. Časť z toho síce tvoria deti, no väčšina sú pracujúci. Na Slovensku pracuje okolo 2,5 milióna ľudí. Za hranice nám teda utiekla už takmer tretina až polovica práceschopného obyvateľstva.

48% Slovákov v zahraničí, ktorí na návrat domov pozerajú neutrálne až pozitívne, by motivovala konkrétna, zaujímavá a dobre platená pracovná ponuka.

Prácu na Slovensku ľuďom sťažuje najmä komplikovaná legislatíva, vysoké odvody, vysoké zdaňovanie (častokrát rôzne skryté dane), slabá vymožiteľnosť práva či problematické získavanie rizikového kapitálu na štart podnikania. Okrem systémových negatív sa mnohí Slováci boja riskovať a do podnikania sa pre istotu nepustia. V zahraničí je podnikanie viac populárne, aj keď nie všade sú výhodnejšie podmienky ako v SR. Nemajú tam totiž taký strach z neúspechu. Podľa rebríčka Doing business, ktorý vypracúva Svetová banka, sa s podnikaním ľahšie začína v približne 36 krajinách, v ostatných zase horšie.

To, čo máme na Slovensku dobré a na čom by sa dalo budovať je kvalita ľudí a pár nových trendov. Jedným v pozitív je čoraz vyšší záujem o podporu startupov a to na ministerstvách, v štátnych agentúrach, v treťom sektore i v médiách. Startupweekendy, coworkingové centrá a ďalšie možnosti, kde môžu mladí kreatívni ľudia napredovať výrazne rýchlejším tempom. Slovensko vie ponúknuť kariéru aj čoraz väčšiemu počtu cudzincov, pričom ich hlavnou výhodou je znalosť cudzieho jazyka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá