Prísne pravidlá prvej debaty Bidena a Trumpa: Žiadni diváci ani poznámky a vypnuté mikrofóny

  • Prvá prezidentská debata medzi Bidenom a Trumpom sa bude konať 27. júna
  • CNN predstavila nové pravidlá, ktoré majú zaistiť usporiadanú a občiansku diskusiu
Election_2020_Debate087023735918
Ilustračné foto TASR/AP, Chip Somodevilla
  • Prvá prezidentská debata medzi Bidenom a Trumpom sa bude konať 27. júna
  • CNN predstavila nové pravidlá, ktoré majú zaistiť usporiadanú a občiansku diskusiu

Do očakávanej prvej prezidentskej debaty v roku 2024 zostávajú necelé dva týždne a televízia CNN predstavila formát a pravidlá, ktoré určia priebeh stretnutia medzi prezidentom Joeom Bidenom a bývalým prezidentom Donaldom Trumpom.

Debata, ktorá sa uskutoční 27. júna v Atlante, bude moderovaná Jakeom Tapperom a Danou Bashovou z CNN a predpovedá sa, že má byť kľúčovým momentom kampane. Oboch kandidátov čakajú prísne opatrenia zamerané na podporu občianskej diskusie.

Zmeny v formáte debaty

Nedávne prezidentské debaty boli často chaotické, plné prerušovaní a divadla. V reakcii na to CNN zaviedla niekoľko zmien, ktoré majú zabezpečiť usporiadanejšiu diskusiu.

CNN informuje, že mikrofóny budú stlmené okrem prípadov, keď bude hovoriť kandidát, a v štúdiu nebudú prítomní diváci, čo má minimalizovať rušivé vplyvy.

Tieto opatrenia majú zabrániť nevyspytateľným výmenám názorov, ako sa stalo v roku 2020, keď Trumpovo vytrvalé prerušovanie viedlo k pamätnej Bidenovej výzve na ticho.

aptopix_election_2020_debate035640730419
zdroj: TASR/AP, Julio Cortez

Debata bude prísne regulovaná: na pódiu nebudú povolené žiadne rekvizity ani pripravené poznámky, kandidáti budú mať k dispozícii len pero, blok papiera a fľašu vody.

Pozície na pódiu sa určia hodom mincou a 90-minútový program bude obsahovať dve reklamné prestávky, počas ktorých kandidáti nebudú môcť komunikovať so svojimi volebnými tímami.

Štruktúra debaty

Tohtoročný formát debaty vylučuje úvodné vyhlásenia a prechádza priamo k moderovaným otázkam. Každý z kandidátov bude mať dve minúty na odpovede na otázky, jednu minútu na vyvrátenie a ďalšiu minútu na doplňujúce odpovede, píše portál Politico.

Táto štruktúra je navrhnutá tak, aby každý kandidát mal dostatok času na vyjadrenie svojej politiky a zároveň poskytla príležitosť na priamu diskusiu.

CNN taktiež stanovila prísne kritériá účasti: kandidáti musia spĺňať ústavné podmienky, podali žiadosť Federálnej volebnej komisii a dosiahli významný počet hlasov a prístup k hlasovacím urnám.

Okrem Bidena a Trumpa sa o splnenie týchto kritérií snažia aj ďalší kandidáti, ako napríklad Robert F. Kennedy Jr.

Ten dosiahol 15 % hranicu v troch celoštátnych prieskumoch, ale prístup k hlasovacím urnám má len v šiestich štátoch s celkovým počtom 89 hlasov voliteľov, píše Politico.

Prípravy kandidátov

S blížiacou sa debatou sa štýl prípravy Bidena a Trumpa výrazne líši. Bidenov tím sa zapája do organizovaných nácvikov pod vedením jeho bývalého šéfa štábu Rona Klaina, zatiaľ čo Trump volí neformálnejší prístup, sústreďujúc sa na široké témy a zapamätateľné výroky, píše CNN.

Tieto rozdielne stratégie odrážajú ich odlišný štýl kampane a spôsob, akým chcú podľa nových pravidiel komunikovať s voličmi a navzájom.

Politické pozadie

Politickej scéne USA v súčasnosti dominujú závažné problémy, vrátane Trumpovho nedávneho odsúdenia za trestný čin a nadchádzajúceho rozsudku, Bidenovej imigračnej politiky a významných rozhodnutí Najvyššieho súdu.

Debata sa odohráva na pozadí hromadiacich sa kríz, pričom pre oboch kandidátov predstavuje rozhodujúcu príležitosť vyjadriť sa k týmto témam priamo. Biden údajne plánuje zdôrazniť reprodukčné práva po nedávnych súdnych rozhodnutiach, píše Politico.

Význam debaty

Nadchádzajúca debata CNN sa stáva kľúčovou udalosťou vo volebnom cykle v roku 2024, ponúkajúc Bidenovi a Trumpovi štruktúrovanú platformu na prezentáciu ich vízií pre budúcnosť Ameriky.

Pravidlá stanovené CNN majú zabezpečiť sústredenú a vecnú diskusiu a vyhnúť sa narušeniam, ktoré poznačili predchádzajúce politické debaty. Keďže sa kandidáti pripravujú na vstup na túto národnú scénu, cieľom je poskytnúť voličom jasný obraz o ich politikách a schopnostiach viesť krajinu.

Celkovo bude táto debata kľúčovým momentom kampane, ktorý môže výrazne ovplyvniť názory voličov a smerovanie volebného cyklu v roku 2024, dodáva Politico. Obaja kandidáti budú mať príležitosť prezentovať svoje argumenty a vízie, pričom diváci budú sledovať, ako sa postavia k aktuálnym politickým a sociálnym otázkam.

Zdroje: CNN, Politico

Najnovšie videá

Trendové videá