Profesor Krčméry pripomína: Po očkovaní by sme nemali byť „pod obraz Boží“. Zvlášť to platí pri Sputniku

  • Pri nadmernom pití sa nám nemusia dostatočne vytvoriť protilátky na koronavírus
  • Občasné pitie alkoholu je v poriadku, vyhnúť by sme sa mali nárazovému pitiu
  • Článok bol pôvodne uverejnený v decembri 2020
vladimír krčméry očkovanie
TASR/Lukáš Grinaj
  • Pri nadmernom pití sa nám nemusia dostatočne vytvoriť protilátky na koronavírus
  • Občasné pitie alkoholu je v poriadku, vyhnúť by sme sa mali nárazovému pitiu
  • Článok bol pôvodne uverejnený v decembri 2020

Po zaočkovaní proti koronavírusu, ale aj po iných očkovaniach, by sme sa mali vyvarovať opiášom. Povedal to v diskusnej relácii TA3 profesor Vladimír Krčméry, ktorý dostal vakcínu proti koronavírusu ako prvý na Slovensku.

Občasné pitie piva a vína je prospešné. Ale po očkovaní potrebujete továreň na protilátky, teda pečeň. Takže by sme ju nemali zaťažovať nadmerným pitím,“ hovorí Krčméry. Pozor by sme si mali dať najmä na sviatky a oslavy, najmä blížiacu sa Veľkú noc, kedy máme tendenciu piť viac.

Vedel si, že po očkovaní sa nesmieš opiť? Dodržíš varovanie pred alkoholom?

Varuje teda pred nárazovým nadmerným pitím, doslova varoval pred tým, aby sme neboli „pod obraz Boží“. Alkohol totiž zaťažuje pečeň. Vakcíny Moderna a Pfizer obsahujú mRNA, teda messenger RNA, ktorá je akýmsi receptom na protilátky, ktoré „navarí“ práve pečeň. Nárazovým „binge“ pitím túto schopnosť pečene oslabujeme.

Protilátky proti koronavírusu sa tak nemusia vytvoriť v dostatočnej miere. Platí to však aj pri iných vakcínach, ktoré fungujú na princípe adenovírusovej DNA, ako je Sputnik V alebo AstraZeneca.

PRIESKUM: Slováci prezradili, koľko z nich by si naozaj nechalo pichnúť Sputnik V

Slovensko začalo s očkovaním už 26. decembra. V súčasnosti je zaočkovaných viac ako 300-tisíc Slovákov a druhú dávku už dostalo viac ako 177-tisíc ľudí. Používajú sa vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Európska lieková agentúra by čoskoro mala schváliť jednodávkovú vakcínu od Johnson&Johnson.

Výnimku na použitie dostala od ministra zdravotníctva aj vakcína Sputnik, Slovensko si objednalo dva milióny dávok. Očkovať sa ňou začne vtedy, keď Štátny Ústav na kontrolu liečiv „pustí šaržu“, teda otestuje, či látka neobsahuje niečo, čo nemá obsahovať. Po očkovaní Sputnikom Rusi odporúčajú zdržať sa alkoholu až 42 dní

Zdroj: TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK