Prokurátor navrhuje zatknutie Kotlebu za šeky v sume 1 488 eur

  • Prokurátor Tomáš Honz navrhol súdu zatknutie predsedu ĽSNS
  • „Pandémia fašizmu je tiež nebezpečná, nielen pandémia COVID-19,“ reagoval prokurátor Honz
20200301_kotleba_volby_04686840
Predseda ĽSNS Marian Kotleba sa súdu vyhýba, FOTO:TASR/Ján Krošlák
  • Prokurátor Tomáš Honz navrhol súdu zatknutie predsedu ĽSNS
  • „Pandémia fašizmu je tiež nebezpečná, nielen pandémia COVID-19,“ reagoval prokurátor Honz

Predseda politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na dnešné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov na Špecializovaný trestný súd do Pezinka neprišiel.

Ako uviedol vo svojom ospravedlnení, ktoré prečítala samosudkyňa Ružena Sabová, dôvodom sú jeho povinnosti poslanca, keďže aktuálna schôdza parlamentu sa predĺžila do dnešného dňa. Marian Kotleba zároveň zdôraznil, že na pojednávaní chce byť prítomný, takže nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Sudkyňa preto pojednávanie odročila na 28. mája.

Výhovorky a obštrukcie

Prokurátor Tomáš Honz konanie Kotlebu označil za „obyčajnú obštrukciu“. V tejto súvislosti uviedol, že súd by mal zvážiť uloženie poriadkovej pokuty pre obžalovaného. Takisto spomenul možnosť zatknutia obžalovaného a predvedenia na súd políciou.

Obhajcovia Mariana Kotlebu zdôraznili, že v rámci mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu je namieste, aby si každý jeden poslanec plnil svoje povinnosti. Riadne fungovanie parlamentu je podľa nich v súčasnosti v spoločenskom záujme.

„Pandémia fašizmu je tiež nebezpečná, nielen pandémia COVID-19,“ reagoval prokurátor Honz. 

Svoju neúčasť na súde ospravedlnili aj viacerí svedkovia, ktorí mali dnes vypovedať. Napríklad manželský pár, ktorý prijal jeden zo šekov na sumu 1488 eur, ako dôvod svojej neúčasti uviedol fakt, že sa starajú o postihnuté deti. Pre povinnosti poslanca sa zase ospravedlnil stranícky kolega Kotlebu Ondrej Ďurica.

1488 je nacistický symbol

Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dôvodom je, že v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov so sumou 1 488 eur.

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov. Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech