Prvá dobíjateľná solárna batéria na svete!

  • Vedci z Ohio State University dokázali vytvoriť prvú dobíjateľnú batériu na svete. Malo by sa im tak podariť odstrániť dlhotrvajúce problémy, ktoré brzdili solárnu energiu.
image_1437383849.jpeg
  • Vedci z Ohio State University dokázali vytvoriť prvú dobíjateľnú batériu na svete. Malo by sa im tak podariť odstrániť dlhotrvajúce problémy, ktoré brzdili solárnu energiu.

 

Vedci tvrdia, že nová batéria spraví využívanie solárnej energie viac cenovo dostupným pre bežných majiteľov domov či podnikov. No a v čom bude táto batéria výnimočná? Tím vedcov z Ohio State University spozoroval nedostatky v súčasných metódach zhromažďovania a ukladania solárnej energie. Konkrétnym problémom je strata energie, ktorá sa môže vyšplhať až na 20% pri procese prenášania získanej solárnej energie do batérie. Vedci preto vyvinuli výkonnejšie a cenovo priaznivejšie zariadenie, v ktorom zlúčili solárny panel a komponenty batérie.

 

Okrem straty energie si tvorcovia novej solárnej batérie uvedomili, že aj nepriaznivé ceny sú bariérou pre rozšírenie solárnej komunity. Zatiaľ, čo domy, ktoré fungujú aj s elektrickou rozvodnou sieťou si môžu odloženú energiu vziať naspäť a využiť ju, keď nemajú dostatok solárnej energie, majitelia domov, ktorí takúto možnosť nemajú musia často investovať až do prehnane drahých batérií.

Dobíjateľná batéria OSU využíva slnečné svetlo na vytvorenie elektrónov, no vo svojej štruktúre sa výrazne odlišuje od bežných solárnych panelov. Tvorcovia navyše tvrdia, že ich batéria dokáže znížiť náklady na výrobu solárno-energetických systémov až o 25 percent. Dobíjateľná solárna batéria by okrem toho mala mať rovnakú životnosť ako obyčajné dobíjateľné batérie, ktoré sú na trhu bežne dostať.

 

„V prípade, že chceme využívať obnoviteľnú energiu, musíme použiť solárne panely. Ak si však chcem teraz získanú energiu aj uložiť, potrebujem použiť aj batérie,“ povedal Yiying Wu, profesor na Ohio State, ktorý bol súčasťou výskumného tímu. „A to je z hľadiska výroby a inštalácie pomerne drahé,“ dodal. Wu sa teda, spolu so svojim študentmi rozhodol integrovať solárne panely a batérie do jedného celku, efektívneho zariadenia, ktoré môže byť skutočne revolučným.

 

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech