Prvá krajina schválila inhalačnú vakcínu proti koronavírusu

  • Nová vakcína proti ochoreniu COVID-19 sa aplikuje bez použitia ihly
  • Jej úspešnosť je až 92 %
  • Vakcínu možno využívať aj ako posilňovaciu dávku, jej účinnosť je rovnaká ako dvojdávkové vakcíny
vedec skúma vzorky, vakcína v ampulke
Inhalačná vakcína, Unsplash/CDC, HakanNural
  • Nová vakcína proti ochoreniu COVID-19 sa aplikuje bez použitia ihly
  • Jej úspešnosť je až 92 %
  • Vakcínu možno využívať aj ako posilňovaciu dávku, jej účinnosť je rovnaká ako dvojdávkové vakcíny

Regulačné orgány v Číne uviedli a schválili novú posilňovaciu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá však nefunguje na princípe injekčnej striekačky.

Ako uvádza portál ScienceAlert, ide o takzvanú inhalačnú vakcínu, ktorá obsahuje rovnaké zložky ako ostatné registrované vakcíny proti koronavírusu, avšak práve rozprašovač ju premieňa z tekutiny na aerosólový sprej. 

Výrobná spoločnosť tejto vakcíny CanSino, aerosólovej vakcíny Convidecia Air, v tlačovej správe uvádza, že len jeden nádych očkovacej hmly, rozprašovača, poskytne silnú imunitnú ochranu proti ochoreniu COVID-19. Convidecia Air vakcína je tak prvou alternatívou injekčných vakcín, ktoré boli a stále sú používané počas pandémie koronavírusu.

Inhalačná vakcína rovnako ako Moderna či Pfizer obsahuje časti genetického materiálu, a tak telo jednoducho vírus rozpozná. Iné očkovacie látky proti koronavírusu zavádzajú genetický materiál do tela priamo, zatiaľ čo aerosólová vakcína Convidecia Air použije na prenos týchto informácií o ochorení COVID-19 len úplne neškodný vírus prechladnutia.

Je vyrobená na báze adenovírusu, ktorý je šíriteľom genetického kódu a pomáha tak ľudskému organizmu bojovať proti ochoreniu COVID-19.

Až 92-percentná účinnosť

Údaje svetovej zdravotníckej organizácie uvádzajú, že jednodávková inhalačná vakcína od výrobcu CanSino má až 92 % účinnosť pri prevencii závažných ochorení, ktoré sú spôsobené Covidom-19 a 58 % pri úplnej prevencii ochorenia.

Keďže sa vakcína inhaluje cez noc, posilní a ochráni tak sliznicu nosa a horných dýchacích ciest. Teda zasiahne miesta, kde vírus zvyčajne do hostiteľa vstupuje. Vakcínu možno využívať aj ako posilňovaciu dávku, avšak štúdie taktiež ukázali, že jej účinnosť je približne rovnaká ako dvojdávková vakcína.

Inhalačné vakcíny nám ukazujú alternatívu bez použitia ihly najmä pre deti či dospelých, no treba však podotknúť, že inhalácia nie vždy dosiahne rovnakú úroveň účinku ako klasická injekcia.

Ďalší bádatelia vrátane výskumných tímov v Spojených štátoch či Británii zase skúmajú vakcíny v podobe sprejov do nosa, uvádza TASR. Tie by podľa vedcov mohli zaistiť imunitu v oblasti nosnej dutiny a horných dýchacích cestách, kadiaľ koronavírus najčastejšie vstupuje do ľudského organizmu.

Británia má vakcínu proti omikronu 

Britská agentúra pre reguláciu liečiv a zdravotníckych výrobkov (MHRA) schválila posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech namierenú nielen proti pôvodnému vírusu, ale aj proti variantu omikron. Očkovať ňou bude možné ľudí vo veku 12 a viac rokov.

MHRA už predtým 15. augusta, ako vôbec prvá krajina na svete, schválila obdobnú vakcínu od spoločnosti Moderna. Odobrenie vakcíny od Pfizer/BioNTech odôvodnila tým, že k takémuto rozhodnutiu dospela na základe výsledkov klinickej štúdie tejto tzv. bivalentnej vakcíny.

Tie preukázali, že vakcína je bezpečná a účinná, pričom vyvoláva silnú imunitnú odpoveď proti pôvodnému vírusu, ale taktiež aj proti variantu omikron.

Britská vláda plánuje začať očkovanie s najnovšími vakcínami od Pfizeru aj Moderny už v nadchádzajúcich týždňoch, uvádza agentúra AP.

V prvej fáze ich pritom chce ponúknuť ľuďom vo veku 50 a viac rokov, ako aj zdravotníkom a ďalším ohrozeným skupinám obyvateľstva. Britská Národná zdravotná služba (NHS) totiž v nadchádzajúcej zime očakáva prudký nárast prípadov infekcie.

Predchádzajúce vakcíny sa zameriavali len na pôvodný kmeň vírusu, napriek skutočnosti, že už sa šírili jeho rôzne mutácie. Nové tzv. bivalentné vakcíny sú z polovice tvorené pôvodnou očkovacou látkou a z druhej polovice novou látkou zameranou variant omikron.

Zdroje: ScienceAlert , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá