Prvá krajina schválila vakcínu proti omikronu. Pribudli stovky infikovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 695
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 063
chlapec v triede s rúškom
Pixabay/Koch
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 695
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 063

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 63,67 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 695 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 251 730, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 828 499 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 512 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 311.

Británia ako prvá krajina schválila vakcínu proti variantu omikron

Británia sa stala prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti ochoreniu COVID-19 namierenú nielen proti pôvodnému vírusu, ale aj proti variantu omikron.

Oznámila to riaditeľka agentúry pre reguláciu liečiv a zdravotníckych výrobkov (MHRA) June Raineová. TASR správu prevzala zo stanice Sky News a agentúry AP.

Posilňujúca dávka Spikevax od farmaceutickej spoločnosti Moderna pozostáva z 25 gramov pôvodnej očkovacej látky proti koronavírusu a 25 gramov novej vakcíny proti variantu omikron. Takáto vakcína sa nazýva aj bivalentná.

„S potešením môžem oznámiť, že sme schválili bivalentnú posilňujúcu dávku vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorá sa počas klinických skúšok ukázala ako účinná proti subvariantu omikronu BA.1, rovnako ako proti pôvodnému vírusu z roku 2020,“ uviedla Raineová.

Podobný bivalentný prístup sa využíva napríklad pri vakcínach proti chrípke, ktoré sa každoročne upravujú tak, aby boli účinné na tie varianty chrípky, ktoré sa v danom roku šíria.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach v piatok oznámil, že Európska lieková agentúra (EMA) by mohla bivalentnú vakcínu proti Covidu schváliť už v priebehu budúceho mesiaca.

Drakonické opatrenia nechystajú

Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek v pondelok predstavil novú kampaň na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa zameria na vírus a jeho mutácie.

Uviedol, že na jesennú vlnu je rezort pripravený a nechce zavádzať výrazné opatrenia. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe na základe vyhlásenia predstaviteľov rezortu zdravotníctva.

Nová kampaň s heslom „Očkujeme sa pre život bez strachu“ a s podtitulom „Zdravie praje pripraveným“ má cieliť na rizikových pacientov. Najskôr ju spustia na sociálnych sieťach a na konci septembra aj v médiách.

Od pondelka sa ľudia v Česku môžu registrovať na druhú posilňujúcu dávku vakcíny. Zdravotníci ju bez predchádzajúcej registrácie aplikujú už niekoľko týždňov. Teraz by sa očkovanie malo spustiť vo veľkom.

Na snímke je žena s detmi na ulici v rúškach.
zdroj: TASR/AP/Eugene Hoshiko

„Očkovanie sa pravdepodobne bude musieť opakovať tak dlho, kým s nami vírus bude. Podobne ako je to pri chrípke,“ povedal minister Válek. Jesenná vlna epidémie príde podľa neho neskôr, než pôvodne predpokladali.

Český rezort zdravotníctva však neplánuje ani v prípade silnejšej vlny ochorenia zaviesť „drakonické opatrenia“, pretože podľa Válka znamenali len výrazné ekonomické straty. Ministerstvo však odporúča nosiť respirátory alebo rúška na rizikových miestach, napríklad v zdravotníckych zariadeniach či domovoch pre seniorov.

Válek by chcel presadiť jeden test zadarmo pre každého. „Chcel by som, aby sme mali od októbra jeden antigénny test bez žiadanky lekára. Priamo si naň teda človek zájde,“ vysvetlil minister zdravotníctva.

Český minister zdravotníctva okomentoval aj situáciu s liekom paxlovid. Ten v Česku stále nie je dostupný. Podľa ministra dostalo Česko zmluvu zo Spojených štátov len minulý týždeň. Následne ju poslali s pripomienkami späť. Šéf rezortu predpokladá, že vec by mala byť vyriešená do konca augusta.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá