Prvá krajina zavádza kvôli opičím kiahňam povinnú 21-dňovú karanténu

  • Belgicko sa stalo prvým štátom, ktorý zaviedol povinnú karanténu v prípade opičích kiahní
  • Ochorenie sa šíri, no experti tvrdia, že sa niet čoho obávať
Opičie kiahne
Cynthia S. TASR/Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP
  • Belgicko sa stalo prvým štátom, ktorý zaviedol povinnú karanténu v prípade opičích kiahní
  • Ochorenie sa šíri, no experti tvrdia, že sa niet čoho obávať

Prvá krajina na svete zavádza povinnú 21-dňovú karanténu v prípade ochorenia opičie kiahne. Chorobu momentálne sleduje celý svet a prvé prípady sa objavili aj hneď za našimi hranicami. Susedia v Rakúsku aj v Česku hlásia, že opičie kiahne boli zaznamenané aj na ich území.

Belgické zdravotnícke úrady v piatok zaviedli opatrenia po tom, ako krajina ohlásila tretí prípad vírusu. V pondelok zaznamenali štvrtý prípad, uvádza CNBC. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podľa agentúry TASR však uvádza, že má informácie už o 250 prípadoch opičích kiahní v 16 štátoch sveta.

Karanténa v prípade infekcie

Belgická povinná 21-dňová karanténa platí len pre tých, ktorým už infekciu potvrdili. Znamená to, že pre ich blízke kontakty nie je nevyhnutné izolovať sa, no úrady odporúčajú, aby boli ostražití, najmä ak sú v kontakte so zraniteľnými ľuďmi.

„Infikované osoby budú musieť ísť do kontaktnej izolácie, kým sa zranenia nezahoja (o tom dostanú konkrétne pokyny od ošetrujúceho lekára),“ tvrdí jedna z verzií belgického vládneho oznámenia preložená z holandčiny.

Izoláciu odporúčajú aj ďalšie krajiny

Belgicko je prvou krajinou, ktorá zavádza povinnú karanténu, no nie je jedinou, ktorá izoláciu odporúča. Spojené kráľovstvo taktiež uviedlo, že tí, ktorí majú vysoké riziko chytenia choroby, by sa mali izolovať na 21 dní. To zahŕňa kontakty v domácnosti, ale aj zdravotníkov, ktorí mohli prísť do kontaktu s infikovaným pacientom.

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach taktiež oznámil, že osoby, ktoré sa nakazia opičími kiahňami, by mali podstúpiť najmenej 21-dňovú izoláciu. Podobne ako v prípade Spojeného kráľovstva sa táto izolácia „naliehavo odporúča“ aj pre kontaktné osoby nakazených.

„V raných fázach epidémie je potrebné reagovať tvrdo a skoro,“ povedal Lauterbach. Nemecký rezort zdravotníctva toto odporúčanie prijal po tom, ako viaceré spolkové krajiny, vrátane Berlína či Bavorska, ohlásili dôkazy o infekciách. Nemci zároveň analyzujú ďalšie vzorky.

opičie kiahne
zdroj: WHO

Riziko pre verejnosť je zatiaľ nízke

Predstaviteľka núdzového programu WHO pre kiahne Rosamund Lewisová ubezpečuje verejnosť, že nateraz si z opičích kiahní nemusí robiť veľké obavy a že riziko tohto ochorenia ostáva nízke. Ubezpečila, že šírenie vírusu je možné zastaviť.

Lewisová taktiež uviedla, že opičie kiahne sú známe už aspoň 40 rokov. Ich endemické regióny sú síce v Afrike, no za posledných 5 rokov sa už v Európe niekoľko prípadov objavilo.

Ochorenie opičích kiahní sa momentálne týka najmä mužov, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, no prenos tohto vírusu je možný aj prostredníctvom kontaminovaných materiálov. Podľa riaditeľky WHO pre infekčné choroby Marie Van Kerkhoveovej dochádza k prenosu tohto ochorenia prostredníctvom „úzkeho fyzického kontaktu – koža na kožu“.

„Toto je situácia, ktorá sa dá zvládnuť, najmä v krajinách, kde pozorujeme tieto epidémie, ku ktorým dochádza v celej Európe a tiež v Severnej Amerike,“ uviedla Van Kerkhoveová.

Chceme zastaviť prenos z človeka na človeka. Môžeme to urobiť v neendemických krajinách,“ spresnila.

Riaditeľka ďalej vysvetlila, že „toto je prvýkrát, čo vidíme prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do endemických oblastí v Afrike. Je to primárne v živočíšnej ríši v zalesnených oblastiach. Teraz to vidíme skôr v mestských oblastiach.“ 

Opičie kiahne spôsobujú zväčša len mierne príznaky, ako je napríklad horúčka, bolesť hlavy a svalov či vyrážky na koži. Vyplýva to z údajov zdravotníckych orgánov. 

Zriedka však priebeh ochorenia môže byť ťažký, dokonca môže viesť k smrti. Po prekonaní opičích kiahní môžu na vašom tele ostať jazvy. Zriedkavý následok ochorenia je oslepnutie.

Zdroje: CNBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá