Legendárna „Kukurica“ sa dočká veľkej rekonštrukcie. Ministerstvo do nej zainvestuje milióny eur

  • Ministerstvo obrany po rekonštrukcii hotelu Granit zrenovuje aj internát Hviezda, notoricky známy ako „Kukurica“
  • Investuje doň milióny a slúžiť bude najmä zamestnancom rezortu
Hviezda rekonštrukcia
Ministerstvo obrany SR
  • Ministerstvo obrany po rekonštrukcii hotelu Granit zrenovuje aj internát Hviezda, notoricky známy ako „Kukurica“
  • Investuje doň milióny a slúžiť bude najmä zamestnancom rezortu

Ministerstvo obrany sa rozhodlo investovať značné peniaze do renovácie svojich priestorov či výstavby nových objektov, ako napríklad vojenskej zotavovne. Tá vznikne na brehoch východniarskej vodnej nádrže Zemplínska šírava. Rezort Jaroslava Naďa investuje do chátrajúcej budovy milióny eur. Ich práce však neostanú len na východe.

Ministerstvo obrany informovalo o tom, že ďalším objektom, ktorý sa dočká obnovy, je ubytovňa Hviezda, notoricky známa ako „Kukurica“. Čaká ju komplexná rekonštrukcia, ktorej predpokladané náklady dosahujú výšku 34,8 miliónov eur. Renovácia budovy je avizovaná už roky, no reálne kroky doteraz nikto nepodnikol. Súčasné vedenie rezortu sa to chystá zmeniť.

Minister obrany Jaroslav Naď podotkol, že „tzv. Kukurica je skutočným unikátom a jednou z ikon hlavného mesta“. Podľa jeho vlastných slov slúžila rezortu obrany od roku 1989, no počas tohto obdobia nebola ani raz rekonštruovaná.

„Napriek mnohým prísľubom o jej rekonštrukcii sa za takmer dekádu jej stav nezmenil, práve naopak. So zhoršujúcim sa technickým stavom sa budova postupne vyprázdňovala, až bola nakoniec úplne uzatvorená v roku 2017. Takto si správu a nakladanie s majetkom štátu nepredstavujeme,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď. Zároveň ohlásil začiatky prvých reálnych krokov v rekonštrukcii objektu.

Naď
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Vizualizácia rekonštrukcie je už vypracovaná

Generálny riaditeľ Sekcie majetku a infraštruktúry MO SR Ján Bučan vysvetľuje, že v súčasnosti už vypracovali vizualizáciu plánovanej rekonštrukcie.

 „Na základe tejto vizualizácie začneme v júni 2022 verejné obstarávanie na vyhotovenie projektovej dokumentácie. Po jej dodaní bude nasledovať proces vybavovania stavebného povolenia a v nadväznosti na to proces obstarávania realizátora stavby a samotná realizácia rekonštrukcie,“ uviedol Bučan. Začiatok rekonštrukcie predpokladá v roku 2023. Práce by mali trvať do v roku 2025.

Logo

Redaktor Startitup s.r.o.

1300 - 2000 €
mesačne
mesačne

S využitím Hviezdy to bude podobne ako v prípade zotavovne na Zemplínskej šírave, ktorá bude slúžiť predovšetkým vojakom. „Kukuricu“ majú využívať predovšetkým zamestnanci ministerstva obrany a príslušníci našich ozbrojených síl. Okrem administratívnej časti dostane aj ubytovaciu.

Hviezda dostane rôzne novinky

Podľa slov hovorkyne ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkovej sa v bude v budove nachádzať „foyer, jedáleň, kaviareň, pričom v rámci rekonštrukcie sa vytvoria aj parkovacie stojiská a oddychová zóna“. 

Čo sa týka administratívy, priestory na ňu určené dostanú trinásť nadzemných podlaží, ktoré pokryjú kapacitu 308 pracovných miest. Ubytovacie kapacity dostanú deväť poschodí a celkovo 152 lôžok.

Budova v terajšom stave obsahuje niekoľko hodnôt vrátane výtvarných monumentálnych diel v prízemí, ako napríklad dlažby, schodiskové konštrukcie či zábradlia. Tie budú počas rekonštrukcie zachovávať alebo kopírovať.

Vizualizácia rekonštrukcie 1
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Vizualizácia rekonštrukcie 6
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Vizualizácia rekonštrukcie 7
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Vizualizácia rekonštrukcie 5
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Súčasný stav internátu Hviezda

Budova sa dočká rekonštrukcie po viac ako troch desaťročiach. Jej súčasný stav dokazuje, že si ho skutočne vyžaduje.

Hviezda
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Hviezda
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Hviezda
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Hviezda
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Hviezda
zdroj: Ministerstvo obrany SR

Ministerstvo obrany investuje aj do obrnených vozidiel

SITA uvádza, že ministerstvo obrany na Slovensku obstaráva výrobu obrnených vozidiel 8×8 Patria. Ozbrojeným silám Slovenskej republiky pribudne celkovo 76 vozidiel, z ktorých je 10 sanitných, 6 veliteľských a zvyšné sú bojové. Minister Naď očakáva výrobu priamo na Slovensku koncom roka 2023.

„Naším pôvodným cieľom bola participácia slovenských podnikov na tomto projekte minimálne v objeme 40 %, no aj vďaka úspešným rokovaniam s fínskym výrobcom bojových obrnených vozidiel 8×8 Patria, nielen, že túto hranicu dodržíme, ale pravdepodobne aj prekročíme,“ uvádza ministerstvo obrany na sociálnej sieti.

„Verím, že to bude nielen úspešný, ale hlavne dlhodobý príbeh pre slovenský obranný priemysel. V prvej várke sme objednali 76 vozidiel, ale predpokladám, že logicky aj ďalšie vlády, ktoré prídu po tejto vláde, pôjdu pri objednávaní ďalších vozidiel tou istou technológiou, pretože bolo by nezmyselné mať rôzne typy vozidiel v rámci ozbrojených síl,“ podotkol Naď.

Vláda poverila ministra obrany Jaroslava Naďa na uzavretie zmluvy fínskymi partnermi do konca tohto septembra. Náklady na obstarávanie vozidiel spolu s predpokladanými nákladmi na infraštruktúru a muníciu dosahujú viac ako 447,6 milióna eur s DPH.

Zdroje: Ministerstvo obrany SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá