Prvá krajina zaviedla obmedzenie pre cestovateľov. Ak tam chceš ísť, musíš sa dať zaočkovať jej vakcínou

  • Ani pri vysokej miere zaočkovania populácie jednotlivých krajín nemusí byť cestovanie takou samozrejmosťou
  • Situáciu môžu výrazne skomplikovať neregistrované vakcíny
  • Čína ako prvá krajina zaviedla do praxe požiadavku, aby turisti boli očkovaní len jej vakcínou
  • V Európskej únii pravdepodobne nebude umožnené cestovať tým občanom, ktorí boli zaočkovaní neregistrovanou vakcínou
Cestovanie – vakcína
TASR/AP/Unsplash, Laszlo Balogh, Benjamin Voros
  • Ani pri vysokej miere zaočkovania populácie jednotlivých krajín nemusí byť cestovanie takou samozrejmosťou
  • Situáciu môžu výrazne skomplikovať neregistrované vakcíny
  • Čína ako prvá krajina zaviedla do praxe požiadavku, aby turisti boli očkovaní len jej vakcínou
  • V Európskej únii pravdepodobne nebude umožnené cestovať tým občanom, ktorí boli zaočkovaní neregistrovanou vakcínou

Ani pri vysokej miere zaočkovania populácie jednotlivých krajín nemusí byť cestovanie takou samozrejmosťou, ako v období pred koronavírusom. Situáciu môžu výrazne skomplikovať neregistrované vakcíny a aj požiadavky krajín na očkovanie iba ich vakcínami.

O Slovensku píšu ruské médiá: Sulík vraj požaduje Matovičovu hlavu pre Sputnik V. Dokonca tvrdia, že Slovensko vakcínu registrovalo

Do Číny len po očkovaní čínskou vakcínou 

Prvá krajina, ktorá zaviedla avizované požiadavky do praxe, je Čína. Turisti budú môcť krajinu navštevovať, ale pod jednou podmienkou, a tou je vakcinácia čínskou vakcínou. Podľa portálu China Briefing začnú pravidlá platiť od 15. marca a zaočkovaní turisti čínskou vakcínou si budú môcť vyžiadať turistické víza. Podľa agentúry AP Čína tento týždeň zaregistrovala štvrtú čínsku vakcínu na podmienečné použitie.

zdroj: TASR/AP, Ng Han Guan

Vakcína pracuje rovnako ako ostatné tri – na princípe adenovírusu. Ide už o starší a bezpečný princíp, ktorý využívajú aj vakcíny Sputnik V, AstraZeneca a Janssen (Johnson&Johnson). Výsledky z klinických skúšok čínskych vakcín ale doposiaľ neboli zverejnené v žiadnom recenzovanom vedeckom časopise.

Agentúra AP upozorňuje, že aj napriek štyrom schváleným vakcínam Čína očkuje svoju 1,4 miliardovú populáciu pomaly.  Posledné čísla, ktoré vládni predstavitelia na tlačovej konferencii v pondelok v Pekingu uviedli, uvádzajú, že bolo podaných 64,98 milióna dávok vakcín.

Maďarsko nakupuje predraženú čínsku vakcínu 

Jediná krajina Európskej únie, ktorá zatiaľ očkuje čínskou vakcínou od čínskej štátnej spoločnosti Sinopharm, je Maďarsko. Podľa New York Times sa maďarská vláda zaviazala, že za jednu dávku vakcíny zaplatí 36 amerických dolárov. To je dvojnásobok najdrahšej vakcíny zaobstaranej Európskou úniou, Moderny, ktorej cena za jednu dávku je 18 amerických dolárov.

Nákup čínskej vakcíny zvažovali aj ďalšie členské štáty EÚ ako Poľsko alebo Česko. U našich západných susedov mal o jej kúpe jednať prezident Miloš Zeman, za chrbtom premiéra Andreja Babiša (ANO), ministra zdravotníctva Jana Blatného (za ANO) a aj ministra zahraničia Tomáša Petříčka (ČSSD).

Podobné obmedzenia budú platiť aj v EÚ

Európska únia uvažuje podobne ako Čína. Podľa TASR bude digitálny „zelený pas“, ktorého návrh Európska komisia (EK) predstaví 17. marca, platný len v prípade očkovacích látok schválených Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Informoval o tom v piatok spravodajský server Euronews s odvolaním sa na zdroj z prostredia EÚ.

Na očkovanie poskytnuté neschválenými spoločnosťami sa nebudú vzťahovať nástroje EÚ v oblasti záruk a kontroly kvality.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders podľa zdroja uviedol, že členské krajiny môžu svojich obyvateľov očkovať aj látkami, ktoré EMA neschválila. Tieto osoby však v tom prípade nedostanú zelený pas, ktorý umožní cestovanie v rámci EÚ.

EÚ zatiaľ na núdzové použitie schválila očkovacie látky spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen (Johnson & Johnson).

Zelený pas bude dostupný v digitálnej i papierovej forme. Jeho platnosť by mala byť obmedzená len na obdobie trvania pandémie ochorenia COVID-19, dodal zdroj z prostredia EÚ. Testovanie a karanténne opatrenia budú pokračovať aj potom. Samotné očkovanie preto nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb.

Maďari aj Slováci by mohli mať problém

Členské štáty EÚ sa koncom februára na videosummite dohodli na spoločnom prístupe k zavedeniu európskeho očkovacieho preukazu a EK poverili technickým vypracovaním príslušného návrhu. To by malo trvať zhruba tri mesiace, teda do konca mája.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

V prípade, že by vakcinačný pas nezahŕňal neregistrované vakcíny, obyvatelia Maďarska ale aj Slovenska, ktorí sa dajú zaočkovať Sputnikom V, by mohli mať pri cestovaní problém. Sputnik V má stále status neregistrovanej vakcíny, aj keď v súčasnosti prebieha proces rolling review (priebežné hodnotenie), ktorý je prvým krokom k formálnej registrácii.

Priebežné hodnotenie môže trvať aj niekoľko mesiacov. Rýchlosť celého procesu ovplyvňuje schopnosť výrobcu vakcín dodávať potrebnú dokumentáciu Európskej liekovej agentúre.

Zdroje: China Briefing, AP, New York Times, TASR, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá