O Slovensku píšu ruské médiá: Sulík vraj požaduje Matovičovu hlavu pre Sputnik V. Dokonca tvrdia, že Slovensko vakcínu registrovalo

  • Dráma okolo ruskej vakcíny Sputnik V a koaličnej krízy nekončí
  • Rusi veľmi kreatívne interpretujú dianie na Slovensku svojim občanom
  • Ruské médiá tvrdia, že Sulíkova výzva na odchod adresovaná Matovičovi sa udiala kvôli Sputniku V
  • Minulý týždeň Slovensko zaradili do zoznamu 50 krajín, kde bol Sputnik registrovaný. Ide o zavádzanie
Matovič Sputnik
TASR/František Iván, AP/Sandor Ujvari
  • Dráma okolo ruskej vakcíny Sputnik V a koaličnej krízy nekončí
  • Rusi veľmi kreatívne interpretujú dianie na Slovensku svojim občanom
  • Ruské médiá tvrdia, že Sulíkova výzva na odchod adresovaná Matovičovi sa udiala kvôli Sputniku V
  • Minulý týždeň Slovensko zaradili do zoznamu 50 krajín, kde bol Sputnik registrovaný. Ide o zavádzanie

Dráma okolo ruskej vakcíny Sputnik V a koaličnej krízy nekončí. Rusi veľmi kreatívne interpretujú dianie na Slovensku svojim občanom. Najnovšie tvrdia, že výzva predsedu SaS Richarda Sulíka na odchod premiéra Igora Matoviča priamo súvisela so zaobstaraním neregistrovaných ruských vakcín. Portál Lenta.ru, ktorý každý deň navštevujú stovky tisíc návštevníkov, vydal článok s titulkom: Predsedu slovenskej vlády chcú odvolať z dôvodu dodávky Sputniku V.

Ruský portál sa pritom odvoláva na správu štátnej ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá dala Sulíkovu výzvu do súvislosti so zaobstaraním Sputnika V. Sulík na tlačovej konferencii v pondelok uviedol ako dôvod nezvládnutie pandémie koronavírusu Matovičom a Krajčím. Dodávka Sputnika poza chrbát koaličných partnerov bola len poslednou kvapkou. „Po prvom roku je slovo chaos to najlepšie, čo vystihuje vládnutie Igora Matoviča,“ uviedol Sulík.

Strana SaS vyzýva Igora Matoviča k demisii, inak bude v hre aj odchod strany SaS z vlády

Sám v minulosti uviedol, že mu nevadí nákup Sputnika V samotného, ale vadí mu netransparentný a utajený nákup vakcín a ich vítanie na letisku. Sulík tiež požaduje na používanie vakcíny registráciu Európskou liekovou agentúrou alebo aspoň slovenským Štátnym úradom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Portál tiež informuje, že za svoju pozíciu ku Sputniku V doplatil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý musel skončiť.

Slovensko zaradili ku krajinám, ktoré Sputnik registrovali

Nejde o jediné zavádzanie z Ruska. Minulý týždeň na twitterovom účte vakcíny Sputnik V, ktorý spravuje Ruský fond priamych investícií (RDIF), zaradili Slovensko ku 50 krajinám, ktoré vakcínu registrovali.

Sputnik V nie je na Slovensku, ani v Európskej únii registrovaný. V súčasnosti prebieha rolling review (priebežné skúmanie) Sputnika V Európskou liekovou agentúrou. Žiadosť o rolling review podala nemecká firma R-Pharm Germany, ktorá je súčasťou ruskej farmaceutickej skupiny R-Pharm. Rolling review je prvým krokom ku oficiálnej registrácii agentúrou. Jeho rýchlosť závisí od schopnosti žiadateľa dodať požadovaný materiál. Väčšinou prebieha ešte počas tretej fázy klinického testovania.

Terapeutické použitie

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí povolil použitie ruskej vakcíny ako terapeutického liečiva. Dokument z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach zverejnil rezort na svojej webovej stránke. Minister v ňom povolil terapeutické použitie 200-tisíc balení vakcíny. Povolenie platí od pondelka 1. marca do konca augusta.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ pripomenul v dokumente rezort. Zároveň upozornil, že v prípade výskytu závažných nežiaducich účinkov je ošetrujúci lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva SR. Vakcína nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a ani slovenským Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Vlastní obyvatelia nedôverujú vakcíne

Rusko pritom bojuje s problémami s dôverou obyvateľstva vo vlastnú vakcínu. V nedávnom prieskume len tretina Rusov prejavila záujem o očkovanie. Je to o 8 % menej ako v prieskume z decembra. Prieskum bol robený na vzorke 1 601 ľudí z päťdesiatich regiónov, pričom až 62 % ľudí potvrdilo, že sa Sputnikom zaočkovať nechce. Zaočkovaná je len malá časť obyvateľstva Ruska. Prvú dávku dostali približne tri milióny obyvateľov. 

Riaditeľ STRATPOLu: Rusko politizuje Sputnik V na úkor životov vlastného obyvateľstva (ROZHOVOR)

„Aj v Rusku bojujú s nedôverou obyvateľstva voči očkovaniu. Vývozom do zahraničia môžu deklarovať svojim občanom: Pozrite sa, očkujú sa Sputnikom v toľkých krajinách, očkujú sa s ním v Európskej únii. Je to niečo, čo zvýši dôveryhodnosť vakcíny, a to aj v rámci domáceho obyvateľstva a samozrejme, čím viac krajín bude očkovať Sputnikom V, tým väčšia dôvera bude aj na zahraničných trhoch,“ uviedol bezpečnostný analytik a riaditeľ STRATPOLu Matej Kandrík v rozhovore pre Startitup.

Zdroj: Lenta.ru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK