Slováci Sputniku veria, Rusi nie. Vakcínu odmietajú, koronavírusu sa neboja. Nedal si ju ani Putin

  • Prieskum bol robený na vzorke 1601 ľudí z päťdesiatich ruských regiónov
  • Až 62 % Rusov potvrdilo, že sa Sputnikom zaočkovať nechce
  • Sputniku neveria najmä mladí Rusi vo veku od 18 do 24 rokov
Putin
TASR/AP,Zsolt Szigetvary,Alexei Druzhinin
  • Prieskum bol robený na vzorke 1601 ľudí z päťdesiatich ruských regiónov
  • Až 62 % Rusov potvrdilo, že sa Sputnikom zaočkovať nechce
  • Sputniku neveria najmä mladí Rusi vo veku od 18 do 24 rokov

Minulý týždeň sa premiér Igor Matovič vybral na „tajnú misiu“ a na Slovensko priviezol prvé dodávky neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Medzi koaličnými partnermi to vyvolalo obrovské napätie. Matovičovi vyčítali, že ich o nákupe neinformoval a nepáčil sa im ani spôsob, ako vakcínu vítal na košickom letisku.

Premiér ešte 4. marca informoval, že výrobca vakcíny Sputnik V ponúkol Slovensku zrušiť zmluvu na zabezpečenie dvoch miliónov vakcín. To sa nakoniec nestalo a ruská vakcína ostala na Slovensku.

Záujemcovia o očkovanie Sputnikom V budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ruskou vakcínou sa bude môcť očkovať (zatiaľ) ktokoľvek, kto prejaví záujem, bez obmedzenia veku.

Rusi sú skeptickí

Nedávno sme ťa informovali, že 41% Slovákov by sa nechalo zaočkovať vakcínou Sputnik V. Rozhodnutie Igora Matoviča zakúpiť 2 milióny neregistrovaných vakcín Sputnik V hodnotí ako správne 45 % Slovákov. Ukázal to prieskum NMS Market Research Slovakia.

PRIESKUM: Slováci prezradili, koľko z nich by si naozaj nechalo pichnúť Sputnik V

Rusi to však vidia inak.  Na vakcínu majú skeptickejší pohľad ako Slováci. Podľa nového prieskumu sociologickej agentúry Levada má záujem o vakcínu približne tretina Rusov. Zaujímavosťou je, že ani v obci s názvom Sputnik nie sú s touto vakcínou nadšení. Informovala o tom stanica BBC.

Sociológovia z centra Levada vravia, že len tretina Rusov by podľa prieskumu prejavila záujem o očkovanie. Je to o 8 % menej ako v prieskume z decembra. Prieskum bol robený na vzorke 1601 ľudí z päťdesiatich regiónov, pričom až 62 % ľudí potvrdilo, že sa Sputnikom zaočkovať nechce.

zdroj: TASR/AP,Sandor Ujvari

Neverí mu mladšia generácia

Sputniku neveria najmä mladí Rusi vo veku od 18 do 24 rokov. Obávajú sa najmä vedľajších účinkov. „Ľudia majú strach. Hovorí sa o množstve komplikácií,“ povedala pre BBC Ruska Lidia Nikolajevna. Dodáva, že mnohí chcú počkať na to, ako sa bude celý proces očkovania vyvíjať.

V celom Rusku sa nakazilo už 4,3 miliónov ľudí. Medzi respondentami sa našlo 28 % takých, ktorí nepoznajú nikoho, kto by sa koronavírusom nakazil.  Už od jesennej vlny v Rusku neplatí žiadny celoštátny lockdown. iDnes píše, že sa o hrozbe koronavírusom  v Rusku veľmi nehovorí. COVID-19 nie je veľkou témou ani v štátnych médiách. Z prieskumu vyplýva, že polovica Rusov si uvoľnenie opatrení pochvaľuje a 56 % sa infekcie nebojí.

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Zaujímavosťou je, že ani prezident Vladimír Putin zaočkovaný ešte nie je. Najprv hovoril, že vakcína nebola dostupná pre jeho rovesníkov, keď sa to však zmenilo, nakoniec povedal, že sa nebude hrať na opičku pred kamerami.  Je však možné, že po konzultácii s lekármi si nechá podať práve Sputnik V, a to na konci leta alebo začiatkom jesene.

Zo Sputnika V možno nakoniec nič nebude. Povolenie na použitie vakcíny môže byť nezákonné

Zdroje: NMS Market Research Slovakia., Levada, BBC, iDNES

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK