Zo Sputnika V možno nakoniec nič nebude. Povolenie na použitie vakcíny môže byť nezákonné

  • Upozornila na to Nadácia Zastavme korupciu
  • Vo svojom blogu sa zaoberajú aj otázkou, či o výnimku požiadal oprávnený subjekt
Matovič Sputnik
TASR/František Iván, AP/Sandor Ujvari
  • Upozornila na to Nadácia Zastavme korupciu
  • Vo svojom blogu sa zaoberajú aj otázkou, či o výnimku požiadal oprávnený subjekt

Len včera Minister zdravotníctva Marek Krajčí podpísal použitie vakcíny Sputnik V na boj s ochorením COVID-19 na Slovensku. Nateraz by sa mohla používať do konca augusta. Povolenie na terapeutické použitie zverejnilo na webe Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ uvádza sa v súhlasoch podpísaných šéfom rezortu zdravotníctva. Ministerstvo tiež uviedlo, že ochrana zdravia a životov je preň na prvom mieste, preto vždy hľadá riešenia v prospech ľudí, a tak to bolo aj v tomto prípade.

Povolenie na použitie vakcíny Sputnik V však môže byť protizákonné, upozornila na to Nadácia Zastavme korupciu. Vo svojom blogu sa okrem iného zaoberá otázkou, či o výnimku požiadal oprávnený subjekt.

Chýbajú citácie

Povolenie na použitie neregistrovanej vakcíny Sputnik V koluje po internete a prečítať si ho môžeš pokojne aj ty. To, že povolenie môže byť protizákonné sa objavilo aj včera na blogu na Denníku N. Upozornil na to lekár a právnik Peter Kováč z Nadácie Zastavme korupciu. Má dve vysoké školy a dve atestácie v oblasti súdneho lekárstva. Zároveň pracuje pre softvérovú firmu Eset.

zdroj: Nadácia Zastavme korupciu

Žiadosť podal pravdepodobne profesor Schréter z košickej univerzitnej nemocnice. „Čisto formálne pán profesor je zamestnancom poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a jeho spôsobilosť konať za nemocnicu je prinajmenšom sporná,“ píše Kováč. Povolenie je navyše na 200-tisíc dávok, čím sa dá zaočkovať štvrtina Košíc.

Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje taktiež na to, že nebolo citované ustanovenie právneho predpisu, čo pre znalcov správneho práva znamená, že rozhodnutie je nezákonné. Podľa agentúry SITA sa Peter Kováč tiež zamýšľa nad tým, či rezort dodržal vyhlášku, ktorou sa upravujú podrobnosti o povoľovaní terapeutického použitia hromadne vyrábaných liekov, ktoré nepodliehajú registrácii.

Biochemik Čekan: Pokiaľ vakcínu Sputnik V neschváli EMA, osobne sa ňou zaočkovať nedám

Vlastnosti vakcíny nie sú známe

Nadácia sa zamýšľa aj nad ďalším faktom. Výnimky ministerstvo dáva na vedomie zdravotným poisťovniam. V prípade Sputnika V text Na vedomie všetkým zdravotným poisťovniam“ chýba.

Predpokladom podania neregistrovaného lieku je predchádzajúci písomný súhlas pacienta s terapeutickým použitím. Ten sa ale nedá získať pretože vlastnosti vakcíny nie sú známe. „Preto žiadny právnik potrebný informovaný súhlas nenapíše. Nepoznám žiadny právny predpis, ktorý by lekára donútil podať povolený neregistrovaný liek zdravému pacientovi.“

Nákup vakcín plánuje Nadácia Zastavme korupciu ďalej analyzovať. „Na základe infozákona sme vládu požiadali o sprístupnenie zmluvy s Ruskou federáciou o nákupe vakcín,“ dodal Kováč. Stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR ešte nie je známe. 

Matovičov nákup zaujal zahraničné médiá. Sputnik V nazvali Putinovou vakcínou a všimli si aj „bratislavskú kaviareň“

Zdroje: SITA, Nadácia Zastavme korupciu, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech