Biochemik Čekan: Pokiaľ vakcínu Sputnik V neschváli EMA, osobne sa ňou zaočkovať nedám

  • Na Slovensko už prileteli prvé dávky vakcíny Sputnik V z Ruska
  • Polícia nasadí do terénu všetky svoje zložky, bude kontrolovať dodržiavanie opatrení
  • Od pondelka 1. marca sa mení COVID automat
  • NCZI doteraz nezverejnilo počet nových prípadov koronavírusu
  • V nemocniciach je opäť viac ako 4 000 pacientov, čo je kritická hranica
AKTUALNE, SLEDUJEME ONLINE, SLOVENSKO STARTITUP
  • Na Slovensko už prileteli prvé dávky vakcíny Sputnik V z Ruska
  • Polícia nasadí do terénu všetky svoje zložky, bude kontrolovať dodržiavanie opatrení
  • Od pondelka 1. marca sa mení COVID automat
  • NCZI doteraz nezverejnilo počet nových prípadov koronavírusu
  • V nemocniciach je opäť viac ako 4 000 pacientov, čo je kritická hranica

20:00 Matovič si za nákup vakcín Sputnik V vyslúžil vlnu kritiky, ale aj uznania od ľudí, od ktorých ho počuť asi nechcel.

Sputnik V spôsobil politické zemetrasenie. Na Matoviča sa valí kritika z každej strany

19:00 Robert Fico nákup vakcíny Sputnik podporuje:

SMER – SD od samého začiatku podporoval nákup vakcíny Sputnik V a odmietal hrať akékoľvek geopolitické hry pri ochrane…

Posted by Robert Fico on Monday, 1 March 2021

18:51 Reakcia Lucie Ďuriš Nicholsonovej

Som rada, že kamikadze SPUTNIK, ktorou sa táto vláda a najmä Matovič, diskvalifikovali zo skupiny zodpovedných EU členov, nemôže byť nijakým spôsobom spájané s mojím menom.

Posted by Lucia Ďuriš Nicholsonová on Monday, 1 March 2021

18:49 Minister zahraničia Ivan Korčok: Takáto politická pozornosť práve tejto neregistrovanej vakcíne, nie je na mieste.

Účasť premiéra Matoviča pri prílete Sputniku V na Slovensko nepovažujem za vhodnú. Ani mňa, ani nikoho z vlády totiž…

Posted by Ivan Korčok on Monday, 1 March 2021

18:26 Biochemik Čekan: Sputnikom sa nedám zaočkovať, kým ho neschváli EMA

Pokiaľ vakcínu Sputnik V neschváli Európska lieková agentúra, osobne sa ňou zaočkovať nedám. Ostatní máte slobodnú voľbu.

Posted by Pavol Cekan on Monday, 1 March 2021

17:57 Cena dvoch dávok vakcíny Sputnik V je 19,90 USD, teda asi 17 eur. Povedal to premiér Igor Matovič.

Strana SNS si prisvojuje zásluhy na dohode s Ruskom, Matovič to odmieta. „Pracovali sme na tom štyri týždne. V strane SNS máme zadosťučinenie, že sa oplatilo budovať osobné vzťahy. Vzťahy v Rusku sa budujú v obchodnej aj politickej rovine len na osobných stretnutiach. Máme zadosťučinenie, že slovenský národ chápe, že sa do Ruska kedysi oplatilo cestovať,“ uvádza strana SNS v stanovisku.

Premiér Igor Matovič na to reagoval, že SNS sa nijako nepričinila o objednávku vakcín z Ruska. „To kapitáni radi robia, že sa schvália cudzím úspechom,“ hovorí premiér.

Niekedy urobiť správnu vec potrebuje jediné. Odvahu👊🇸🇰❤️✅

Posted by Igor Matovic on Monday, 1 March 2021

17:39 Matovič oznámil detaily o Sputniku

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič ho kúpil v totálnej tichosti, priviezlo ho vládne lietadlo

17:24 Rusko potvrdilo nákup vakcín

Podľa portálu Finančné noviny informovala o nákupe vakcín z Ruska agentúra RIA Novosti. Zásielka je už na Slovensku, vládne lietadlo pristálo v Košiciach. Už čoskoro budú mať premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí tlačovú besedu.

Portál Aktuality.sk uvádza, že podľa ich zdrojov už minister Marek Krajčí potvrdil výnimku pre použitie tejto vakcíny na Slovensku.

17:03 Strana SNS potvrdila, že na Slovensko mieri zásielka vakcín Sputnik

Slovenská národná strana oceňuje kroky vlády Slovenskej republiky, ktorá pochopila dôležitosť očkovacej látky Sputnik. Sme radi, že predseda vlády pochopil naliehavosť dovozu tejto látky a skontaktoval sa s príslušným ministrom Denisom Manturovom. Pracovali sme na tom štyri týždne,“ uvádza strana v stanovisku, ktoré poslala médiám. Na Slovensko sa má podľa SNS doviezť „niekoľko státisíc“ očkovacích látok Sputnik.

16:50 Z Bratislavy smerom na Moskvu letí ďalšie lietadlo typu Spartan, informuje Denník N

zdroj: Reprofoto: Flightradar 24

16:21 Podľa Flightradar24 práve pristálo slovenské lietadlo z Moskvy na letisku v Košiciach. Tlačová beseda má byť podľa premiéra Igora Matoviča o 17:30 na letisku v Košiciach.

16:00 Matovič naznačil príchod vakcíny Sputnik

Lietadlo Ozbrojených síl SR sa vracia na Slovensko z Moskvy. Odletelo v nedeľu večer z Bratislavy, čoskoro pristane na letisku v Košiciach. Na palube má byť až 200 000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

NA ŽIVOTOCH ZÁLEŽÍ ❤️🇸🇰 (dnes o 17:30 na letisku Košice)

Posted by Igor Matovic on Monday, 1 March 2021

15:50 Čaputová pre Politico: Slovensko má vďaka EÚ lepšiu šancu zabezpečiť vakcíny

Pre krajinu ako je Slovensko, je šanca na zabezpečenie vakcíny proti novému koronavírusu prostredníctvom Európskej únie oveľa lepšia, ako keby si ju mala zaobstarať sama. Povedala to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v rozhovore pre spravodajský portál Politico.

Zatiaľ čo očkovacia stratégia EÚ bola vo veľkých krajinách, ako napríklad v Nemecku, vystavená kritike, lídri niektorých menších členských štátov si spoločný postup Únie pri vyjednávaní s farmaceutickými firmami pochvaľujú. Podľa Čaputovej sa však tieto rokovania mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Situácia je, objektívne povedané, veľmi, veľmi ťažká. Ľudia sú tiež unavení,“ povedala prezidentka na margo súčasnej epidemickej situácie v krajine. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Slovensko v súvislosti s novým koronavírusom evidovalo za posledných 14 dní približne 239 úmrtí na milión obyvateľov, čo je najviac v EÚ, pripomína Politico. V súvislosti s možnosťou dodania ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensko je prezidentka presvedčená, že občanom by sa mali ponúkať vakcíny, ktoré sú „nielen účinné, ale aj bezpečné“. „Pre mňa to znamená registrované Európskou agentúrou pre lieky,“ skonštatovala.

Čaputová okomentovala aj zmeny v justícii a prokuratúre po vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „V súčasnosti prebieha viacero vyšetrovaní vysokopostavených úradníkov – na prokuratúre, v polícii i v justícii. Mali sme tiež niekoľko oligarchov…, ktorí už dnes nie sú považovaní za nedotknuteľných,“ dodala. Podľa nej ide o veľmi dobrý signál pre ľudí, ktorí požadujú spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a boj proti korupcii.

15:08 Z Moskvy sa vracia slovenské lietadlo, vezie Sputnik V?

V pondelok nadránom odletelo do Moskvy slovenské lietadlo typu Spartan, ktoré sa momentálne vracia na Slovensko. Denník N informuje, že na palube nákladného lietadla môže byť zásielka vakcín Sputnik V. Podľa ďalších zdrojov môže lietadlo viezť až 200 000 dávok ruskej vakcíny.

Let lietadla sa dá pozorovať na stránke Flightradar 24, v pondelok okolo 15:00 sa lietadlo nachádzalo nad Bieloruskom.

zdroj: Reprofoto: Flightradar 24

Denník dodáva, že Matovič mal čas na nákup vakcíny Sputnik V do konca februára. Pôvodne hovoril o dvoch miliónoch dávok, viaceré informácie však naznačujú, že to bude oveľa menej. Opoziční poslanci Robert Fico a Peter Pellegrini sa zhodli na tom, že podľa ich zdrojov neexistuje žiadna objednávka na vakcínu od Slovenska a už vôbec nie na dva milióny kusov. Takéto množstvo ruský výrobca momentálne ani nemá.

Andrej Danko svojím novým videom šokuje. Tvrdí, že budúci týždeň ide lietadlo pre Sputnik V

Ruská vakcína Sputnik V funguje na princípe obalu adenovírusu, ktorý slúži ako médium na transport vírusovej DNA do tela pacienta. Organizmus si na základe toho sám vyrobí protilátky. Ide o rekombinantnú vakcínu, ktorá funguje na takmer rovnakom princípe, ako Oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca. Sputnik V sa neodporúča podávať ľuďom nad 55 rokov, keďže doteraz nie sú k dispozícii spoľahlivé dáta z testov na tejto vekovej skupine. 

14:45 Pribudlo 842 prípadov koronavírusu

PCR testy v nedeľu 28. februára odhalili 842 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 3 565 PCR testov. Pozitivita je 23,61 %.

Štatistiky o počte pozitívne testovaných za nedeľu neboli v pondelok dostupné v obvyklom čase o 10:00. Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR pre agentúru SITA uviedol, že išlo o technický problém.

Za nedeľu pribudlo na Slovensku 81 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil, a to o 103 osôb. V nemocniciach je aktuálne 4 008 pacientov. (SITA)

14:41 Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová vyzvala konzílium odborníkov na zmenu očkovacej stratégie. Chorí a starší ľudia musia mať podľa nej absolútnu prioritu. Upozornila, že sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva a je najväčšie riziko, že skončia v nemocniciach. Remišová zároveň v tlačovej správe podotkla, že podľa novej vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR sa môžu prednostne očkovať desaťtisíce mladých ľudí, pre ktorých koronavírus predstavuje výrazne menšie riziko ako pre starších obyvateľov.

Seniori, ktorých COVID-19 ohrozuje najviac a tvoria väčšinu obetí, sú tak v poradí na očkovanie odsunutí,“ konštatovala ministerka. Apeluje tiež na to, že ľudia vo veku 55 až 65 rokov sa nemôžu efektívne chrániť, pretože nie sú v dôchodkovom veku a musia chodiť do práce. „Tomu musíme prispôsobiť aj stratégiu očkovania, starší a chorí ľudia majú aj v mnohých ďalších krajinách prioritu. Prístup, ktorým sa zrazu práve oni odsúvajú z očkovacieho poradia nepovažujem za správny a v tomto zmysle som sa obrátila aj na konzílium odborníkov,“ dodala Remišová. (SITA)

14:12 Od stredy polícia nasadí do terénu aj policajtov v civile

Doposiaľ boli do kontrol opatrení zapojené najmä uniformované zložky, teda policajti poriadkovej, dopravnej, železničnej polície a na hraniciach aj policajti cudzineckej polície. Od stredy budú v teréne okrem policajtov v služobnej rovnošate aj policajti v civilnom odeve. 

Z taktického hľadiska presné počty a časy kontrol uvádzať nebudeme, môžeme však verejnosť ubezpečiť, že svoje úlohy plníme zodpovedne a s maximálnym nasadením,“ informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

KORONAVÍRUS: OD STREDY BUDE OPATRENIA KONTROLOVAŤ VIAC POLICAJTOV ℹ️Od stredy 3. marca 2021 polícia nasadí všetky…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, 1 March 2021

Policajti sa pri kontrolách zamerajú predovšetkým na:

• miesta so zvýšenou koncentráciou osôb (napr. lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, nástupišťa, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a pod.),

• dodržiavanie zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch a hraniciach okresov so zlou, resp. zhoršenou epidemiologickou situáciou (najmä diaľnice, cesty pre motorové vozidlá I. a II. triedy),

• opodstatnenosť pohybu osôb v čase zákazu vychádzania, resp. účelu cesty.

13:30 EÚ uvažuje nad zeleným pasom

Zelený pas by mohol obsahovať informáciu o tom, či je cestujúci očkovaný, či má imunitu z prekonaného ochorenia, alebo je negatívne testovaný. EÚ sa inšpiruje zeleným pasom v Izraeli, očkovaní ľudia sa tam môžu vrátiť k bežnému životu. (SITA)

Cestovanie len s očkovaním alebo testom. EÚ vážne uvažuje nad elektronickým zeleným pasom

12:34 Nový COVID automat od 1. marca

Od pondelka 1. marca je 20 okresov v čiernej farbe, ide o Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

V týchto okresoch vláda vydala odporúčanie na zatvorené školy. Obyvatelia týchto miest môžu ísť do práce iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní. Medzi týmito okresmi sa môžeme pohybovať autom, no zastavovať by sme v nich nemali. Prechádza v prírode je povolená len v rámci okresu, a to aj bez potreby preukazovania sa negatívnym testom.

Vláda síce v nedeľu schválila novú sadu opatrení platných na celom našom území, väčšina opatrení sa však bude aj naďalej uplatňovať podľa COVID automatu.

AKTUÁLNE: Sú známe nové opatrenia. Respirátory budú povinné, po 20:00 bude zakázané vyjsť z domu

 

Iba 6 okresov je v červenej zóne: Kežmarok, Námestovo,  Stará Ľubovňa,  Stropkov, Svidník, Tvrdošín. V nich môžu byť otvorené školy a do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní. Naopak na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu.

Ostatné okresy sa presunuli do bordovej zóny. Školy sú v bordovej zóne podobne ako aj v čiernej otvorené iba na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Na cestu do práce potrebujeme negatívny test nie starší ako sedem dní a s negatívnym testom môžeš cestovať aj do prírody v inom okrese.

12:13 Štatistiky o počte pozitívne testovaných za nedeľu stále nie sú dostupné

Ako pre agentúru SITA uviedol Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, išlo o technický problém, ktorý je aktuálne riešený s dodávateľmi prevádzkovaných systémov. „Po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) budú údaje publikované najskôr, ako to bude možné,“ doplnil rezort. (SITA)

11:45 Polícia SR upozorňuje na Ibrahima Maigu. Šíri konšpirácie. S veľkým publikom prichádza zodpovednosť, keďže vyjadrenia známej osoby sa tým pádom dostávajú k veľkému počtu ľudí,“ upozorňuje polícia s tým, že Maiga opakovane zverejňuje svoje vlastné domnienky a neoverené informácie ako fakty.

IBRAHIM MAIGA ZNOVU MANIPULUJE VEREJNÚ MIENKU A ZĽAHČUJE PANDÉMIU Známe osobnosti majú oproti ostatným osobám značnú…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Monday, 1 March 2021

11:34 V Nemecku sa po dvoch mesiacoch otvorili kaderníctva. Spolková vláda však aj napriek postupnému uvoľňovaniu pandemických opatrení upozorňuje na riziko nákazy novými variantmi koronavírusu, informovala v pondelok agentúra AP. Od minulého týždňa sa v Nemecku obnovila fyzická výučba pre mnohých študentov základných škôl. Toto rozhodnutie prijala vláda kancelárky Angely Merkelovej 10. februára po rokovaní s premiérmi 16 spolkových krajín. Nemeckí predstavitelia majú najnovšie v stredu rozhodnúť o ďalšom vývoji v rámci opatrení, ktoré majú vypršať v nedeľu 7. marca. (TASR)

11:20 V Česku pribudlo v nedeľu 4557 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je o približne 500 viac ako pred týždňom. Od pondelka pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu platia v Česku prísnejšie opatrenia. Výrazne sa obmedzil pohyb obyvateľstva a zatvorili sa školy a škôlky. (TASR)

11:04 Nemocnica Zvolen stále rieši veľmi vážnu pandemickú situáciu.

Ako zdravotnícke zariadenie informuje v tlačovej správe, aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť takmer 80 pacientom s koronavírusom a musia sa vyrovnať s výpadkom takmer 70 zdravotníkov. Naďalej je zatvorené detské oddelenie, nemocnica poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť a pomáhajú jej aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

K dnešnému dňu evidujeme 65 hospitalizovaných s koronavírusom na štandardných lôžkach, osem pacientov si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, šiesti sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že v posledných dňoch aj v tejto nemocnici zaznamenali vážny priebeh ochorenia COVID-19 aj u mladších vekových kategórií.

Stále nám chýba celkovo 65 zamestnancov, z ktorých je 15 COVID pozitívnych,“ dodala riaditeľka a doplnila, že už 57 percent všetkých zamestnancov absolvovalo očkovanie obidvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu. Ďalších zaočkujú po uplynutí lehoty po prekonaní koronavírusu, prípadne po návrate do práce.

V nemocnici stále platia prísne protiepidemické opatrenia, všetci pacienti pri prijímaní do nemocnice absolvujú aj antigénový, aj PCR test. Návštevy pacientov sú zakázané a otec pri pôrode môže byť rovnako len pri rešpektovaní a absolvovaní prísnych opatrení. (SITA)

10:40 Matovič: Buďme opatrní

Predseda vlády dnes zverejnil na sociálnej sieti status, kde vyzýva Slovákov k opatrnosti. „V krajinách, kde vládne strany držia spolu, kde opozícia či prezident/-ka nezneužívajú pandémiu na politikárčenie, ľudia dodržujú opatrenia výrazne viac a sú na tom výrazne lepšie. My také šťastie nemáme,“ uvádza Matovič s tým, že na Slovensku existuje „hŕstka štváčov“, ktorí si „mädlia si ruky každé ráno pri počte mŕtvych,“ píše Matovič.

Prosím, buďte veľmi opatrní. Viem, že si to mnohí nechceme priznať, ale len a len od našej spoločnej vôle dodržiavať…

Posted by Igor Matovic on Monday, 1 March 2021

10:00 Nové prípady

NCZI doteraz nezverejnilo počet nových prípadov koronavírusu na Slovensku. K dispozícii sú len údaje o hospitalizáciách, úmrtiach a očkovaní.

Pribudlo 81 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 7 270 ľudí.

Zaočkovalo sa ďalších 1 480 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov prvou dávkou je 303 242. Druhú dávku dostalo už viac ako 132-tisíc ľudí. 

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil o 103 pacientov. Aktuálne je hospitalizovaných 4 008 pacientov. 

Matovič dnes oznámi novinky

Premiér Igor Matovič na pondelok oznámil tlačovú besedu, na ktorej oznámi výsledky rokovania s odborníkmi. Tie trvali niekoľko dní. Uznesenie vlády však bolo známe už v nedeľu večer. Od 3. marca budú platiť prísnejšie pravidlá pre vychádzanie z domu a tiež budú vo všetkých interiéroch povinné respirátory.

Matovič však má v rukáve ešte dve správy, ktoré chce Slovákom v priebehu týždňa oznámiť.

Toto bude veľký týždeň. Dve veľké rozhodnutia, ktoré Slovensko výrazne zmenia.👊

Posted by Igor Matovic on Sunday, 28 February 2021

9:50 Lidl varuje zákazníkov

Milí zákazníci, mrzí nás to, ale z dôvodu meškania dodávky FFP2 respirátorov sa môže stať, že v niektorých našich…

Posted by Lidl Slovensko on Sunday, 28 February 2021

Zdroje: NCZI, SITA, DenníkN, financnenoviny.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK