Prvé víťazstvo transrodovej ženy či rekord Beyoncé. 65. ročník cien Grammy šokoval všetkých

  • 65. ročník odovzdávania hudobných cien šokoval všetkých, vrátane víťazov
  • Okrem iného bol stanovený nový rekord v počte víťazstiev
grammy beyoncé harry styles grammys
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Chris Pizzello, TASR/AP Photo/Jae C. Hong
  • 65. ročník odovzdávania hudobných cien šokoval všetkých, vrátane víťazov
  • Okrem iného bol stanovený nový rekord v počte víťazstiev

Hudobný svet má za sebou ďalší plodný rok, ktorý priniesol množstvo významných udalostí, škandálov, ale predovšetkým dobrej hudby. O vyhodnotenie toho predošlého kalendárneho roka sa každoročne stará slávnostné odovzdávanie hudobných cien Grammy, ktoré oceňujú to najlepšie, čo priniesol rok 2022.

65. ročník ostro sledovaného galavečera sa uskutočnil v nedeľu večer, 5. februára v Crypto.com Arene v kalifornskom Los Angeles. Speváčka Beyoncé mala na konte pred začiatkom ceremoniálu deväť nominácií, najviac spomedzi všetkých. Samotné výsledky však neprekvapili len divákov z celého sveta, ale aj samotných oceňovaných.

Rekordné víťazstvo Beyoncé a hlavné kategórie

V tomto článku sme ťa nedávno informovali o avizovanom sólovom turné speváčky Beyoncé, ktorá sa do Európy ešte pred tohtoročnými letnými prázdninami vydá predstaviť fanúšikom svoj najnovší tanečný album Renaissance. Dnes je však už jasné, že túto sieť koncertov absolvuje ako najúspešnejšia umelkyňa v histórii cien Grammy. 

Aj napriek neúspechu v troch hlavných kategóriách Pieseň roka, Nahrávka roka a Album roka sa jej podarilo získať štyri ocenenia, vďaka ktorým stanovila novú magickú hranicu na 32, čím prekonala doterajšieho držiteľa tohto titulu, dirigenta Georga Soltiho, ktorý ich ešte v minulom storočí vyhral 31, uvádza Grammy

Víťazmi zlatých gramofónov v spomínaných kategóriách sa stala Bonnie Raitt s piesňou Just Like That, Lizzo vďaka nahrávke About Damn Time a Harry Styles s albumom Harry’s House. Viditeľné prekvapenie bolo vidno predovšetkým na 73-ročnej speváčke Raitt, aj napriek tomu, že ide už o jej cenu s číslom 13. 

Po 15 rokoch, teda od ocenenia skladby Rehab od britskej speváčky Amy Winehouse, sa teda stalo, že by bola v kategórii Pieseň roka ocenená skladba, ktorú napísala iba jedna skladateľka. Nahrávku roka získala nemenej šokovaná speváčka Lizzo za jej pozitívnu tanečnú hymnu, uvádza EW

Tá svoju výhru venovala svojim idolom – Beyoncé a Princovi. „Beyoncé, v piatej triede na základnej škole som nešla do školy a šla som na tvoj koncert. Zmenila si mi život, za čo ti veľmi ďakujem. Si umelcom našich životov, milujem ťa,“ uviedla počas ďakovnej reči Lizzo.

Víťazom v kategórii Album roka sa aj napriek konkurencii v podobe speváčok Adele, Beyoncé či rapera Kendricka Lamara stal spevák Harry Styles. Ten bol po zisku tohto ocenenia značne prekvapený. „Je dôležité uvedomiť si, že v hudbe nemožno o ničom hovoriť ako o najlepšom,“ dodal šokovaný Styles, ktorý pred týždňom oslávil 29. narodeniny. 

Cenu za najlepší videoklip získala Taylor Swift za jej takmer 15-minútový film k piesni All Too Well, ktorý síce vyšiel ešte v novembri 2021, no podrobné pravidlá uvádzajú, že bola do oceňovania zaradená tvorba vydaná od 1. októbra 2021 do 30. septembra 2022.

Americký raper Kendrick Lamar získal vďaka albumu Mr. Morale & The Big Steppers cenu v kategórii Najlepší rapový album a singel The Heart Part 5 mu priniesol aj zlatý gramofón v kategórii Najlepšia rapová pieseň. Kategóriu Najlepší sólový popový výkon ovládla Adele s klavírnou baladou Easy On Me

Debutové víťazstvo transrodovej ženy

Spolupráca Kim Petras a Sama Smitha v hite Unholy im priniesla cenu v kategórii Najlepší výkon dvojice/skupiny. Smith nechal Petras, aby si cenu prevzala, pretože šlo o výnimočnú udalosť. „Sam láskavo chcel, aby som túto cenu prevzala ja, pretože som prvou transrodovou ženou, ktorá túto cenu vyhrala,“ dodala.

Nemecká speváčka pre DW uviedla, že svoje telo nenávidela, keď mala 5 rokov. Nevedela sa so svojím pohlavím stotožniť a podľa jej slov po izbe behala s nožnicami v ruke a chcela si „odstrihnúť prirodzenie“. Po šikane na základnej škole experti jej rodičom potvrdili, že je skutočne transrodová.

V 16 rokoch sa rozhodla podstúpiť operáciu transsexuálov a o tri roky neskôr sa presunula do Los Angeles s cieľom posunúť svoju hudobnú kariéru na vyšší level. Aj vďaka spevákovi Samovi Smithovi, ktorý sa v súčasnosti považuje za nebinárneho, už vieme, že sa jej podarilo preraziť.

Oficiálne výsledky, zoznam nominovaných a víťazov možno nájsť na oficiálnej stránke podujatia.

Zdroje: Grammy, SIU, EW, YouTube 1, YouTube 2, YouTube 3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá