Prvý protest proti vláde Roberta Fica: Pred Úradom vlády sa zhromaždili tisícky ľudí

  • V Bratislave sa konajú dva protesty proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry
  • Opozícia vyjadruje nesúhlas so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry
protest
Startitup
  • V Bratislave sa konajú dva protesty proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry
  • Opozícia vyjadruje nesúhlas so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry

Vo štvrtok večer sa v Bratislave konajú dva protesty. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, protestujú proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.

Koalícia, ktorú tvoria Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia, zorganizovala už druhý protestný deň pred budovou Národnej rady SR, začínajúci o 17:00. Opozícia vyjadruje svoj nesúhlas s rozhodnutím o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry.

Matovič si rezervoval námestie až do Vianoc

Na proteste, ktorý trval viac ako 30 minút a zúčastnilo sa ho mnoho ľudí, hovorili niektorí politickí lídri. Medzi rečníkmi boli Igor Matovič, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, poslanec Kresťanskej únie Richard Vašečka, predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš a Jaroslav Naď, bývalý člen hnutia a terajší predseda strany Demokrati.

Matovič oznámil, že majú námestie pred Národnou radou SR rezervované každý pracovný deň až do Vianoc.

Tisíce ľudí pred Úradom vlády SR

Zvyšná časť opozície, konkrétne Progresívne Slovensko, SaS a KDH, usporiadala o 18:00 protest pred Úradom vlády SR s názvom „Zastavme ich“. Podľa fotografií je na mieste bohatá účasť.

Na proteste sa tisícom ľudí prihovorili viacerí politici. Medzi nimi boli predseda KDH Milan Majerský, predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková, poslanci SaS Juraj Krúpa a Mária Kolíková, predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková.

„Je to bezprecedentný masívny útok na právny štát a spravodlivosť na Slovensku,“ povedal ešte pred protestom Šimečka.

Vláda Roberta Fica navrhla zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. V návrhu sa uvádza, že do 15. januára 2024 by všetky spisy z právoplatne ukončených prípadov z Úradu špeciálnej prokuratúry prešli pod generálnu prokuratúru. V prípade neskončených vecí by ich prevzala príslušná krajská prokuratúra.

Ministerka kultúry má porušovať zákon

Čo sa týka politiky, ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) má svojím vystupovaním vo vysielaní TV Slovan porušovať zákon. Myslí si to Progresívne Slovensko (PS), ktoré v tejto súvislosti podáva podnet na Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Ministerka tvrdenia opozície odmieta, prisľúbila, že sa k záležitosti bližšie vyjadrí v najbližších dňoch.

Členka parlamentného výboru Zuzana Mesterová z PS poukazuje na to, že ministerka naďalej vysiela na portáli TV Slovan, účinkuje aj v reklamnom videu, pod ktorým televízia vyzýva verejnosť na finančný príspevok.

simkovicova
zdroj: Reprofoto: Facebook/Martina Šimkovičová

„Podľa zákona však takúto – ani žiadnu inú – reklamu robiť nesmie. Je neakceptovateľné, aby ministerka počas výkonu funkcie propagovala súkromnú obchodnú spoločnosť, ktorá jej na oplátku dáva priestor na sebaprezentáciu,“ upozornila Mesterová.

„Preto sme podali podnet na Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a navrhujeme jej podľa zákona trest vo výške 12-násobku mesačného platu,“ dodala poslankyňa o iniciatíve PS.

Ministerka je presvedčená, že sa nekoná nezákonne. „Ministerka odmieta všetky tvrdenia opozičných poslancov k údajnému porušeniu zákona. Všetko bude vysvetlené v najbližších dňoch,“ tlmočil stanovisko ministerky hovorca rezortu kultúry Pavol Čorba.

Na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa chce obrátiť aj Nadácia Zastavme korupciu, v tomto prípade v súvislosti s fungovaním poslanca Národnej rady SR za SNS Petra Kotlára v štruktúrach spoločnosti, ktoré sa malo prekrývať s vykonávaním poslaneckého mandátu.

Nadácia ešte vo štvrtok revidovala svoje vyhlásenie, priznala, že jej záver o možnom porušení zákona zo strany poslanca Kotlára bol chybný.

„Po dôkladnejšom naštudovaní a upozornení od niekoľkých právnikov, poslanec stihol ukončiť funkciu konateľa vo firme do zákonnej 30-dňovej lehoty,“ potvrdila nadácia. Za predchádzajúce stanovisko sa ospravedlnila.

Zdroj: tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá