Otvorenie nového mosta uľahčí Slovákom cestu k susedom: Skrátia si ju až o 20 kilometrov

  • Otvorili most ponad Ipeľ, ktorý prepája slovenskú a maďarskú obec
  • Nové cestné prepojenie má podporiť cezhraničnú pracovnú mobilitu
Nový most medzi slovenskou obcou Vrbovka a maďarskou obcou Őrhalom.
Ilustračné foto, TASR/Ján Krošlák
  • Otvorili most ponad Ipeľ, ktorý prepája slovenskú a maďarskú obec
  • Nové cestné prepojenie má podporiť cezhraničnú pracovnú mobilitu

V obci Vrbovka v okrese Veľký Krtíš otvorili nový most, ktorý spája Slovensko s Maďarskom a vedie cez rieku Ipeľ. Toto nové spojenie s našimi južnými susedmi sa realizovalo s cieľom posilniť cezhraničné vzťahy, vytvárať pracovné príležitosti a podporovať ekonomickú spoluprácu medzi oboma krajinami.

Ako uvádza portál Topspeed.sk, výstavba mosta trvala približne dva roky, a Slovensko aj Maďarsko plánujú budovať ďalšie cestné spojenia cez rieku Ipeľ.

Ušetrených 20 kilometrov

Do tejto doby vzdialenosť medzi jednou obcou na Slovensku a druhou v Maďarsku cez najbližší hraničný priechod merala 20 až 25 kilometrov. Teraz nový most umožňuje motoristom rýchlejšie prekročenie hranice.

Súčasťou projektu bola aj rekonštrukcia cesty vedúcej k mostu na dĺžku takmer 360 metrov a vytvorenie oddychovej zóny pri moste. Na maďarskej strane sa chystá výstavba novej 1,17 kilometra dlhej cesty smerujúcej k mostu.

Aj motoristi s autami majú možnosť prechádzať cez nový most vo Vrbovke, ktorý spája Slovensko s Maďarskom.

„Verím, že otvorením mosta sa život vo Vrbovke nebude končiť, ale bude začínať, že ľudia tu budú môcť žiť. Možno prácu, ktorú nezískajú u nás, získajú na maďarskej strane hranice a naopak, služby a možno aj prácu mnohí občania z Maďarska získajú práve na Slovensku,“ cituje portál Správy RTVS slová ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (strana Hlas-SD).

Obec už viac nebude izolovaná

V posledných rokoch Slovensko a Maďarsko otvorili spoločne niekoľko nových mostov, ktoré slúžia aj ako hraničné priechody. Vďaka členstvu oboch krajín v Schengenskom priestore na týchto mostoch zvyčajne neprebiehajú aktívne kontroly. Pri ich výstavbe využívajú tieto krajiny značné sumy z eurofondov.

Nový most medzi slovenskou obcou Vrbovka a maďarskou obcou Őrhalom.
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Tieto mosty pomôžu rozvoju ekonomickej spolupráce. Teším sa, že pribudnú ďalšie hraničné priechody,“ uviedol šéf diplomacie u našich južných susedov Péter Szijjártó.

Nové cestné spojenie medzi Slovenskom a Maďarskom by malo podporovať cezhraničnú pracovnú mobilitu a zároveň riešiť lokálnu dopravnú izolovanosť obce Vrbovka, ktorá je momentálne poslednou slovenskou obcou v tejto oblasti.

Obce na pravom a ľavom brehu hraničnej rieky medzi Slovenskom a Maďarskom sú od seba vzdušnou čiarou vzdialené len približne 1,5 kilometra.

Hraničné kontroly

Aktuálne prebiehajú na hraniciach s Maďarskom kontroly, ktoré sa predĺžia do 23. decembra. Pôvodne sa mali skončiť 23. novembra. Na zabezpečenie dočasnej obnovy kontrol na južnej hranici má ísť viac ako 3,18 milióna eur. V pondelok to schválila vláda.

„Cieľom návrhu nariadenia vlády je zabrániť nárastu sekundárnej nelegálnej migrácie a s tým spojeného ohrozenia verejného poriadku a bezpečnosti SR,“ uviedlo ministerstvo vnútra. Doplnilo, že kontroly budú po celej hranici s Maďarskom, a to flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe a v závislosti od vývoja bezpečnostnej situácie.

Doterajšie kontroly na južnej hranici priniesli podľa rezortu postupne želaný efekt a záchyty nelegálnych migrantov sa výrazne znížili.

„V súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktorý môže iniciovať ďalšie migračné vlny, je nutné v kontrole vnútornej hranice s Maďarskom pokračovať, keďže ide o dôležité opatrenie aj v boji proti terorizmu,“ poukázal.

Rezort vnútra ozrejmil, že dôvodom tohto kroku je migračná vlna po tzv. západobalkánskej trase, ktorá v uplynulých mesiacoch spôsobila obrovský nápor na zložky ministerstva vnútra, najmä cudzineckú políciu, ale aj samosprávy a občanov v prihraničných oblastiach.

„Napriek tomu, že evidujeme pokles počtu zadržaných osôb, ktoré majú neoprávnený pobyt na našom území, chceme pokračovať v razantnom prístupe voči všetkým prevádzačom, a tým vysielať aj naďalej signál, že cez naše územie len tak ľahko neprejdú. Zároveň tým napĺňame status spoľahlivého európskeho partnera, ktorý vie zabezpečiť nielen bezpečnosť svojich občanov, ale tiež zabrániť prenikaniu nebezpečných živlov ďalej do Európy. Musíme si uvedomiť, že v tomto prípade bojujeme s organizovanými zločineckými skupinami,“ skonštatoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Zdroje: Topspeed.sk, Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá