Slovensko čaká zmena o 180 stupňov: Zima dostane krátku pauzu, prichádza oteplenie (PREDPOVEĎ)

  • Tento týždeň pribudlo niekoľko centimetrov snehu aj v nížinách
  • Budúci týždeň sa ale situácia na chvíľu obráti
sneh dážď
Ilustračné foto, TASR/Adriána Hudecová, Miroslav Košírer
  • Tento týždeň pribudlo niekoľko centimetrov snehu aj v nížinách
  • Budúci týždeň sa ale situácia na chvíľu obráti

Tohtoročná zima sa už teraz vyznačuje výnimočnosťou. Začala skoro, konkrétne na Katarínu dňa 25. novembra. Často sneží, dokonca aj v nížinách, pričom teploty väčšinou zostávajú dostatočne nízke.

Snehu na rôznych miestach pribúda a po niekoľkých rokoch sme na viacerých miestach Slovenska zažili bieleho Mikuláša. Nadchádzajúce dni by však mal nastať zásadný obrat.

Podľa portálu Počasieradar.sk sa má už čoskoro otepliť. Spôsobí to rozsiahla tlaková výš nad západným Stredomorím. Pozri sa na to, kde a v ktoré dni môžeš očakávať teploty do 9 °C.

Na východe Slovenska sneh ešte pribudne

Najbližší výhľad naznačuje, že zimné počasie na Slovensku zostane aj v zostávajúcich dňoch tohto týždňa. Vzduch nebude príliš chladný, ale bude dostatočne chladný na to, aby vytvoril normálnu decembrovú zimu.

Po snežení na Mikuláša na západe, prišlo sneženie aj na východ Slovenska. Aj tu možno očakávať 5 až 10 cm nového snehu, podobne ako na západe.

Víkend prinesie na sever celodenné mrazy a na juhu teploty len tesne nad nulou. Nočné teploty sa znížia pod -10 °C, čo je charakteristické pre ideálnu zimu.

Krátkodobé oteplenie príde už o pár dní

Začiatkom nového týždňa, od pondelka 11. decembra, sa ale situácia zmení a čaká nás prvé výrazné otepľovanie počas tejto doteraz mimoriadne chladnej zimy.

Dôvodom bude veľká tlaková výš, ktorá sa nachádza nad západným Stredomorím. Tá k nám privedie teplejší vzduch hneď v prvý deň týždňa. Na Gemeri však môžeme pocítiť otepľovanie až v utorok 12. alebo stredu 13. decembra, pretože chlad tam bude odolávať trochu dlhšie.

Teploty sa na severe začnú pohybovať medzi 2 a 4 stupňami Celzia, zatiaľ čo na juhovýchode alebo juhozápade dosiahnu 6 až 9 stupňov. Toto počasie nebude pripomínať typickú zimu, čo trochu naruší doterajšiu dokonalú zimnú atmosféru.

teplomer, zima, Slovensko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V porovnaní s minulými zimami, kde bolo veľa veľmi teplých dní, ale tento nárast teplôt predstavuje len malú zmenu v celkovom trende tohtoročnej zimy.

Úbytok snehu na západe a juhu Slovenska

Teploty síce na krátko stúpnu, no len do stredy alebo najneskôr do štvrtka 14. decembra. Potom meteorológovia očakávajú návrat chladnejšieho počasia z oblasti Islandu a Škandinávie.

Aktuálne modely naznačujú, že s výnimkou regiónu Gemer, bude oteplenie dostatočne silné na to, aby sa sneh začal topiť. Tento proces pravdepodobne spôsobí, že sneh zmizne na západe a juhu Slovenska.

Na druhej strane, v severnej časti stredného a východného Slovenska by mal sneh pretrvať, a to aj napriek krátkodobému otepleniu.

Na Spiši by však malo aj napriek otepleniu ubúdať najmenej snehu. Dôvodom je tu prítomná ľadová vrstva na povrchu snehu, ktorá odoláva rýchlemu topeniu. Očakáva sa, že sa zmenší len vrchná časť snehovej pokrývky, zhruba o 5 až 8 cm, ktorá sa nachádza nad touto odolnou škrupinou.

Je veľmi pravdepodobné, že po trojdňovej prestávke na začiatku nového týždňa sa zimné počasie opäť vráti. 

Situácia na cestách

Ako sme ťa dnes informovali, toto ráno boli aj naďalej viaceré cesty v strede krajiny pod snehom. Podľa informácií na webe Stella Centrum v dôsledku toho nateraz platí, že horské priechody Donovaly a Šútovce sú uzavreté pre vozidlá nad 10 metrov, Pezinská Baba pre vozidlá nad 7,5 tony a Dobšiná pre vozidlá nad 3,5 tony.

Priechody Čertovica, Šturec, Soroška, Fačkov sú prejazdné.

Ako sme spomenuli už vyššie, dnes by malo sneženie na Slovensku pokračovať, a to na väčšine územia. Priprav sa na zamračené počasie, vyskytne sa aj dážď spojený so snehom, pričom hrozí poľadovica.

Najvyššia denná teplota dosiahne -3 až +2 stupne Celzia, na juhozápade však môže byť ojedinele aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom bude približne -5 stupňov.

Zdroje: Počasieradar.sk, Archív SIU, Stella Centrum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá