Putin môže tvrdo naraziť: Ukrajinci sú blízko k momentu, ktorý by mohol Rusku zhatiť plány

  • Ukrajinské jednotky obkľúčili mesto Lyman
  • Ide o dôležitý strategický uzol
  • Odhodlaní sú vybojovať aj anektované územia
Ukrajinské vlajky v Kyjeve pri pamätníku. Ukrajinskí vojaci v akcii
Ukrajinské vlajky pri pamätníku v Kyjeve a ukrajinskí vojaci, TASR/AP, Jon Gambrell, Andrew Kravchenko
  • Ukrajinské jednotky obkľúčili mesto Lyman
  • Ide o dôležitý strategický uzol
  • Odhodlaní sú vybojovať aj anektované územia

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej správe o udalostiach na fronte z 29. septembra tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily „prakticky zovreli“ v obkľúčení mesto Lyman, ktoré leží na severe Doneckej oblasti a je dôležitým oporným bodom ruskej armády na východe Ukrajiny.

Mimoriadne zložitá situácia

ISW vo svojej správe podľa britskej stanice BBC cituje početné správy ruských „vojenských blogerov“ podporujúcich ruskú inváziu na Ukrajine a dostávajúcich informácie o vývoji na fronte priamo z bojiska.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Lyman je významným železničným uzlom, ale od začiatku septembra a po ústupe ruských jednotiek z mesta Izium je aj strategicky dôležitým bodom ruskej armády na východe Ukrajiny.

Ako píšu experti ISW, ukrajinským jednotkám sa podarilo prelomiť obranu Lymanu a zablokovať cestu, ktorá zostala poslednou možnosťou zásobovania skupiny ruských vojsk. Blogeri, na ktorých sa ISW odvoláva, označujú situáciu v oblasti za „mimoriadne zložitú“.

Expert z Inštitútu zahraničnej politiky vo Washingtone Rob Lee očakáva, že Lyman by mohol padnúť „možno dnes večer (vo štvrtok) alebo v piatok,“ čo – ako podotýka – „vrhne tieň na (avizované) oznámenie o anexii“ okupovaných území na východe a juhu Ukrajiny.

Problém pre Rusko

Podľa Leeho „Rusko zápasí v Donbase s nedostatkom živej sily i záloh“. Upozornil, že ak Rusko utrpí v tzv. lymanskej kapsy straty, „môže to viesť k ďalšiemu postupu Ukrajiny hlboko do Donbasu“.

Aj podľa ISW by situácia v tejto časti frontu mohla mať pre ruské sily vážne následky a ukrajinským jednotkám by zrejme umožnila ohroziť ruské pozície na západe Luhanskej oblasti, v okolí súmestia Lysyčansk-Severodoneck.

Ruskí vojaci strážia oblasť počas návštevy skupiny zahraničných novinárov v Chersone, Chersonská oblasť.
zdroj: SITA/AP Photo, File

ISW pripomína, že ďalšie ruské straty by ešte viac podkopali morálku v radoch ruskej armády, ktorá by sa mala čoskoro doplniť o vojakov povolaných v rámci tzv. čiastočnej mobilizácie.

„Územia vybojujeme“

Konce bojov sú stále v nedohľadnej budúcnosti. Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny – Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť – budú do Ruskej federácie začlenené v piatok podpísaním príslušných dohôd v Kremli.

Ukrajina je však odhodlaná získať späť tieto územia. Zároveň berie vážne hrozby svojho suseda, ktorý sa vyhráža použitím jadrových zbraní. V rozhovore pre agentúru AP to povedal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak.

pseudoreferendá
zdroj: TASR/AP

Tvrdí, že aj keby Rusko v najbližších dňoch prijalo legislatívu o začlenení okupovaných území do Ruskej federácie, na bojisku sa nič nezmení.

Naše územia oslobodíme vojenskými prostriedkami. Pre nás naše činy nezávisia ani tak od toho, čo si myslí alebo chce Ruská federácia, ale od vojenských spôsobilostí, ktoré má Ukrajina,“ povedal Podoľak.

Zároveň dodal, že je životne dôležité, aby Ukrajina získala späť všetku svoju pôdu, ktorá bola zabratá násilím. Tento cieľ označil za dôležitý nielen pre svoju krajinu, ale aj pre jej európskych susedov.

Inak bude Rusko cítiť, že má právo vydierať svet, zvyšovať stávky, eskalovať konflikt a považovať sa za víťaza,“ dodal s tým, že Ukrajinci musia zabezpečiť stabilitu v Európe ako celku. „Úplné oslobodenie našich území je poistka pre ďalší vývoj vojny.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá