Putin sa môže zmocniť najväčších ložísk lítia na svete. Rozhodnutie leží na pleciach Bolívie

  • Ak by sa Bolívia rozhodla pre Rusko, stala by sa medzinárodným odpadlíkom
  • Krajina si môže vybrať zo 6 firiem
  • Mohla by sa čiastočne spamätať zo sankcií
Putin
TASR/AP
  • Ak by sa Bolívia rozhodla pre Rusko, stala by sa medzinárodným odpadlíkom
  • Krajina si môže vybrať zo 6 firiem
  • Mohla by sa čiastočne spamätať zo sankcií

Nemecký denník Die Welt informuje o najnovších plánov ruského prezidenta Vladimira Putina. Tie sa majú týkať konkrétne Západu a surovín. Môže sa totiž stať, že Rusko sa zmocní najväčších ložísk lítia na svete nachádzajúcich sa v Bolívii. Lítium sa využíva pri výrobe batérií do elektrických vozidiel.

Snaha o nové vzťahy

O tejto správe informuje aj Televízia Markíza s tým, že Bolívia plánuje zvýšenie ťažby tejto suroviny. Záujemcom o spoluprácu v tejto oblasti je aj firma patriaca pod ruský Rosatom.

Ak by sa stalo, že by sa Rusko stalo partnerom Bolívie a dostalo by prístup ku kontrole ložísk lítia, znamenalo by to veľmi výhodné postavenie. Rusko by totiž dostalo možnosť ovplyvňovania dostupnosti a aj ceny tejto suroviny. 

Hoci Rusko v súčasnosti nemá s väčšinou krajín pozitívne vzťahy, pracuje na tom, aby s Bolíviou pozitívne boli. Ak Kremeľ uspeje a s krajinou nadviaže priateľstvo, pre Európu by to bol problém, pretože by bola závislá na Rusku.

Tvrdé sankcie

Problém by to však znamenalo aj pre Bolíviu. Tá by totiž v prípade výberu Ruska porušila sankcie, čo by z nej urobilo odpadlíka medzinárodného spoločenstva.

Predaj lítia je pre Bolíviu zdroj príjmu, no výnosy sú na nízkej úrovni. Okrem Ruska súťaží o partnerstvo ďalších 5 firiem. Šancu uspieť má napríklad Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, čínske firmy Fusion Enertech, TBEA, CITIC a CATL, no tiež americký start-up podporovaný automobilkou BMW Lilac Solution. S komerčnou ťažbou suroviny však nemá skúsenosti ani jedna z vyššie uvedených firiem.

Rusko by tak mohlo znovu získať svoj titul surovinového giganta, po tom, čo boli výrazne obmedzené jeho príjmy z ropy, či zemného plynu, prostredníctvom tvrdých sankčných balíkov. Tých EÚ už uvalila na Rusko celkovo šesť , pričom zahŕňajú zákaz na 90 percent dovozu ruskej ropy do konca roka. Opatrenie je zamerané na ruské príjmy z ropy a plynu, ktoré sú pilierom financií Kremľa.

ropovod slovnaft
zdroj: TARS/Jaroslav Novák

Majú zmysel

Spomínané sankcie voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajine majú podľa amerického ministra zahraničia „vážny vplyv“. Antony Blinken pre televíziu CNN na samite skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 v Nemecku povedal, že aj keď Rusko „získava príjmy z ropy s vyššími cenami, nemôže ich minúť pre vývozné kontroly“.

G7 summit johnson macron biden trudeau von der leyen
zdroj: TASR/John MacDougall/Pool Photo via AP

Rusko nedokáže získať to, čo potrebuje na modernizáciu svojho obranného sektora, technológií a energetického prieskumu, pokračoval minister s tým, že to znamená, že „časom každá z týchto oblastí upadne“. Spomenul tiež prognózy, podľa ktorých sa ruská ekonomika v budúcom roku zníži až o 15 %.

G7 a NATO „budú naďalej spoločne robiť všetko, čo je v našich silách, aby zabezpečili, že Ukrajinci budú mať vo svojich rukách to, čo potrebujú na odrazenie ruskej agresie,“ dodal.

Zdroje: Die Welt, TV Markíza

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá