Putin vyskúšal nosovú experimentálnu vakcínu hneď po tretej dávke Sputnika. Opísal aj svoje pocity

  • Ruský prezident dlhodobo podporuje vakcíny a očkovanie proti koronavírusu
  • Zaočkovať sa dal už treťou dávkou vakcíny. Vyskúšal aj novinku – vakcínu v podobe nosného spreja
  • V krajine sa očkuje až niekoľkými vakcínami, ktoré vyvinuli práve v Rusku
  • Najznámejšou je Sputnik V, ktorého upravenú verziu pre deti majú predstaviť v stredu
putin
TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Ruský prezident dlhodobo podporuje vakcíny a očkovanie proti koronavírusu
  • Zaočkovať sa dal už treťou dávkou vakcíny. Vyskúšal aj novinku – vakcínu v podobe nosného spreja
  • V krajine sa očkuje až niekoľkými vakcínami, ktoré vyvinuli práve v Rusku
  • Najznámejšou je Sputnik V, ktorého upravenú verziu pre deti majú predstaviť v stredu

Ruský prezident Vladimir Putin je zástancom očkovania. Podporuje výskum aj experimenty, spojené najmä s ruskou vakcínou Sputnik. Úrady v krajine sa snažia presvedčiť ľudí, aby sa dali zaočkovať. Zaočkovanosť v krajine je stále nízka a Rusi nedôverujú očkovaniu. 

Nedávno sa priznal, že neváhal s očkovaním ani experimentálnou vakcínou, a to hneď niekoľko dní potom, ako dostal tretiu dávku vakcíny Sputnik Light. The Moscow Times píše, že bola podľa prezidenta bezbolestná. 

Putin opäť zopakoval svoje prosby Rusom, aby sa dali zaočkovať aj preočkovať v boji proti najnovšej a najsmrteľnejšej vlne pandémie, na ktorú v posledných týždňoch zaznamenali v Rusku viac ako 1 000 úmrtí denne.

Experimentálnu vakcínu užil vo forme nosného spreja, ktorý vyvíjajú ruskí vedci, píše ruská tlačová agentúra TASS.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

V stredajšom vyhlásení Putin opísal aplikáciu vakcíny. Požiadali ho, aby sa nadýchol a práškovú látku mu podali v injekčnej striekačke podobnej tej s tekutou látkou. Rozdiel bol ale vo forme, ktorá bola prášková a striekačke chýbala ihla.  

„Vystriekal som si jednu aj druhú nosnú dierku,“ povedal v televízií pri stretnutí najvyšších vládnych predstaviteľov. „Po dávke som sedel asi 15 minút minút na mieste. Necítil som vôbec nič,“ komentoval svoju skúsenosť s užitím lieku. 

Putin uviedol, že pociťuje slabnúcu imunitu v dôsledku času, ktorý uplynul od momentu, keď mu boli podané predchádzajúce vakcíny. Od jeho zaočkovania prešlo 6 mesiacov. Pôvodne sa zaočkoval adenovírusovou vakcínou Sputnik V, ktorú pre Slovensko neslávne zakúpil terajší minister financií Igor Matovič. 

Putin sa nechal zaočkovať posilňovacou dávkou v nedeľu a v nasledujúci deň vyskúšal experimentálny sprej. „Už dnes, po týchto dvoch procedúrach, som športoval,“ vyhlásil. 

zdroj: Unsplash/CDC. Na snímke vakcína podaná nosom

Proti povinnému očkovaniu

Aj napriek verejnej podpore vedcov a lekárov, je Putin stále odporcom povinného očkovania, napriek tomu, že už v niektorých ruských regiónoch, vrátane Moskvy, platí povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva, ako sú úradníci alebo zdravotníci. 

„Vo všeobecnosti si myslím, že očkovanie by malo byť dobrovoľné, najmä pre deti,“ dodal, keďže Moskva očakáva registráciu vakcíny pre deti vo veku od 12 do 17 rokov budúci mesiac. Podľa podpredsedníčky vlády Tatiany Golikovej má ísť o novú vakcínu Sputnik M. 

V krajine majú niekoľko domácich vakcín vrátane medzinárodne propagovaného Sputnika V, ale kampaň sa javí ako neúspešná. 

Zaočkovaných je len 42 percent Rusov, píše agentúre Reuters, hoci úrady tvrdia, že kolektívna imunita dosiahla hodnotu 50 percent. 

zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic

Aby zvýšili percento naočkovaných, vláda navrhuje zaviesť digitálne preukazy, ktoré by umožnili zaočkovaným ľuďom vstup do reštaurácií a obchodov. Takéto preukazy sú realitou už v mnohých európskych krajinách. 

Mnohí ľudia váhajú, či sa nechať zaočkovať, a sú nedôverčiví voči oficiálnym uisteniam o bezpečnosti vakcín. Putin sa prostredníctvom vlastných skúseností snaží uistiť Rusov, že vakcíny sú bezpečné a otestované.

Rusko patrí medzi krajiny najviac zasiahnuté pandémiou koronavírusu, s celkovým počtom viac ako 9,4 milióna infikovaných a viac ako 266 000 potvrdenými úmrtiami. V novembri dosiahli denné úmrtia na COVID-19 v Rusku nové maximum. 

Zdroje: The Moscow Times, TASS, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie