Rada vysokých škôl hovorí o politickom ovládnutí školstva. Vyzýva Gröhlinga, aby odstúpil z funkcie

  • Podľa rady vysokých škôl je predložená novela založená na výraznom obmedzení samosprávy a autonómie vysokých škôl
  • Požiadavku, aby Gröhling a Paulis odstúpili, považuje ministerstvo za neprimeranú až absurdnú
  • Pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva
Univerzita Komenského v Bratislava pokračuje v proteste proti návrhu novely zákona o vysokých školách. Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Univerzita Komenského v Bratislava pokračuje v proteste proti návrhu novely zákona o vysokých školách. Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling., TASR/Dano Veselský TASR/Jakub Kotian
  • Podľa rady vysokých škôl je predložená novela založená na výraznom obmedzení samosprávy a autonómie vysokých škôl
  • Požiadavku, aby Gröhling a Paulis odstúpili, považuje ministerstvo za neprimeranú až absurdnú
  • Pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva

Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) žiada ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga a jeho štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa (obaja SaS) o odstúpenie z funkcií v súvislosti s prípravou novely vysokoškolského zákona. V stanovisku, ktoré prijala 26. októbra na svojom zasadnutí, konštatovala, že stratili ich dôveru.

RVŠ SR zároveň žiada ministra o stiahnutie návrhu novely zákona o vysokých školách z medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Podľa rady je totiž predložená novela založená na výraznom obmedzení samosprávy a autonómie vysokých škôl a ich fakúlt, pričom nerieši podporu kvality vysokoškolského vzdelávania ani významný odliv mladých ľudí za vysokoškolským štúdiom do zahraničia. Vyjadrenie rady poskytla tajomníčka RVŠ SR Lucia Sebechlebská.

Rada sa vo svojom stanovisku dôrazne ohradila voči tvrdeniam Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, že predložená novela je výsledkom rokovaní kontaktnej skupiny.

„Ministerstvo však kontaktnú skupinu zneužilo len ako nástroj na jednostranné presadenie svojich zámerov. Keďže sa ukázalo, že ministerstvo nemá záujem o korektný dialóg s reprezentáciami vysokých škôl, vedenie ministerstva stratilo našu dôveru. Preto RVŠ SR vyzýva ministra Branislava Gröhlinga a štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa na odstúpenie z funkcií,“ uviedla RVŠ SR.

Spolu s ostatnými reprezentáciami vysokých škôl sa v tejto súvislosti obracia na predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) so žiadosťou o riešenie problémov spojených s reformou vysokého školstva.

Rada tiež vyzýva akademické obce vysokých škôl a ich fakúlt o vyjadrenie stanoviska k predloženej novelizácii vysokoškolskej legislatívy a v prípade nesplnenia vyššie uvedených požiadaviek Rady k zapojeniu sa do protestných akcií.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Požiadavku, aby Gröhling a Paulis odstúpili, považuje ministerstvo za neprimeranú až absurdnú.

„Ministerstvo pripravilo návrh, ktorého cieľom je skvalitniť VŠ prostredie a štúdium. Mrzí nás, že sa VŠ návrh nepáči, ale považujeme ho za správny a snažili sme sa odzrkadliť vyargumentovane pozície reprezentácii VŠ. Naďalej privítame konkrétne pripomienky zo strany VŠ, ktoré v prípade opodstatnenosti vieme zohľadniť v MPK,“ vysvetlilo pre agentúru SITA.

Z daného dôvodu nie je podľa rezortu potrebné stiahnuť novelu z legislatívneho procesu.

Ministerstvo tiež odmieta interpretáciu, že zneužilo kontaktnú skupinu na presadenie svojich zámerov.

„Kontaktná skupina slúžila ako priestor pre dialóg a výmenu pohľadov a postojov. Na základe toho, čo odznelo na kontaktnej skupine, ministerstvo výrazne upravilo svoje predstavy aj vložilo nové návrhy do novely zákona o VŠ,“ objasnilo.

Ako príklad uviedlo, že upustilo od rušenia konzorcií, nastavili sa funkčné miesta aj obmedzenie počtu funkčných období rektorov v súlade so zhodou na kontaktnej skupine. Zároveň sa dopracovali voľby rektora a VŠ sa poskytol priestor na nastavenie ich vnútornej organizácie tak, ako to žiadali. Doplnilo, že na kontaktnej skupine zaznel aj väčšinový hlas pre posilnenie kompetencií rektora.

Rezort dodal, že kontaktná skupina je naďalej priestorom, kde môžu reprezentácie pripomienkovať a upraviť predložený materiál. Je však pripravený aj na bilaterálne stretnutia s reprezentáciami VŠ, ale aj inými aktérmi, ktorí sa doteraz na kontaktnej skupine nezúčastňovali.

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutovalo so sedemčlennou skupinou, ktorá vznikla 5. marca. Okrem zástupcov Slovenskej rektorskej konferencie ju tvorili aj reprezentanti RVŠ SR, Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR, ako aj zástupcovia ministerstva.

Pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku. Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom vtedy nedostala do legislatívneho procesu. Do medzirezortného pripomienkového konania ju ministerstvo predložilo 22. októbra.

Paulis na tlačovej konferencii pri predstavovaní novely poznamenal, že vzišla z debát so zástupcami akademickej obce. Dodal, že ministerstvo s vysokými školami o vysokoškolskom zákone debatovalo viac ako rok a pol.

Predpokladám, že ešte je nejaký priestor pre úpravu. Budem rád, keď v diskusiách budeme ešte pokračovať,“ priblížil.

Minister školstva konštatoval, že v rámci štandardného procesu by sa malo vysloviť, ktorý paragraf či opatrenie môže spôsobiť politizáciu. Je teda podľa neho potrebné povedať, čo z toho je konkrétne zle a nie odsúdiť celú novelu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie